Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση ρυμοτομικύ σχεδίου μετά από αποδεύσμευση οικοπέδων


Recommended Posts

Ναι ήταν σε κοινή χρήση υπό την ευρεία έννοια όσο η έκταση ήταν ΚΧ.

Από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι πλέον σου ανήκουν. Να μή σου πω και ο χώρος του αγωγού.. για τον οποίο πρέπει να συσταθεί δουλεία διέλευσης!!!

Αλλά αυτόν το χώρο καλό είναι να τον αποποιηθείς γιατί όσο δίκιο και να έχεις θα τραβηχθείς και γω δε ξέρω πόσα χρόνια δικαστικά για να τον κερδίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ αυτο λέω κι εγώ..αλλα μου λέει ο δήμος ότι μπορει να ισχυριστεί τη χρησικτησία.Δε ζητάω το χώρο που έχει γίνει ο αγωγός αλλα το χώρο που έπιαναν τα πρανή...εχετε να μου προτείνετε κάποιο νόμο να τους δείξω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο ψάξιμο.....

Ο ισχυρισμός της επίκλησης της χρησικτησίας είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΓΕΛΟΙΟΣ και να πεις σε αυτόν που σου το είπε να παει να ανοίξει κανένα βιβλίο και να μην εκτίθεται έτσι ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ.

Τι χρησικτησία μπορεί να επικαλεστεί??? Από τη στιγμή που ήταν δεσμευμένος ο χώρος επί 57 χρόνια (άνευ αποζημιώσεως) φυσικά και ο Δήμος ασκούσε ΝΟΜΗ που είχε αφαιρεθεί από το πελάτη σου με την ισχύ του Ρ.Σ.

Με την απόφαση του Δικαστηρίου ΑΠΩΛΕΣΘΗΚΕ το όποιο δικαίωμα είχε.

Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι ακόμα και το χώρο του αγωγού μπορείς να συμπεριλάβεις ΕΝΤΟΣ της ιδιοκτησίας σου και να συστήσεις δουλεία. Αρκετά με τις αυθαιρεσίες των Δήμων που γίνονται εν ονόματι του "Δημοσίου συμφέροντος". Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι συνάδελφε ότι η απόφαση του δικαστηρίου αφορά το οικόπεδο προτού κλείσει ο χάντακας.υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που να αναφέρει τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Σας παρακαλώ αν έχετε κάτι υπ όψιν σας να μου το αναφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση αναφέρει ότι πρέπει να γίνει η άρση οποιοδήποτε ρυμμοτομικού βάρους δηλαδή να γίνει αποδέσμευση του οικοπέδου και να γίνει τροποποίηση του ρυμμοτομικού σχεδίου ώστε τα οικόπεδα να καταστούν οικοδομήσιμα. Το τοπογραφικό που είχε κατατεθεί στο δικαστήριο όμως έλεγε ότι το οικόπεδο συνορεύει με το χάντακα καθώς τότε ακόμα δεν είχε διευθετηθεί το τεχνικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε υποβάλλει Τοπογραφικό στο Δικαστήριο με όρια του οικοπέδου και η απόφαση του Δικαστηρίου στηρίχθηκε σε αυτό τι ψάχνεστε ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ΔΕΝ είναι καλό!!!

Συνεννοήσου με το δικηγόρο μήπως και υπάρχει η δυνατότητα συμπληρωματικής απόφασης για το επιπλέον (πρανή) από τη στιγμή που έχει γίνει διευθέτηση με κλειστό αγωγό.

Τμηματική, διαδοχική άρση απαλλοτρίωσης, δεν μου έχει τύχει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη εκανα λάθος. Στο δικαστήριο δεν κατατέθηκε κανένα τοπογραφικό. Κατατέθηκε μόνο το συμβόλαιο που έλεγε ότι το οικόπεδο συνορεέυει με χάντακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά!!!

Πως θα διεκδικήσεις χώρο που ΔΕΝ έχει περιέλθει στη κυριότητά σου??? Ο Ε Ο???

Αυτά τα συμβόλαιο ΔΕΝ πρέπει να γίνονται μόνο με τη συμβολή δικηγόρου.... θέλει και μηχανικό!!

Άστο καλύτερα γιατί θα πρέπει να αρχίσεις ΕΚ ΝΕΟΥ δικαστικό αγώνα ......

κοίτα καλύτερα πως θα πορευθείς με την έκταση που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.