Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση ρυμοτομικύ σχεδίου μετά από αποδεύσμευση οικοπέδων


Recommended Posts

Μα μπορώ να αποδείξω ότι αυτός ο χώρος ήτανε στην ιδιοκτησία μου πριν γίνει ο χάντακας μέσω συμβολαίων απλά εκείνα τα χρόνια όπως γνωρίζεις γινότανε πολλά συμβόλαια χωρίς την ύπαρξη τοπογραφικού. Για να μην σας κουράζω άλλο εμένα το θέμα μου ειναι αν από τη στιγμή που αποδείξω ότι ο χάντακας έγεινε μεσα στην ιδιοκτησία μου τώρα που διευθετήθηκε αν μπορώ να συμπεριλάβω και τα παλιά πρανή στην ιδιοκτησία μου.Και αν ναι σε ποιο νόμο μπορώ να βασιστώ.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε

Δυστυχώς όλες οι περιπτώσεις δεν ανάγονται σε ένα άρθρο ενός νόμου που εναγωνίως προσπαθείς να πληροφορηθείς μέσα από το φόρουμ. Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά και ιδιαίτερα για κάποιον που προσπαθεί μέσα από μηνύματα να συνδράμει.

Έχοντας υπόψη

1. ότι έγινε διευθέτηση – τεχνικό έργο

2. ότι τα πρανή όποτε κατασκευάσθηκαν ήταν τεχνητά και όχι φυσικά

3. Συμβόλαια ,διαγράμματα ,αεροφωτογραφίες κλπ

Είναι τα στοιχεία που έχεις να δώσεις στους δικηγόρους που θα χειρισθούν την υπόθεση. Κατά την γνώμη μου λύση θα δοθεί με διενέργεια πραγματογνωμοσύνης ίσως θα είναι σκόπιμο να απευθυνθείτε με σχετική αίτηση στο ΤΕΕ

Τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε επικοινωνία που είχα με έμπειρο δικηγόρο που χειρίζεται τέτοια θέματα μού είπε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κατατίθεται τοπογραφικό στο δικαστήριο παρά μόνο οι τίτλοι ιδιοκτησίας. Γι αυτό και στην δικαστική απόφαση δεν αναφέρονται τα πλήρη χαρακτηριστικά του οικοπέδου.

Οπότε το θέμα που μας απασχολεί είναι αν απ τη στιγμή που αποδυκνείεται ότι ο χάντακας και κατά συνέπεια και τα πρανή έγιναν μέσα στην ιδιοκτησία μας τώρα που έχει διευθετηθεί το έργο με τον υπογειο αγωγό που πρεπει να γίνει η οριοθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά είναι δυνατό μετά από τόσες απαντήσεις που σου δώσαμε να μην έχεις βγάλει συμπέρασμα ; Άσε δε που ο έμπειρος δικηγόρος σου πλανάται πλάνην οικτρά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω τον έμπειρο δικηγόρο σου, ... σε ποιό δικαστήριο θα πας για μια αντίστοιχη υπόθεση ΧΩΡΙΣ τοπογραφικό???? παρά μόνο με τους τίτλους???

Στο τοπογραφικό θα γίνει η ερμηνεία των τίτλων. Εκεί θα οπτικοποιηθούν οι ισχυρισμοί σας. Επίσης μια συνοδευτική, διαχρονική έκθεση φωτοερμηνείας θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ειστε λίγο άδικοι με το δικηγόρο αλλα δε πειράζει.Αυτό που σας είπα είναι ότι έγινε το δικαστήριο και αποδεσμέυτηκαν τα οικόπεδα χωρίς να κατατεθεί τοπογραφικό παρά μόνο οι τίτλοι ιδιοκτησίας. Και μένα μου φαινότανε παράξενο αλλά γι αυτό του είδους την απόφαση χρειαστήκανε μόνο τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.