Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Ας μας βάλουν να δίνουμε 4-6 μαθήματα (δίκαια) "σαν κι εσάς" (χαχαχαχα) που λες

κι όχι να μας βάζουν στο 2ο έτος λες και πετούσαμε αετό 4 χρόνια

 

Δεν χρειάζεται να δώσετε εσείς μαθήματα γιατί έχετε μάθει να μπαίνετε γράφοντας μόνο το όνομα μας και με λευκή κόλλα .Μου τα έχουνε πει και τα έχω δει με τα μάτια μου .

Και για να μην θεωρηθεί ότι μιλάμε σαν μικρά παιδάκια θα πω σε αυτούς που νομίζουν ότι σκεφτόμαστε έτσι ότι ο άνθρωπος προχωρά στην ζωή του μπροστά ασχέτως εάν το σύστημα είναι σαθρό .Δεν μένει στάσιμος .

 

Αλλά για να προχωρήσει κανείς μπροστά χρειάζονται θυσίες .

Χωρίς θυσίες κανένας δεν προχωράει μπροστά αλλά μένει στάσιμος μιλώντας σήμερα για λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος και για δικαστικούς αγώνες .

 

Το σύστημα σας έδωσε το δικαίωμα μέσα από της κατατακτήριες εξετάσεις να πάρετε αυτά τα ΕΔ .Αν εσείς τώρα αντί να το εκμεταλλευτείτε τρέχετε και χάνετε τα χρόνια σας στα δικαστήρια αυτό είναι δικό σας πρόβλημα .

 

Μην περιμένετε όπως είπα τα ΕΔ να σας έρθουν έτοιμα στο πιάτο χωρίς θυσίες .Δικές σας θυσίες και όχι περιμένοντας δικαστικές αποφάσεις οι οποίες δεν εκδικάζονται ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να δώσετε εσείς μαθήματα γιατί έχετε μάθει να μπαίνετε γράφοντας μόνο το όνομα μας και με λευκή κόλλα .Μου τα έχουνε πει και τα έχω δει με τα μάτια μου .

 

Να πας σε ωρυλα και οφθαλμιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Το να επιλέξεις το που θα πας να σπουδάσεις δεν θεωρείται πιάτο αφού πάλι και εκεί για να μπεις δίνεις εξετάσεις.

Η ουσία είναι ότι από την Ελλάδα έρχεσαι και παίρνεις αυτά τα δικαιώματα .

Οι θυσίες λοιπόν είναι να χάνεις το Μάστερ σου που στο Δημόσιο μετράει αλλά και να δίνεις εξετάσεις για την αναγνώριση σου σε κάποιο Πολυτεχνείο.

 

Το να σπουδάζεις όμως στην Ελλάδα σε κάποιο ΤΕΙ και να αποφεύγεις τον τρόπο των κατατακτήριων εξετάσεων όπου είναι ο μόνος τρόπος σήμερα για να πάρει κάποιος του ΤΕΙ αυτά τα δικαιώματα που ζητάει τώρα ,δεν ξέρω πως μπορεί να μεταφραστεί .

Όσοι λοιπόν τελειώσανε στο εξωτερικό δεν έχουν κανένα πρόβλημα να υποβληθούν σε εξετάσεις των Πολυτεχνείων ούτε και να τις αποφεύγουν όπως κάνουν συστηματικά τα ΤΕΙ με δικαστικούς αγώνες .

Για άλλους έξοδα δεν ήτανε το Μάστερ τους που το θυσιάζουν στην Ελλάδα?

Μόνο τα δικά σας θεωρούνται σε αυτόν τον κόσμο έξοδα ?

Τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε ότι έχετε μάθει να αποποιείστε τις ευθύνες σας και να τις ρίχνεται στους άλλους .Θες δικαιώματα ?

Μπες και εσύ στο Πολυτεχνείο να εξεταστείς με εμάς αφού δεν έχεις την πολυτέλεια έστω να θυσιάσεις ένα Μάστερ .Και δεν την έχεις διότι το ΤΕΙ ούτε αυτή την πολυτέλεια δεν έχει από μόνο του να σου δώσει αλλά πάντοτε στηρίζεται σε ΑΕΙ .

 

1) Τα ΤΕΙ κάνουν αυτόνομα MSc

2) Κατατακτήριες θα έδινα ευχαρίστως αλλά όχι με το καθεστώς της αναγνώρισης 3-4 μαθημάτων.. Έκανα MSc, το οποίο και με εξέλιξε επι της ουσίας στη δουλειά μου

3) Ναι, βγάζω λεφτα, και πιθανόν περισσότερα από ότι έχεις κατατάξει τους αποφοίτους του συναφιού μου και ίσως και του δικού σου... Θα με καταγγείλεις; Μάλιστα κάποτε ήμουν και σε εταιρεία που είχα μία ομάδα εκ των οποίων κάποιοι ήταν ΠΕ... ντέπομαι...

4) Προσωπικά δε ζήτησα τα δικαιώματα των ΠΕ. Αυτό δεν το καταλαβαίνεις, και είναι λογικό, η συζήτηση αφορά ΕΔ Τοπογράφων

5) Αυτά περί λευκής κολλας κλπ... Σου θυμίζω ότι η ΣΤΕΦ του ΤΕΙ Αθήνας έχει ψηλότερες βάσεις από αρκετά περιφερειακά Πανεπιστήμια, αλλά προσωπικά θεωρώ απάτη τις βάσεις, αφού στα καλύτερα πανεπιστήμια δεν υφίσταται το πώς μπαίνεις, αλλά το πότε και άν βγαίνεις. (10 χρόνια ειναι πολλά ρε φίλε, σε όποιο πανεπιστήμιο και αν είσαι - στο εξωτερικό θα είχες φύγει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δώσετε εσείς μαθήματα γιατί έχετε μάθει να μπαίνετε γράφοντας μόνο το όνομα μας και με λευκή κόλλα .Μου τα έχουνε πει και τα έχω δει με τα μάτια μου.

 

Να το πουν αυτό που λες αυτοί που σπούδασαν στην Ελλάδα, ok το δέχομαι.

Αλλά όχι και εσύ που σπούδασες στο εξωτερικό! Πες μας τώρα ότι έδωσες και εσύ εξετάσεις για την εισαγωγή σου στο πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο που σπούδασες.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα ΤΕΙ κάνουν αυτόνομα MSc

 

Σε συνεργασία πάντοτε με τα πανεπιστήμια.

Τα περισσότερα ΤΕΙ μέχρι τώρα έκαναν προγράμματα Μάστερ σε συνεργασία με τα ΑΕΙ .

Τώρα εάν στο ΤΕΙ Πειραιά ή των Αθηνών τους έδωσαν την αυτονομία για κάποιο Μάστερ Τύπου Ανοιχτού Πανεπιστημίου αυτό δεν το γνωρίζω .

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα ΤΕΙ κάνουν αυτόνομα Μάστερ .

Και στην πόλη μου έχουμε ΤΕΙ αλλά το Πρόγραμμα Μάστερ επάγετε στο Μακεδονίας .

 

2) Κατατακτήριες θα έδινα ευχαρίστως αλλά όχι με το καθεστώς της αναγνώρισης 3-4 μαθημάτων.. Έκανα MSc, το οποίο και με εξέλιξε επι της ουσίας στη δουλειά μου

 

Το καθεστώς 3 με 4 μαθήματα επάγεται συν και με 15 του Μάστερ που χάνουμε .Επί της ουσίας μιλάμε για 19 μαθήματα εκ των οποίον τα 15 τα δώσαμε έξω για ένα Μάστερ που πήγε στο βρόντο και 3 , 4 που δίνουμε εδώ .

Έχεις αναλογιστεί ότι τα 20 πάνω κάτω μαθήματα αντιπροσωπεύουν τα 2 έτη των κατατακτήριων εξετάσεων για σας μαζί και με το ενός χρόνου καθυστέρηση ειδοποίησης από το ΔΟΑΤΑΠ .Επι της ουσίας μιλάμε για 3 έτη .

Τόσα όσα είναι και τα δικά σας μέσα από κατατακτήριες εξετάσεις .

Πως θα σου φαινόταν εάν έχανες το Μάστερ που έκανες και έδινες και από πάνω εξετάσεις αναγνώρισης ?

Όλα αυτά δεν επάγονται στα έξοδα και στις θυσίες που κάνει κάποιος ?

 

3) Ναι, βγάζω λεφτα, και πιθανόν περισσότερα από ότι έχεις κατατάξει τους αποφοίτους του συναφιού μου και ίσως και του δικού σου... Θα με καταγγείλεις; Μάλιστα κάποτε ήμουν και σε εταιρεία που είχα μία ομάδα εκ των οποίων κάποιοι ήταν ΠΕ... ντέπομαι...

 

Η ουσία δεν είναι στην κοστολόγηση του κάθε ένα μας , αλλά στην εξάλειψη των Πολυτεχνείων που θα γίνει με την παραχώρηση των δικαιωμάτων που θέλετε .

Γιατί λοιπόν τότε να υπάρχουν τα Πολυτεχνεία από την στιγμή που με συνεργασίες σας δεν θα μας έχετε πλέον την ανάγκη μας ?

Και για ποιο λόγο τότε να πάει κάποιος να σπουδάσει στο Πολυτεχνείο από την στιγμή που και το ΤΕΙ θα έχει τα ίδια δικαιώματα ?

 

Χ...ς είναι να πάει ο άλλος και να χάσει επιπλέον 1 έτος παραπάνω και να ζορίζεται δέκα φορές παραπάνω σε ένα Πολυτεχνείο από την στιγμή που την ίδια ακριβώς δουλειά θα κάνει το ΤΕΙ με τα ίδια ΕΔ ?

Και μη μου πεις για 4 ειδικότητες και ποιο πολλά ΕΔ που έχουν τα ΑΕΙ , διότι όλοι μας γνωρίζουμε ότι ο καθένας μας ακολουθεί την κατεύθυνση του ή αν θέλεις οι πλειοψηφία των συνάδελφων των ΑΕΙ χωρίς κατάχρηση των επιπλέων ΕΔ.

4) Προσωπικά δε ζήτησα τα δικαιώματα των ΠΕ. Αυτό δεν το καταλαβαίνεις, και είναι λογικό, η συζήτηση αφορά ΕΔ Τοπογράφων

 

Ξέρω ποια είναι η συζήτηση και η γνώμη μου είναι κανένας .

Τι πάει να πει Τοπογράφος ?

Εάν τα πάρει τα ΕΔ των ΑΕΙ οι Τοπογράφοι TE τότε θα τα δώσουν σε όλους και στους άλλους κλάδους .Για αυτό και το σύστημα δεν κάνει εξαίρεση σε κανέναν .

 

 

5) Αυτά περί λευκής κολλας κλπ... Σου θυμίζω ότι η ΣΤΕΦ του ΤΕΙ Αθήνας έχει ψηλότερες βάσεις από αρκετά περιφερειακά Πανεπιστήμια, αλλά προσωπικά θεωρώ απάτη τις βάσεις, αφού στα καλύτερα πανεπιστήμια δεν υφίσταται το πώς μπαίνεις, αλλά το πότε και άν βγαίνεις. (10 χρόνια ειναι πολλά ρε φίλε, σε όποιο πανεπιστήμιο και αν είσαι - στο εξωτερικό θα είχες φύγει)

 

Τώρα συμβαίνει αυτό , γιατί πριν 10 χρόνια οι περισσότεροι φίλοι μου περνούσαν με το όνομα τους και με κάτω από την βάση .Αλλά ακόμα και τώρα έχω φίλο που πέρασε με βαθμό 3 σε ΤΕΙ Τμήμα Ηλεκτρολογίας από Εσπερινό ΤΕΕ ή ΤΕΛ όπως θέλετε πέστε το πέρσυ.

 

engineer_thess

 

Ο κάθε ένας που κάνει έξοδα και θυσίες έχει δικαίωμα να το πει .

Άλλος έκανε τα έξοδα στα φροντιστήρια και άλλος εκτός και των φροντιστηρίων στα δίδακτρα .Επιπλέον δίνεις και έξω εξετάσεις για να μπεις κάνοντας προετοιμασία ενός έτους .Διαφορετικά δεν μπαίνεις .

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ΤΕΙ μέχρι τώρα έκαναν προγράμματα Μάστερ σε συνεργασία με τα ΑΕΙ .

 

Μπορούν και εντελώς αυτόνομα. Το κράτος αφού τα αναγνωρίζει ως ΑΕΙ τους δίνει και το δικαίωμα για μεταπτυχιακά. Μάθε πριν απαντήσεις. Μόνη προϋπόθεση είναι να εχουν περάσει από την ΑΔΙΠ.

 

Γιατί λοιπόν τότε να υπάρχουν τα Πολυτεχνεία από την στιγμή που με συνεργασίες σας δεν θα μας έχετε πλέον την ανάγκη μας ?

 

Το ότι θα ζουν 2-3 Μηχανικοί ΤΕ με λιγότερα λεφτά από όσα βγάζει 1 Μηχανικός ΠΕ, μόνο εσύ θα μπορούσες να το πεις.

 

Μηχανικοί ΤΕ όλου του κόσμου ενωθείτε! Θα ζούμε σε τσαντίρι, θα πλένουμε τα ρούχα στο Κηφισό, θα φοραμε και τα εσώρουχα μπρος πίσω και αναποδα για οικονομία στο σαπούνι αν χρειαστεί, αλλά θα πιάσουμε όλες τις δουλειές! (και τύφο μαζί...)

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί ΤΕ όλου του κόσμου ενωθείτε! Θα ζούμε σε τσαντίρι, θα πλένουμε τα ρούχα στο Κηφισό, θα φοραμε και τα εσώρουχα μπρος πίσω και αναποδα για οικονομία στο σαπούνι αν χρειαστεί

 

Στο χέρι σας είναι να το αλλάξετε .

Για αυτό και υπάρχουν οι κατατακτήριες εξετάσεις .

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να αλλάξει την μοίρα του αρκεί να υπάρχει η όρεξη και η θέληση. Εάν δεν θέλει μπορεί να ζει με την περιγραφή των παραπάνω .

 

Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και για τον τρόπο ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεργασία πάντοτε με τα πανεπιστήμια.

Τα περισσότερα ΤΕΙ μέχρι τώρα έκαναν προγράμματα Μάστερ σε συνεργασία με τα ΑΕΙ .

Τώρα εάν στο ΤΕΙ Πειραιά ή των Αθηνών τους έδωσαν την αυτονομία για κάποιο Μάστερ Τύπου Ανοιχτού Πανεπιστημίου αυτό δεν το γνωρίζω .

....

 

 

Ξέρω ποια είναι η συζήτηση και η γνώμη μου είναι κανένας .

Τι πάει να πει Τοπογράφος ?

Εάν τα πάρει τα ΕΔ των ΑΕΙ οι Τοπογράφοι TE τότε θα τα δώσουν σε όλους και στους άλλους κλάδους .Για αυτό και το σύστημα δεν κάνει εξαίρεση σε κανέναν .

 

 

1) Δεν είναι "τυπου ΕΑΠ" είναι αυτόνομα μεταπτυχιακά, όπως επίσης υπάρχει συνδιοργάνωση σε άλλα (με Ιατρική Αθηνών) και βέβαια η σύμπραξη (όπου μπαίνει μόνο το Πανεπιστήμιο από "πάνω). Και στις 3 περιπτώσεις είναι ισότιμα Ελληνικών ΜΔΕ.

 

2) Το οτι θα συνεργάζονται οι ΤΕ μεταξύ τους σημαίνει και μεγαλύτερο κόστος προκειμένου να βγαίνει το έργο, άρα ο ΠΕ πάντα θα είναι συμφερότερος. Στα μεγαλύτερα που εμπλέκονται οι εταιρείες, αν έχεις εμπειρία εκεί παίζουν άλλα πράγματα αρκετά πιο πολυπλοκα από τις υπογραφούλες του καθένα μας. Μάλλον δεν έχεις βγει πολυ στην πιάτσα..

 

3)Κάτι που πραγματικά δε γνωρίζω: τι εννοείς "σε όλους τους κλάδους"? Σε αφορά; Υπάρχει κατηγορία μελετών "Επικοινωνιών και Ραδιοεπικοινωνιών" σε ποια από τις 27 εμπιπτει;

 

Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και για τον τρόπο ζωής του.

 

Σωστό , δε θα σε εξασφαλίζει μια ζωή η ισοτιμία στο ΤΕΕ (είναι επιταγή της αγοράς). Καλύτερα να γίνεις ανταγωνιστικός

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε έχεις ξεφύγει τελείως. Δεν τα ξέρεις ολα και δεν έχεις δίκιο.Πάρτο χαμπάρι και μην μας κουράζεις άλλο. Αν θες απλά να ικανοποιήσεις τα superiority complex που σου εμφυσήσαν στη γείτονα χώρα πήγαινε αλλού εμείς δεν σε πιστεύουμε. Επίσης σταμάτα να εξαπολύεις ύβρεις εναντίον των αποφοίτων ΤΕΙ σχετικά με το τρόπο και επίπεδο εισαγωγής διότι το μόνο που καταφέρνεις είναι να κερδίζεις αναφορές προς τη διαχείρηση του Φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πραγματικά δε γνωρίζω: τι εννοείς "σε όλους τους κλάδους"? Σε αφορά; Υπάρχει κατηγορία μελετών "Επικοινωνιών και Ραδιοεπικοινωνιών" σε ποια από τις 27 εμπιπτει;

 

Υπάρχουν σχολές στα ΤΕΙ εάν ψάξεις που ασχολούνται με μέρος του κλάδου μου .Αλλά δεν γνωρίζω εάν και αυτές οι σχολές είναι Μηχανικών .

 

 

Σωστό , δε θα σε εξασφαλίζει μια ζωή η ισοτιμία στο ΤΕΕ (είναι επιταγή της αγοράς). Καλύτερα να γίνεις ανταγωνιστικός

 

Δεν διαφωνώ .

Γίνομαι όσο μπορώ ποιο ανταγωνιστικός .

Αλλά ποτέ δεν παραχωρώ δικαιώματα της σχολής μου που τα απέκτησα με περισσότερες θυσίες από κάποιους άλλους που τώρα θέλουν να τα πάρουν .

 

Κάποτε είπα μια παραβολή με τους τρεις εργάτες .Όπου ο ένας εργάστηκε με πέντε δραχμές κερδίζοντας στον αφέντη του 10 δραχμές και αποζημιώθηκε ,το ίδιο και ο άλλος που εργάστηκε για δύο δραχμές κερδίζοντας στον αφέντη του 4 δραχμές .Αλλά ο τρίτος με μια δραχμή που πήρε του επέστρεψε στο αφέντη την ίδια δραχμή χωρίς κέρδος .Αυτός λοιπόν δεν αποζημιώθηκε καθόλου .

 

Άρα ανάλογα με το κόπο και τις θυσίες αποζημιώθηκε ο καθένας .Αλλά αυτός που δεν αποζημιώθηκε ήταν αυτός που δεν εργάστηκε καθόλου .

Αυτό λοιπόν γίνετε σήμερα και με τα ΤΕΙ .

Χωρίς θυσίες δεν μπορούν να αποζημιωθούν το ίδιο με αυτούς που έκαναν θυσίες.

 

Τα 5 δεν είναι ίσα με τα 4 και προπαντός τα 7 με τα 4 .

 

Apostol

 

Έχω φίλο που πέρασε πέρσι με 300 μόρια σε Τμήμα Ηλεκτρολογίας σε ΤΕΙ από εσπερινό ΤΕΕ .Το ότι λέει κάποιος ωμά την αλήθεια δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα .

Εάν η πραγματικότητα σήμερα θεωρείτε ως προσβολή για άλλους τότε τους ζητάω συγγνώμη .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.