Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφανή μπετά - διάβρωση οπλισμού


M_litsa

Recommended Posts

Δέν θυμάμαι να μπήκαν αποστάτες (δεν γνωριζα καν οτι υπήρχαν μετα άπο 3 χρόνια είδα οτι υπάρχουν οι πλαστικοι ) το μονο που θυμαμαι ειναι τους εργάτες να πατάνε πάνω στα σίδερα και ο τεχνίτης και εγω να τους φωνάζουμε.

Πιθανόν καποια σίδερα στράβωσαν απο το πάτημα δεν ανασηκώθηκαν με την σκυροδέτηση για να υπάρχει αρκετή επικάλυψη του οπλισμού (και η υπάρχουσα επικάλυψη λίγων χιλιοστών μοιαζει με πολτό με ψιλή αμμο χωρίς χοντρο χαλίκι) και ιδού το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει χνούδι απο παρατεταμένη καθοδική υγρασία ή τουλάχιστον δεν βλέπω χνούδι. Υπάρχουν επιπλέον σημεία που εμφανίζουν σημάδια. Επικάλυψη είναι μερικά χιλιοστά. Αποστατήρες δεν μπήκαν όπως είπε και ο συνάδελφος. Δεν ξέρω τι έχει απο πάνω? Εμποτισμός όπως έχει δεν θα δουλέψει δίοτι δεν θα βρεί συστατικά σκυροδέματος για να ενεργοποιηθεί. Εαν απλά σταματήσουμε το φαινόμενο απο την εξωτερική πλευρά ενω απο μέσα συνεχίζεται το πρόβλημα θα έχουμε τριχοειδής ρηγματώσεις στο σκυρόδεμα. Μετά απο χρόνια θα βρεθούμε να έχουμε και σημαντική υποβάθμιση αντοχής και λειτουργίας. Ολα εξαρτιούνται απο το ποσοστό εδραίωσης της διάβρωσης. Λύσεις υπάρχουν σίγουρα και χωρίς μεγάλο κόστος. Εαν σταματήσω το πρόβλημα μόνο τοπικά τότε θα το αναγκάσω να πάει αλλού και πρέπει να δούμε ακριβώς το πού. Εαν περάσει στην πλάκα εσωτερικά τότε το κόστος αυξάνει καθώς και η όχληση της επισκευής. Το σκυρόδεμα για να αποκτήσει συνάφεια με την όπλιση χρειάζεται ανάλογα με την κοκκομετρία τουλάχιστον 1 εκ. Το οτι δεν υπάρχουν ρηγματώσεις/αποφλοιώσεις σημαίνει οτι το Ν/Τ ήταν μεγάλο >0.6 και η αντοχή φτωχή. Μάλλον η επίβλεψη δεν το είδε. Είμαι τουλάχιστον σίγουρος οτι θα βγάλει πρόβλημα και εσωτερικά. Θα πρέπει να ελεγχθούν και οι κόμβοι. Το εαν θα έπρεπε να γίνει σε 8 χρόνια ΟΧΙ. Το εαν μπορεί να γίνει σε 8 χρόνια? Μα έγινε τουλάχιστον 3-4 χρόνια πρίν. Προφανώς και τα σίδερα στην οικοδομή ή στην μάντρα έκατσαν καιρό. Μια καλύτερη ανάλυση θα βοηθήσει για επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζει και με πάνει "ταραχή" για ενα σπίτι που ακόμη χρωστάω το μισό για ακόμη 7 χρόνια στην τράπεζα και πέρασα και 8 χρόνια στέρησης και πόνου σας παρακαλώ εξηγηστε μου τι ενοείτε "Μια καλύτερη ανάλυση θα βοηθήσει για επιπλέον"

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελει επιθεωρηση και περαιτερω μελετη το προβλημα..

 

ΥΓ. Κατ'εμε τετοιες κακοτεχνιες σε νεες κατασκευες ΔΕΝ δικαιολογουνται...Αλιμονο να μην κανουνε τα συνεργεια και η επιβλεψη τα αυτονοητα..

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ψυχραιμία και ηρεμία και πραγματικά καταλαβαίνω το πρόβλημα. Καλύτερη ανάλυση φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδόπουλε ευχαριστώ για την συμπαρασταση σας στο προβλημα μου.

 

Θα τραβήξω και θα ανεβάσω φωτογραφίες το απογευμα.

 

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια που θα θέλατε να δείτε;

 

Και κάτι άλλο...

 

Την κακοτεχνία αυτή ποιος την πληρώνει;

Και μιλάω για το οικονομικό κόστος που δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι -πιθανον καποιες χιλιαδες ευρώ (εγω μετα βίας καταφερνω να πληρώσω το δάνειο).Το ψυχολογικό κομάτι το έχω πληρώσει ήδη αρκετά ,εχω σκάσει απο την στενοχωρια μου.

Μήπως θα επρεπε να απευθυνθω στον επιβλεποντα ή στον κατασκευαστή η ισως και στην εταιρία σκυροδέματος.

Τελικά ποιος ευθυνεται για αυτό

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω και τους κόμβους, το τι έχει απο πάνω και εαν ειναι δυνατό απο κοντά. Ποιος πληρώνει?

 

Πάρτε τα σχέδια και δείτε το πάχος επικάλυψης, την ποιότητα του σκυροδέματος, κλπ. Πάρτε το τιμολόγιο απο τον μπετατζή να δούμε εαν είναι το ίδιο.

 

Εαν έχει υπογράψει ο επιβλέπον και ήτανε πραγματικά παρόν τότε σίγουρα έχει ποσοστό της ευθύνης αφου η επικάλυψη βγήκε τόσο μικρή.

 

Κατα εκτίμηση θα πληρώσετε εσείς εκτός και θέλετε να να περιμένετε τα δικαστήρια και μετά απο 3 χρόνια το πρόβλημα να είναι χειρότερο. Αποστατήρες υπάρχουν εδω και 12 χρόνια αλλά και πριν 30 χρόνια βάζαμε κανένα μαρμαράκι. Μακάρι να έχουμε το πρόβλημα μόνο εκεί και να μην είναι το ιδιο σε υποστυλώματα.

 

διαβάζετε εδώ

 

http://www.nomikaxronika.gr/article.aspx?issue=63

 

Γενικά

 

Η ελάχιστη απαιτούμενη επικάλυψη για λόγους ανθεκτι-

κότητας δίνεται από τον ΕΚΩΣ (Παραγρ.5.1 και Πιν. 5.1)

 

KTΣ είναι του 97 και πάλι βάζει ελάχιστη επικάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ροδοπουλε

 

 

1) Θέλω να δω και τους κόμβους,

 

Επειδή δεν ειμαι μηχανικός τι ενοειτε;

 

 

2)το τι έχει απο πάνω και εαν ειναι δυνατό απο κοντά.

 

Από πάνω υπάρχει κεραμοσκεπή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.