Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφανή μπετά - διάβρωση οπλισμού


M_litsa

Recommended Posts

Όπως έχουν αναφέρει οι συνάδελφοι, προφανώς δεν έχουν τοποθετηθεί αποστατήρες στον δευτερεύον ωπλισμό των προβόλων σας. Στατικά δεν έχει άμεση συνέπεια στην αντοχή, αλλά καθώς υπάρχει εξέλιξη του φαινομένου διάβρωσης και ανάλογα με το ρυθμό του, με το χρόνο θα υποβαθμιστεί η φέρουσα ικανότητα και η ποιότητα της οικίας σας.

-Η κεραμοσκεπή που αναφέρετε έχει κατασκευαστεί σωστά; Μήπως υπάρχει περίπτωση να μπαίνει νερό και να λιμνάζει στην άνω παρειά της πλάκας;

- Από την όψη του σκυροδέματος, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, δεν πρέπει να συντηρήθηκε σωστά πριν και μετά το ξεκαλούπωμα.Υπάρχουν πολλοί λευκοί λεκέδες. Επίσης το ότι δεν το βάψατε ώθησε στην γρηγορότερη εξέλιξη του φαινομένου.

- Σε ποια περιοχή μένετε; Αν δεν θέλετε να αναφέρετε, δεκτόν.

 

H περίπτωση της βλάβης που συμβαίνει στο κτίριο σας έχει την ίδια όψη με αυτή που ανέβασα φωτογραφίες παραπάνω. Μόνο που στη δική μου περίπτωση έφταιγε εκτός από τη μικρή επικάλυψη, η κοντινή απόσταση από τη θάλασσα και βλάβη στη στέγη.

cimg6103p.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δέν ήταν κύριος οπλισμός έκοψα με τρόχό σε εύλογη απόσταση το σημείο όπου είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα , το σίδερο με το σκυρόδεμα . Στη συνέχεια με τη συρματόβουρτσα το καθάρισα καλά . Πέρασα με αντιδιαβρωτικό το σίδερο και στη συνέχεια επισκεύασα το σημείο με εποξειδική πάστα την οποία πέρασα και αυτή με το κατάλληλο υγρό λίγο πρίν αρχίσει να σκληραίνει . Μετά απο δύο μέρες ( περίπου ) την έτριψα μέ ψιλό σμυριδόπανο και στη συνέχεια σπατουλάρισα ( δύο χέρια ) παρετίνη . Αστάρωσα , έβαψα και μέχρι σήμερα ( 3 χρόνια τώρα ) δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα . Ελπίζω να έκανα το σωστό μιάς και τα έκανα όλα μόνος μου . Ίσως όσα σας περιγράφω να σας βοηθήσουν .

 

Αγαπητέ gavrilis

 

δυσκολεύομε να καταλάβω το τι ακριβώς έκανες. Έκοψες τον οπλισμό και μετά τι τον έκανες?

 

Αγαπητή M_litsa

 

υπάρχουν αποφλοιώσεις (σκασίματα) στο σκυρόδεμα θέμα που μας λέει οτι θα βγάλει και αλλού. Μπορείς να μπείς στην κεραμοσκεπή και να δείς τι γίνεται? Θα πρέπει να βρούμε την αρχή και το τέλος του προβλήματα με μέτρηση ημι-δυναμικού και αγωγιμότητας σκυροδέματος. Το ξαναλέω εαν ο εξώστης είναι η αρχή τότε θα πρέπει να βρούμε το τέλος. Θα μπει ένας συντελεστής ασφαλείας στα -100mV (πιθανότητα ανόδου <1%). Θα πρέπει να κάνουμε μια τυπική μέτρηση χλωριόντων μήπως και έχει πέσει αλάτι και πεχα. Η μαγνητογραφία θα μας δείξει το πάχος επικάλυψης ειδικότερα σε δοκούς και υποστυλώματα. Εαν και εκεί υπάρχει πρόβλημα τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις οικονομικά είναι η χρήση βαφών ισοδύναμου πάχους. Για την διάβρωση δεν ξέρω ακόμα εαν έρχεται απο πάνω τότε επισκευάζεται εύκολα και οικονομικά. Εαν μακρυά απο εμας υπάρχει αλάτι τότε....καλύτερα να μην έχει. Επειδή συνάδελφοι θα πούν μα το 2000 αλάτι? και αλάτι έχω δει με τα μάτια μου να μπαίνει και θαλάσσια άμμος.

 

gavrilis

 

συρματόβουρτσα το καθάρισα καλά!!!

 

Λοιπόν να σου πω μια ιστορία για την ρημάδα την συρματόβουρτσα. Παέι λοιπόν ένας εργολάβος το βλεέπι σαν γιατρός το υποστύλωμα και λέει το φτιάχνω και δεν θα έχει πρόβλημα. Ο ιδιώτης πάει στον μηχανικό του και συμφωνούν οτι εντάξει. Ο μηχανικός που γνώρισα μετά μου είπε διάβασα κάτι ΠΕΤΕΠ και υλικό απο εταιρίες και λένε συρματόβουρτσα. Παέι λοιπόν ο εργολάβος και παίρνει κρουστικό και βούρτσα και λέει οτι καθάρισε. Καθάρισε βέβαια μόνο μπροστά τον οπλισμό και όχι και απο πίσω (εκεί είναι τα δύσκολα). Πάει και βάζει κάτι αστάρια κόκκινα το χρώμα κλπ. Ο μηχανικός θυμάται οτι η διατομή είχε μια μείωση περίπου 2 χιλιοστά. Ο συνάδελφος έκανε και 10 υπολογισμούς και είπε εντάξει μας παίρνει να το κάνουμε. Αυτό έγινε το 2001. Το 2009 μου λένε έχω κάτι σκασίματα αλλα απο την μέσα πλευρά του υποστυλώματος. Πάω και βλέπω τους συνδετήρες λιωμένους, και το κύριο απο Φ18 μετα βίας στο Φ10. Προφανώς και δεν βγαίνει τώρα και χρειάζεται ενίσχυση. Ξεκινάμε λοιπόν να δούμε το πρόβλημα ανοίγουμε και το θεμέλιο και βλέπουμε να έχει προχωρήσει στο -40 εκ. Το πρόβλημα λοιπόν πηγαίνει και παραπάνω στον κόμβο (η διάβρωση έχει την δική της πορεία). Σκανάρουμε και τον κόμβο και παίρνουμε ενδείξεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Η τομή μας βγάζει μείωση διατομής περίπου 60% (λόγω της υψηλότερης πυκνότητας όπλισης). Εαν βλέπεις τέτοια πράγματα αρχίσεις και το ψάχνεις και πιο σοβαρά. Αλλα 4 υποστυλώματα είναι στα πρόθυρα του <25% διατομής. Τραβάμε ένα 70 εκ και πάμε για εφελκυσμό. Διαρροή στα 415 και ολκιμότητα 3.1%. Μετά καταλαβαίνετε τι έγινε. Το πεχα ήταν στα 6.9 και βρήκαμε και 2.6 κιλά/κυβικό αλάτι. Ο εργολάβος να λέει δεν έβαλα αλάτι το ιδιο και ο μπετατζής. Αντε βγάλε άκρη ποιος λέει αλήθεια. Παίρνουμε δείγματα και τα πάμε σε μεγάλο κατασκευαστή σκυροδέματος να κάνουν και αυτοί τις αναλύσεις. Βρίσκουν 2.42 κιλά/κυβικό αλάτι. Ο ιδιοκτήτης τα παίρνει και τραβάει στα δικαστήρια. Το δικαστήριο αθωώνει και τον εργολάβο και τον μπετατζή λόγω ελλείψεως στοιχείων. Λεώ στον μηχανικό εαν είχες πάρει κυβάκια θα το λύναμε το πρόβλημα θα τους κάναμε ανάλυση και θα βλέπαμε. Ηθικό συμπέρασμα, τα κυβάκια υποχρεωτικά και με τον νόμο, τα κρατάμε και δεν τα πετάμε μαζί με τα χαρτιά. Το κυβάκια τα υπογράφει και ο εργολάβος και ο μπετατζής. Δεν είναι μόνο αντοχή είναι και στοιχεία ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

K. Ροδόπουλε καλησπέρα

 

Σας παραθέτω φωτογραφίες απο το εσωτερικό της στεγης. Προσπάθησα να δω κατι εμφανές υποποτο αλλά δεν μπορεσα να δω κατι, εξάλου δεν ειμαι και ειδικός

 

http://img34.imageshack.us/i/hpim0929v.jpg/

http://img16.imageshack.us/i/hpim0927.jpg/

http://img534.imageshack.us/i/hpim0924.jpg/

http://img845.imageshack.us/i/hpim0925.jpg/

http://img862.imageshack.us/i/hpim0926.jpg/

 

Τώρα οσον αφορά για ενα ελεγχο με μετρήσεις αγωγιμότητας ,δυναμικού, ph

πόσο είναι περίπου το κόστος

 

Πρός K_PAT Σας πέρασε από το μυαλό να καλέσετε μηχανικό και να δει επι τόπου το πρόβλημα?

 

Κάλεσα τον μελετητή και τον επιβλέποντα η εκτίμιση τους είναι οτι στατικά δεν υπάρχει πρόβλημα διοτι η οξειδωση ειναι στον κάτω οπλισμό.

 

Για το αισθητικό κομάτι μου πρότειναν την γνωστή διαδικασια(καθαρισμός-αναστολέας διάβρωσης-γέφυρα πρόσφυσης-ριτηνούχο επισκευστικό

 

Επίσης απευθυνόμενος σε κατάστημα με "επωνυμα" υλικά επισκευής

ο τεχνικός αφού ηρθε κα ειδε το πρόβλημα μου απάντησε οτι πρέπει να γίνει η επισκευή αλλά επειδή η επικάλυψη ειναι μικρή το υλικό δεν θα κρατήσει λόγω συστολής διαστολής και μου πρότεινε σοβάτισμα ή επένδυση με γυψοσανιδα

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα τον μελετητή και τον επιβλέποντα η εκτίμιση τους είναι οτι στατικά δεν υπάρχει πρόβλημα διοτι η οξειδωση ειναι στον κάτω οπλισμό.

ΟΚ τότε να το υπογράψουν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε τώρα ούτε σε 50 χρόνια.

 

να υπογράψουν και οτι η επικάλυψη είναι σωστή και με βάση τον κανονισμό.

 

Να υπογράψουν οτι αναλαμβάνουν και την ευθύνη και το κόστος επισκευής για 50 χρόνια.

 

Λοιπόν το οτι απο πάνω δεν φαίνεται πρόβλημα μου δημιουργεί επιπλέον ερωτηματικά διότι ενω είναι προστατευμένο έχει ενεργοποιήσει τον μηχανισμό. Πρέπει να ξέρω περιοχή που είναι το σπίτι.

 

Για το αισθητικό κομάτι μου πρότειναν την γνωστή διαδικασια(καθαρισμός-αναστολέας διάβρωσης-γέφυρα πρόσφυσης-ριτηνούχο επισκευστικό

 

Δεν ξέρω εαν είναι αισθητικό!!!

 

ο τεχνικός αφού ηρθε κα ειδε το πρόβλημα μου απάντησε οτι πρέπει να γίνει η επισκευή αλλά επειδή η επικάλυψη ειναι μικρή το υλικό δεν θα κρατήσει λόγω συστολής διαστολής και μου πρότεινε σοβάτισμα ή επένδυση με γυψοσανίδα

 

Αυτός έχει μια σωστή άποψη σε αντίθεση με τους μηχανικούς σας. Γυψοσανίδα ποτέ, είναι έγκλημα!!! διότι δουλεύει σαν φερετζές. Το θέμα είναι οτι ο επιβλέπον πρέπει να πληρώσει την σωστή επικάλυψη σε όλο το σπίτι. Εαν είναι μόνο στο εξώστη τότε μόνο εκεί. Εαν είναι και αλλού και αλλού. Εαν σαν μηχανικοί δεν ξέρανε για αποστατήρες να πληρώσουν και να μάθουν.

 

Πείτε μου την περιοχή και την κατηγορία σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι στα Γιάννενα και το σκυρόδεμα είναι c16-20

 

Οσον αφορά τους μηχανικούς η θέση μου ειναι πραγματικά δύσκολη γατι ο μελετητής είναι συγγενής και ο επιβέπων φίλος και δεν θέλω να φτάσω τα πράγματα στα ακρα, γιαυτό και προσπαθώ μεσα απο το forum να βρώ μια λύση χωρίς να οξύνω τα πνευματα.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλληλο επισκευαστικό μπορεί να σταθεί μια χαρά και χωρίς να είναι ρητινούχο.

Link to comment
Share on other sites

Το επισκευαστικό είναι για την αποκατάσταση διατομής σκυροδέματος και την προστασία του ωπλισμού. Η διάβρωση αποτελεί άλλο φαινόμενο που θέλει διάγνωση της αιτίας και μέθοδο αντιμετώπισης.

Link to comment
Share on other sites

το 16/20 ειναι σκετο "χωμα"...

Απορρω γτ το επιλεγουν στις μελετες.. (δεν βλεπουν οτι εχει 230-250κιλα τσιμεντο ανα κυβικο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.