Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση τοπογραφικού


Recommended Posts

Κι εμένα μου φάνηκε παράξενο... Γιαυτό είπα να το πω δω μήπως βρω άκρη... Και ρε παιδιά... Μην κράζετε... Μια δουλειά θέλω να κάνω... Σωστά... Το γρήγορα αν ενδιαφέρει τον πελάτη εμένα δεν με ενδιαφέρει... Σωστά με ενδιαφέρει... Τώρα αν γίνει και γρήγορα ακόμα καλύτερα για όλους... Αλλά... Όπως είδατε... Μάλλον δεν μπορώ να βοηθηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η αυτολογοκρισία του gzin έχει να κάνει με σχόλια κατά του συμβολαιογράφου κατά πρώτο λόγο και μετά κατά της επιμονής σου, αλλά ρε παιδιά στην τελική απλώστε τα ποδάρια σας μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά σας! Ανάγκη έχουμε όλοι, αλλά μην πάμε και φυλακή στο τέλος! Όλο και κάποιον συνάδελφο θα ξέρεις που θα μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά ακόμα και αν δεν υπάρχει δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο για το 200άρι-500άρι (ό,τι πάρεις τέλος πάντων από αυτούς που έμπλεξες). Τέτοιες "παπάτζες" δεν αφήνουν καν έδαφος "σοβαρής" συνεργασίας με τέτοιον συμβολαιογράφο για να δικαιολογηθείς στον εαυτό σου ότι το κάνεις τουλάχιστον για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

η αυτολογοκρισία μου tpanag έχει να κάνει καθαρά με το γεγονός ότι ποτέ δε χρησιμοποίησα το φόρουμ και την εξουσία που αυτό παρέχει για να προβληθώ όπως επίσης και από σεβασμό σε κάποιους mods τους οποίους γνωρίζω προσωπικά και που αφιλοκερδώς θα ακούσουν τα μπινελίκια τους γιατί δε μου βγάζουν κάρτα .

 

με τον settler ανταλλάξαμε πμ.

 

σε κάθε περίπτωση τα τοπογραφικά είναι επιστήμη και όχι συμπλήρωμα στο καθημερινό μας χαρτζιλίκι για την έξοδο του σ/κ.

Link to comment
Share on other sites

Gzin σε ευχαριστώ για τη βοήθεια μέσω πμ...

 

Όσο για το ρίσκο εννοείται και δεν το παίρνω... Αν είναι κάτι ας γίνει σωστά αλλιώς ας μην γίνει καθόλου...

 

Και συμφωνώ... Πριν γίνει η μεταβίβαση πρέπει να γίνει η νομιμοποίηση του υφιστάμενου ακινήτου... Πώς όμως θα γίνει αφού η γιαγιά μας άφησε χρόνους;

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογράφοι θα σου προτείνουν διάφορες μεθόδους, μούφα διαθήκη, χρησικτησία (αν γινεται), δικαστηριο (δικαστικη απόφαση), όλα αυτά εξαρτώνται από το που βρίσκεται το ακίνητο..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν νομιμοποιείς γιαγιά αλλά ακίνητο. Δίνε όμως προσεκτική, αναλυτική ΤΕΧΝΙΚΗ περιγραφή του ερωτήματος σου όχι της γιαγιάς.

 

Πχ τι ακίνητο θες να νομιμοποιήσεις?

το οικόπεδο? κτίσμα επ αυτού? τι?

Γενική και ειδική περιγραφή υπάρχουσα κατάσταση

Σε τι πολεοδομική κατάσταση είναι σήμερα

Χρονολογία κατασκευής μη νομίμου

Τι επιθυμείς να νομιμοποιήσεις, χρήσεις κλπ

Γενικοί και ειδικοί όροι δόμησης του γηπέδου ή οικόπεδου

Κι ότι άλλο τεχνικό κρίνεις χρήσιμο για να μπορέσεις κι εσύ να βοηθηθείς.

 

Δεν είναι κράξιμο. Είσαι νέος.

Οι περισσότεροι τα περάσαμε αυτά, όποτε πάρτο χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβατε τι έλεγε η παραπάνω γνωμοδότηση;

Τα τοπογραφικά για τα συμβόλαιο δε τα θεωρούν μελέτη και για αυτό δεν χρειάζονταν αμοιβές μηχανικού μέσω ΤΕΕ.....................τους αρκεί και ένα σκαρίφημα !!!!!!!!

topografiko2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.