Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκηση στην ψύξη (εγκατάσταση ψύξης)


xarkoytsos

Recommended Posts

Είμαι φοιτητής τει και έχω μια ασκηση πανω στην τεχνολογια ψυξης εργαστηριο.Οποιος μπορει ας μου δωσει μια εξήγηση γιατι δεν τα έχω πολυκαταλάβει και ξερεται πως είναι τα πράγματα στα τει:oops:

Ψυκτική διαταξη λειτουργεί με μηχανική συμπίεση ατμού ψυκτικού μεσου R134a χωρίς απόψυξη...

μου δίνεται η θερμοκρασία κ η πίεση στη έξοδο και την είδοσο του ατμοποιητη,η πίεση στο τέλος του συμπιεστη,ο εσωτερικός βαθμός απόδοσης του συμπιεστή μας και ζητούνται:

α)Σχεδίαση του ψυκτικού κύκλου σε διάγραμμα(το γνωρίζω να το κάνω)

β)Παροχή μάζας που οφείλει να κυκλοφορεί μέσα στην εγκατάσταση για ολικο φορτίο 50 ψυκτικών τόνων.1 ψυκτικος τονος=3,517KW(Δν έχω ιδέα τι κάνω)

γ)Θεωρητικη μηχανική υποστήριξη συμπιεστη σε KW(Δεν γνωρίζω)

δ)το COP(TO ξέρω)

ε)Ο συντελεστής συμπεριφοράς κύκλου Carnot για τις θερμοκρασίες λειτουργίας παραπάνω(εχω τον κύκλο Carnot αλλα δεν ξέρω πως το κάνω):razz:

Βοήθειαααα γιατί με βλέπω για επόμενο εξάμηνο και μανα να γκρινιάζει:razz:

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε ανάποδα, κι ας πούμε ότιQ

- η απόδοση του carnot είναι (Τ1-Τ2)/Τ1, από όπου μπορείς να βρεις το COP.

- Η θεωρητική μηχανική υποστήριξη είναι οι 50ψυκτικοί σου τόνοι, διά τον COP.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε : το ψυκτικο αποτελεσμα ειναι : ΨΑ = q4-1 = qL = h1 - h4 (αν σχεδιασεις τον ψυκτικο κυκλο θα βρεις στον αξονα χ τις ενθαλπιες. ) αφου εχεις λοιπον θερμοκρασιες και πιεσεις στον εξατμιστη αυτοματα χαραζεις την ευθεια της εξατμισης και βρισκεις ενθαλπια .

ψυκτικη ικανοτητα : ψι = (qL x m) /12000 (ψυκτικους τονους) ετσι βρισκεις τη μαζα (m). Προφανως εννοεις χωρις υποψυξη και οχι αποψυξη.

Τα αλλα στα απαντησε ο AlexisPap.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά και βιβλίο ΘΨΚ να μην έχεις τα έχει και στην θερμοδυναμική 3 εξαμήνου. Μήπως δεν έχεις και αυτό το βιβλίο? Το τει σου φταίει?Αν δηλαδή ήσουν πολυτεχνείο θα είχες άλλη νοοτροπία?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα ..οταν εισαι φοιτητης απλα θελεις να περνας τα μαθηματα .. οταν βγεις εξω αρχιζει το διαβασμα .. και οτι βιβλιο δεν εχεις παρει το αγοραζεις .. κανενα τει και κανενα πολυτεχνειο δε φταιει..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα ..οταν εισαι φοιτητης απλα θελεις να περνας τα μαθηματα .. οταν βγεις εξω αρχιζει το διαβασμα .. και οτι βιβλιο δεν εχεις παρει το αγοραζεις .. κανενα τει και κανενα πολυτεχνειο δε φταιει..

 

Μπα και οταν εισαι φοιτητης αν θες διαβαζεις απλα εξω ειναι καπως διαφορετικα τα πραγματα και συνεχιζεις το διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στο βιβλίο του Βραχόπουλου "Ψυκτικές Διατάξεις" και τέτοιες "θεωρητικές" ασκήσεις σε ΤΕΙ μόνο αυτός καταφέρνει να σε δυσκολέψει. Αν είναι ο συγκεκριμένος καθηγητής στο ΤΕΙ Χαλκίδας που σου έβαλε την άσκηση πες τη μάνα σου να κάνει υπομονή :lol: Ότι θέλεις από παρόμοιες ασκήσεις στείλε μου μήνυμα [email protected]

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τον συγκεκριμένο καθηγητή (αν είναι αυτός) γίνεσαι πολύ καλός θεωρητικός μηχανολόγος γιατί αυτά που διδάσκει στην πράξη δεν χρησιμοποιούνται (Η εργασία μου ήταν πάνω στο συγκεκριμένο μάθημα: Ψύξη δι' απορρόφησης με μείγμα Βρωμιούχου Λιθίου και Νερού- η οποία είναι ασύμφορη οικονομικά και δεν εφαρμόζεται ούτε καν στη βιομηχανία). Πρέπει να πουλήσει και το βιβλίο του όμως, οπότε κάνε υπομονή και καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα συνάδελφοι, στο θέμα. Αν πιστεύετε ότι δεν αξίζει η ενασχόληση, απλά μην ασχολείστε.

Δεν φταίνε οι συντονιστές σε τίποτα, γιατί τους εξαναγκάζετε σε "καθαριότητα"; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.