Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως έχουν καταργηθεί οι ασφάλειες τήξης και δεν το ξερω?


Megawatt

Recommended Posts

iec60947-1/ed5.0-b General Rules Switchgear

 

iec60947-2/ed4.0-b Circuit Breakers

 

και τα δυο προτυπα εινα απο 220+ ( μονο στη αγγλικη χωρια τα γαλλικα )σελιδες για το τι πρεπει και πως .

αναφερει ακομα και την αποσταση σε mm απο το ενεργο στοιχειο μεχρι τον μοχλισμο.

αν τα θελει καποιος pm το mail του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης σε περίπτωση εργασιών αποκατάστασης βλαβών σε ΕΗΕ με ασφάλεια τήξης είναι δυνατόν να κάνεις ορατή διακοπή στο κύκλωμα, σε αντίθεση με τους αυτόματους, μικροαυτόματους.

 

(αντίστοιχα τα συνεργεία της ΔΕΗ όταν πρόκειται να εργαστούν σε γραμμές ΧΤ, ΜΤ κλπ πρώτα βεβαιώνονται ότι έχουν ορατή διακοπή στη γραμμή -αντίστοιχα μέσω των μαχαιρωτών διακοπτών- και μετά ξεκινούν τις εργασίες τους)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δημιουργείται τόση μεγάλη σύγχυση κάθε φορά που αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο ζήτημα! Από την μια μεριά το παίζουμε επιστήμονες και σύμφωνα με τον κανονισμό και από την άλλη μπερδεύουμε ενδιάμεσα τις προσωπικές μας απόψεις και ξεχνάμε τα υπόλοιπα!

 

Παράνομος δεν είναι ο ηλεκτρολόγος που δεν τοποθέτησε τηκτή ΑΣΦΑΛΕΙΑ αλλά αυτόματη ΑΣΦΑΛΕΙΑ! Ο Κανονισμός δεν περιέχει τέτοιο άρθρο! Πολύ απλά γιατί και οι δύο κατηγορίες αποτελούν ασφάλειες και η δουλειά των ασφαλειών είναι συγκεκριμένη. Να διακόπτουν την τροφοδοσία του κυκλώματος σε περίπτωση υπερφόρτισης ή υπερέντασης! Οι ασφάλειες δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για την απομόνωση κυκλωμάτων υπό φορτίο. Για αυτή την δουλειά υπάρχουν οι διακόπτες φορτίου!

 

Παράνομος, βλάκας και εγκληματίας είναι ο ηλεκτρολόγος που δεν τοποθετεί την κατάλληλη αυτόματη ασφάλεια με τα απαραίτητα χαρακτηριστικά στο συγκεκριμένο σημείο εγκατάστασης (και με τα παραπάνω εννοώ τον υπολογισμό του ρεύματος βραχυκυκλώματος ώστε να γίνει η κατάλληλη επιλογή). Και αυτό το σημείο μπορεί να είναι ο γενικός πίνακας μιας οικίας, το πεδίο χαμηλής τάσης ενός εργοστασίου, κ.τ.λ.. Παράνομος, βλάκας και εγκληματίας είναι ο ηλεκτρολόγος που δεν τοποθετεί διακόπτες φορτίων πριν την γενική ασφάλεια. Δουλειά της αυτόματης ασφάλειας δεν είναι να ανοιγοκλείνει υπό φορτίο.

 

Είναι ντροπή για όλους μας να διαβάσει αυτό το θέμα κάποιος άσχετος και να καλέσει την επόμενη μέρα τον ηλεκτρολόγο να αλλάξει την αυτόματη ασφάλεια επειδή είναι μηχανισμός και ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα φτύσει! Είναι ντροπή να μην παραπέμπουμε σε άρθρα κανονισμών! Είναι λάθος να λέμε ότι δεν φέρουν ένδειξη οι μικροαυτόματοι, όταν πολλοί και διαφορετικών εταιριών έχουν, και με αυτό να αφήνουμε να εννοηθεί ότι μπορεί και να μην έχουν διακόψει το κύκλωμα! Το επιχείρημα ότι η ΔΕΗ θέλει να βλέπει ότι το κύκλωμα απομονώθηκε, στα σημεία όπου εκτελεί εργασίες, είναι ισοδύναμο με το επιχείρημα του ηλεκτρολόγου ότι επειδή η ΔΕΗ χρησιμοποιεί μικροαυτόματες ασφάλειες στην χελώνα θα βάλω και εγώ στον πίνακα!

 

Για τα ερωτήματα που έθεσε ο συνάδελφος έδωσα απάντηση στο προηγούμενο μου μήνυμα. Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι το τμήμα 537 του ΕΛΟΤ όπου αναφέρεται σε διατάξεις απομόνωσης και διακοπής.

 

Εάν πιστεύετε ότι είναι μηχανισμοί αναξιόπιστοι μην τις χρησιμοποιείτε στις μελέτες σας! Μην τις χρησιμοποιείτε στις δουλειές σας! Ιδρύστε μια ένωση ώστε να πείσετε τις εταιρίες ηλεκτρολογικού υλικού να μην τις παράγουν. Κάντε μελέτες και φέρτε αποδείξεις!

 

Το θέμα της επιλεκτικότητας είναι καθαρά ζήτημα συμφωνίας του ιδιοκτήτη με τον ηλεκτρολόγο. Φυσίγγια ή τρέξιμο στην χελώνα (μερικές ή αρκετές φορές)!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ως μηχανισμός υπάρχει και η περίπτωση θεωρητικά να μην λειτουργήσει μέχρι το "είναι αναξιόπιστος μηχανισμός" που γράφεις εδώ έχει τόση σχέση το ένα με το άλλο όσο η βούρτσα με τον Δ. Αρτέμιδας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν τόσο σχετικό όσο το μήνυμά σου για την ΔΕΗ και την ορατή διακοπή...

 

Δεν θα σου απαντήσω γιατί είμαι απασχολημένος, ψάχνω να βρω όνομα για την ένωση.

 

α ψάξε και εσύ όνομα για την ένωση, την άλλη, αυτή που θα προτείνει στις εταιρίες κατασκευής ηλεκτρολογικών υλικών να μην ξαναπαράγουν ασφάλειες τήξης.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές γίνεται βραχυκύκλωμα στο σπίτι μου πέφτει αυτομάτως η ασφάλεια.

Με μια απλή κίνηση του μοχλού το ρεύμα επανέρχεται. Πριν πολλά πολλά χρόνια θυμάμαι ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις αλλάζαμε κάθε φορά την ασφάλεια τήξης.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό επιχείρημα που έχεις να αντιπαρατάξεις, πέρα από το εκπληκτικό για το champions league, είναι ότι αποτελούν μηχανισμούς;;!!

 

Σε προκάλεσα να αναφερθείς σε κανονισμούς, σε προκάλεσα να αντιπαραθέσεις στοιχεία από μελέτες για την αστοχία υλικού σε μικροαυτόματες ασφάλειες, κ.τ.λ.. Αλλά τίποτα!! Δώσε ένα στοιχείο, κάτι! Δεν ξέρω εάν διέκοψε το κύκλωμα, δεν ξέρω εάν διέκοψε το κύκλωμα... Βάλε το ρημάδι το δοκιμαστικό ή το πολύμετρο να δεις στο κάτω κάτω.

 

Τώρα για το post 16 τι να πω!! Από ολόκληρο κατεβατό που έγραψα μόνο αυτό κατάφερες να βρεις και να σχολιάσεις;! Καλό θα ήταν να μείνουν τα μηνύματα ως έχουν (έστω και για λίγο πριν διαγραφούν από κάποιον διαχειριστή) για να δούμε τι θα πουν και τα άλλα μέλη!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό επιχείρημα που έχεις να αντιπαρατάξεις, πέρα από το εκπληκτικό για το champions league, είναι ότι αποτελούν μηχανισμούς;;!!

 

Τι να κάνουμε διαθέτουμε και χιούμορ :P

έλα πες το αφού σου άρεσε αυτό για το Champion League :P

 

Από αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι το μόνο μου επιχείρημα είναι ότι είναι μηχανισμός; (και το οποίο από ότι καταλαβαίνω αμφισβητείς)

 

Τώρα για το post 16 τι να πω!! Από ολόκληρο κατεβατό που έγραψα μόνο αυτό κατάφερες να βρεις και να σχολιάσεις;!

Ομολογώ ότι αυτό που διάβασα στο post που λες και το σχολίασα δεν περίμενα να το διαβάσω.

 

Καλό θα ήταν να μείνουν τα μηνύματα ως έχουν (έστω και για λίγο πριν διαγραφούν από κάποιον διαχειριστή) για να δούμε τι θα πουν και τα άλλα μέλη!

Σε αυτό συμφωνούμε.

 

 

Στην ΥΔΕ

(και επίσης) τι γράφουν εκεί που αναφέρει:

 

"τοποθετήθηκε τηκτό γενικής ασφάλειας ............ Α Τ.Τ."

 

 

Από αυτούς που θα διαβάσουν το thread ο καθένας ας χρησιμοποιεί ό,τι ασφάλεια θέλει ή κρίνει καλύτερη.

Τα μόνα σίγουρα είναι ότι εσύ θα βάλεις αυτόματη και εγώ τήξης και ότι δεν θα καταφέρουμε να αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλον για το θέμα που συζητάμε. Εδώ δεν πιστεύω να διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο του καθενός φαίνεται από αυτά που γράφει! Εγώ μπορώ να διαβάσω το μήνυμα κάποιου και από τις 1000 λέξεις που χρησιμοποίησε οι 998 να είναι βρισιές και οι 2 να αναφέρονται σε κάποιο άρθρο του κανονισμού. Αυτό μου αρκεί και δεν θα τον κρίνω από το λεξιλόγιό του... Το ίδιο λεξιλόγιο χρησιμοποιώ και εγώ στην οικοδομή! Αυτό είναι επίπεδο για εμένα! Δεν γνωρίζω το επίπεδο των μελετητικών γραφείων...

 

Ο συνάδελφος που έθεσε το αρχικό θέμα αναρωτήθηκε για κάτι! Του φάνηκε περίεργο αυτό το φαινόμενο και δεν καλύφθηκε από τις απαντήσεις των ηλεκτρολόγων που έλαβε στην οικοδομή. Θεωρούσε εντελώς λανθασμένη την χρησιμοποίηση αυτόματων ασφαλειών ως γενικών!

 

Πείτε μου εσείς ποια είναι τα επιχειρήματα που ακούστηκαν σε 20 μηνύματα και ποιος από όλους μας τα ανέφερε;! Ας μας πει ο ίδιος τι είναι αυτό που κατάλαβε...!

 

Από αυτούς που θα διαβάσουν το thread ο καθένας ας χρησιμοποιεί ό,τι ασφάλεια θέλει ή κρίνει καλύτερη.

Τα μόνα σίγουρα είναι ότι εσύ θα βάλεις αυτόματη και εγώ τήξης και ότι δεν θα καταφέρουμε να αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλον για το θέμα που συζητάμε. Εδώ δεν πιστεύω να διαφωνούμε.

 

Αν αναφέρεις κάποιο άρθρο κανονισμού, αν φέρεις στοιχεία, εάν με πείσεις ότι είναι λανθασμένη πρακτική να είσαι σίγουρος ότι θα αλλάξω γνώμη αμέσως. Το θέμα είναι ακριβώς εκεί που λες να κρίνει! Να κρίνει βάσει κανονισμών και υπολογισμών! Και όχι επειδή είναι μηχανισμοί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.