Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως έχουν καταργηθεί οι ασφάλειες τήξης και δεν το ξερω?


Megawatt

Recommended Posts

Το ότι ο κανονισμός επιτρέπει και τα δύο (τήξης και αυτόματες) δεν σημαίνει πως ό,τι δεν ακολουθείς εσύ είναι λανθασμένη πρακτική.

 

(αφού ο κανονισμός όπως λες επιτρέπει και τα δύο τότε είναι και τα δύο σωστές πρακτικές, μην προσπαθείς να μας πεις λοιπόν ότι όσοι δεν συμφωνούμε μαζί σου ακολουθούμε λανθασμένες πρακτικές)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρε και πάλι ως απάντηση το ίδιο έγγραφο που είχα ανεβάσει και σε άλλο forum και έκανες πως δεν το είδες! Μπορεί ο κύριος Σαρρής να αναφέρεται στην επιλεκτικότητα των μέσων προστασίας αλλά δεν αποκλείει την χρήση αυτόματων ασφαλειών ως γενικών! Εκτός και αν ο άνθρωπος, που συμμετείχε στην σύσταση του κανονισμού, είναι άσχετος με τον ΕΛΟΤ!

 

Αυτή είναι και η απάντηση AlexiPaP στο ερώτημά σου! Από την στιγμή που δεν παρανομείς δεν υπάρχει λόγος μη ηλεκτροδότησης!

 

Ήμουν συγκεκριμένος στις απόψεις μου από το πρώτο μου μήνυμα μέχρι το τελευταίο! Δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν και για τίποτα! Αναφέρθηκα σε κανονισμούς και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο κανονισμός επιτρέπει και τα δύο (τήξης και αυτόματες) δεν σημαίνει πως ό,τι δεν ακολουθείς εσύ είναι λανθασμένη πρακτική.

 

με bold επειδή στο παραπάνω post δεν το πρόσεξες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό απάντηση στην ερώτησή μου φίλε vampiris. Αυτό είναι off-topic.

Δεν φαντάζομαι να αξιώνεις να εξαχθεί συμπέρασμα για την ερώτησή μου ή την ερώτηση του 1ου μηνύματος βάσει των συμφραζομένων στο PDF που παραθέτεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αφήνοντας στην άκρη θέματα επιλεκτικότητας, ασφάλειας ή βεβαιότητας απομόνωσης της εγκατάστασης, εγώ προσωπικά, όταν κάνω εργασίες στην εγκατάσταση του σπιτιού μου, αφαιρώ ολόκληρο το πώμα και το βάζω στην τσεπούλα.

 

Η έκπληξη μπορεί και έχει έρθει από χειρισμούς τρίτων.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap δεν υπάρχουν συμφραζόμενα από το επισυναπτόμενο! Το ερώτημα του συναδέλφου αφορά την επιλεκτικότητα ανάμεσα στα διάφορα μέσα προστασίας και πάνω σε αυτό δίνεται απάντηση. Το τόνισα και στο προηγούμενο μήνυμα!!! Παρόλα αυτά μπορεί να εξαχθεί συμπέρασμα και για το δικό μας θέμα.

 

Το παράδειγμα του κυρίου Σαρρή παρουσιάζει και μικροαυτόματη ασφάλεια στον πίνακα. Εάν ήταν παράνομη η πρακτική δεν θα το συζητούσε καν! Τι άλλο θέλεις να ακούσεις; Ο άνθρωπος δεν θα αναφερόταν στην παρανομία; Δεν θα το σχολίαζε; Δεν θα το κατέκρινε από την στιγμή που εφαρμόζεται στην πράξη;! Εγώ σου είπα ότι δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση από τον νέο κανονισμό.

 

engineer_thess μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις! Δεν προσπάθησα να πείσω κανένα για το ποια πρακτική είναι σωστή και ποια λανθασμένη. Ελπίζω οι υπόλοιποι να καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις! Δεν προσπάθησα να πείσω κανένα για το ποια πρακτική είναι σωστή και ποια λανθασμένη. Ελπίζω οι υπόλοιποι να καταλαβαίνουν.

 

Εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Εγώ είπα για ποιους λόγους προτιμάμε για γενική ασφάλεια την ασφάλεια τήξης και εσύ είπες ότι ο κανονισμός δεν απαγορεύει την αυτόματη ασφάλεια ως γενική ασφάλεια, λες και εγώ είπα ότι απαγορεύεται η αυτόματη ασφάλεια.

 

και επίσης αυτό με την ορατή διακοπή που είπα και σου φάνηκε άσχετο είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει και κάνει ο nikmmech, και δε νομίζω ότι το κάνει μόνο αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση που έχει είναι ότι: δεν έχουν καταργηθεί και αναφέρθηκαν και οι λόγοι που τις προτιμάμε ως γενικές ασφάλειες.

 

Δεν αντέχω άλλο :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.