Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος διαμόρφωσης εδάφους


Recommended Posts

Η διαμόρφωση της τελικής σταθμης εδάφους πρέπει να γίνει υποχρεωτικά με τοιχους αντιστήριξης, ετσι ώστε η τελική στάθμη να είναι οριζόντια, ή μπορεί να γίνει με πρανή;

Έχω μια περίπτωση εκτός σχεδίου και θέλω στην μια πλευρά του κτηρίου να μπαζώσω για να καλύψω το υπόγειο μέχρι το επιτρεπόμενο ύψος και στην συνέχεια το μπάζωμα να σβήνει σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δείξει αυτό που περιγράφεις (κεκλιμένη τελική διαμόρφωση τεχνικού εδάφους - μπαζώματος) και μάλιστα είχε περάσει από ΕΠΑΕ χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν υποχρεούσαι για οριζόντιο Δ.Ε.

Κατά τη διαμόρφωση του εδάφους προσέχεις τα +/- 1,50 από το Φ.Ε. και βέβαια τα ύψη κτιρίου.

Σε μεγάλης κλίσης οικόπεδα μου ζητήθηκε από ΕΠΑΕ (συγκεκριμένα μετά από 2 φορές διορθώσεων, τότε τα είδαν) να μην εξέχει το τοιχίο από το έδαφος... να μήν είναι δηλαδή Δ.Ε. και μάντρα αλλά αν θέλω φράχτη ώστε να μη πέσει κάποιος, να δείξω φυτά...

Επίσης προσέχεις στο όριο με το δρόμο το ύψος της μάντρας.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις υποχρέωση για στήριξη ή οριζότια διαμόρφωση του εδάφους. μόνο να προσέξεις την απόκλιση εντός του ορίου του +/- 1,50 μ από την γραμμή φυσικού εδάφους, όπως σου υποδεικνύσει και ο JTB. σε δική μου περίπτωση είχα μεγάλη διαφορά στα υψόμετρα των ορίων του οικοπέδου αλλά με πρανή και μερικές τέτοιες κλίσεις που 'σβήνουν', αντιμετωπίζεται. μια καλοφτιαγμένη όψη και τομή νομίζω αρκούν

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλης κλίσης οικόπεδα μου ζητήθηκε από ΕΠΑΕ (συγκεκριμένα μετά από 2 φορές διορθώσεων, τότε τα είδαν) να μην εξέχει το τοιχίο από το έδαφος... να μήν είναι δηλαδή Δ.Ε. και μάντρα αλλά αν θέλω φράχτη ώστε να μη πέσει κάποιος, να δείξω φυτά...

 

Δηλαδή σε περίτωση ανισοσταθμίας μέχρι και 1.50μ εντός του οικοπέδου μόνο με φυτά θα προφυλάσσεις ενδεχόμενο πτώσης; Γιατί; Απαγορεύεται κάγκελο ή υπερύψωση μάντρας;

(Γενικά συμφωνώ με την ιδέα του φυτοφράχτη αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται άλλη λύση)

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται κάγκελο ή υπερύψωση μάντρας;

Αν και ο κτιριοδομικός επιβάλει κάγκελο ή στηθαίο σε περίπτωση που έχουμε ανισοσταθμία πάνω από 1,00 μ νομίζω,

από την άλλη όμως απαγορεύεται εντός οικοπέδου να διασπάς ακάλυπτο χώρο με τέτοιες κατασκευές. (εδώ σκέφτονται πως θα ενοποιήσουν ακάλυπτους χώρους διαφορετικών οικοπέδων εντός του ίδιου Ο.Τ.)

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να μην υπερβαίνει το max επιτρεπόμενο συμπαγές? (τοίχος δίπλα στο δρόμο εννοώ..)

 

Κοίτα, επειδή ήταν δραματική η κατάσταση, και σε αυτό, και σε ένα που κάνω τώρα, νομίζω μου έδωσαν 2μ τοίχο στο όριο... και αν θυμάμαι καλά -επειδή δεν ήταν δική μου δουλειά, άλλος έτρεξε το φάκελο, εγώ έκανα σχεδίαση & παρουσίαση - κάπως το δικαιολόγησε, κάπου υπήρχε μια απόφαση... θα προσπαθήσω να τα βρώ...

 

@Brasco: Μάλλον έχεις δίκιο, αλλά καταλαβαίνεις και τη φανερή αντίφαση... Για μια ακόμη φορά η πολυνομία και η τμηματική θέσπιση κανόνων οδηγεί σε μπούρδες... Να πέσει κανένα παιδί και να του πείς του πελάτη ότι δεν επιτρέπεται να διασπάς τον ακάλυπτο!

Link to comment
Share on other sites

Η αντίφαση δεν υπάρχει στον νόμο αλλά στους ανθρώπους.

Αυτό το λέω σκεπτόμενος το εξής:

Ο ΓΟΚ λέει πως το κτίριο προσαρμόζεται στο φυσικό έδαφος και όχι το έδαφος στο κτίριο.

Δηλαδή (εκτός οικοπέδων με κλίση > 35%) αν θέλουμε να είμαστε σωστοί και τυπικοί

υποβιβάζουμε το κτιρίου στο σύνολό του ή δημιουργούμε ανισοσταθμίες στο ίδιο το κτίριο και όχι στον ακάλυπτο.

 

θέλω στην μια πλευρά του κτηρίου να μπαζώσω για να καλύψω το υπόγειο μέχρι το επιτρεπόμενο ύψος

Ένας αυστηρός ελεγκτής θα μπορούσε να βγάλει ως παρατήρηση

τον υποβιβασμό όλου του κτιρίου μέχρι η οροφή του υπογείου να απέχει 0,80 από το Φ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίφαση είναι ότι ενώ υπάρχει ένα άρθρο που προστατεύει από πτώση, ακυρώνεται από άλλο σημείο της νομοθεσίας που δεν σου επιτρέπει να βάλεις φράχτη ή κάγκελο... Επιτρέπονται διαβαθμίσεις Δ.Ε. μέχρι 1.50 μέτρο αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!! θα σπάσετε το κεφάλι σας!!!

Βέβαια μπορεί να ήταν και από καφριλίκι του υπαλλήλου η παρατήρηση γιατί όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει προβλεφθεί κάπου αυτό...

 

Οσο για τη προσαρμογή του κτιρίου που αναφέρεις, δεν είναι τόσο σχετικό γιατί το κτίριο μπορεί να είναι 8Χ8 και το οικόπεδο 30Χ60 οπότε από μια απόσταση και μετά από το κτίριο, υπάρχει απλώς οικόπεδο που διαμορφώνεις... Οταν κάνεις όψη σε ένα τέτοιο οικόπεδο, δεν πηγαίνεις στο όριο, σωστά; Κοντά στο κτίριο τη κάνεις, για να δείξεις τις εκεί διαμορφώσεις... γύρω από το κτίριο... τώρα πόσο είναι το "γύρω" σε μέτρα, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.