Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Autocad μετα απο format?!! help!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εκανα φορματ το pc , εγκατεστησα κανονικα το autocad και εχω το εξης προβλημα. οταν ανοιγω ενα σχεδιο ετοιμο μου γραφει οτι το συγκεκριμενο αρχειο ειναι για αναγνωση μονο, και επισης δεν μπορει να βρει τον εκτυπωτη μου στους εκτυπωτες.

δεστε την σχετικη εικονα. δεστε με κοκκινο πλαισιο πως φαινεται η διαδρομη του αρχειου.

ειναι το autocad2002

http://natural-gas.webs.com/autocad.JPG

το απεγκατεστησα και το ξαναεγκατεστησα αλλα τιποτα.

μου το ειχε ξανακανει και στο παρελθον αλλα καποια στιγμη εφτιαξε αφου το εγκατεστησα ξανα 2 φορες. τωρα τιποτα. καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το ότι είναι read only o φάκελος που έχεις τα αρχεία σου; Δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ -> ιδιότητες στο φάκελο και μετά ξε-τίκαρε το read οnly (ή μόνο για ανάγνωση) μήπως και δουλέψει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι αυτο το προβλημα. καμια αλλη ιδεα??

σκεφτομαι μηπως συνδεθηκε το προγραμμα με το ιντερνετ και φανηκε οτι ειναι σπασμενο και δημιουργηθηκε το προβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επειδή έκανες φορματ να έχει αλλάξει ο administrator και να πρέπει να πάρεις πίσω το ownership των αρχείων/φακέλλων.

Δεξί κλικ στο φάκελο -> ιδιότητες -> Ασφάλεια -> Πατάς Οκ -> για προχωρημένους -> Κλικ στο κάτοχος (onwer) μετά διαλέγεις administator.

Για δες μήπως σου δουλέψει έτσι.

 

Αν δεν εμφανίζεται το καρτελάκι "security" δοκίμασε να μπεις σε safe mode (πατάς F8 κατά την εκκίνηση).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. δεν εχει με δεξι κλικ>ιδιοτητες τα κουμπια που αναφέρεις. εχω βαλει τα windows xp sp2

εχει γενικα, κοινη χρηση , προσαρμογη

στο γενικα στο για προχωρημενους δεν αναφερει κατι τετοιο. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις αυτό που λέει εδώ

Ίσως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις την κοινή χρήση αρχείων και να μπεις με safe mode για να φανεί το καρτελάκι "ασφάλεια".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, εμενα μου φαινεται πως εχεις προβληματακι με το partition E: ....

Γιατι αυτα τα παραξενα Ε:\Ε5F86~1 κτλ κτλ;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο @saltapidas και θα προσθέσω ότι ίσως υπάρχει θέμα με την επιλογή FAT/NTFS σαν σύστημα δεικτοδότησης περιεχομένου του δίσκου . Αν δηλαδή έχεις 64 bit λειτουργικό και έχεις ζητήσει να γίνει partition με τρόπο μη συμβατό σε σχέση με το λειτουργικό σου σύστημα.

 

Το μήνυμα αυτό εμφανίζεται σε κάθε αρχείο ;

Αν ανοίξεις κάποιοι σχέδιο που βρήκες δωρεάν στο Internet , τι μήνυμα σου εμφανίζει ;

Μήπως όταν ξεκινά το σύστημα μπαίνεις σαν οποιοδήποτε χρήστης ενώ περιμένει το αρχείο να ανοίξει από τον administrator ;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το ως read only, κάνεις ότι μετατροπές θέλεις και στο τέλος κάνεις "Αποθήκευση ως"

(Το "Αποθήκευση" σκέτο πρέπει να είναι απενεργοποιημένο, όχι όμως και το "Αποθήκευση ως")

 

Και εγώ πιστεύω πως αντέγραψες τα αρχεία απο CD ή DVD και τα βλέπει read only, όπως είπε ο akis73. Κατά τα άλλα αν το πρόγραμμα "κάταλαβε" πως είναι σπασμένο, δε θα ξεκινούσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.