Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση τιμών Φ/Β !!!


Recommended Posts

myri, υπάρχει ένα δίκιο στο παραπάνω λόγω του ότι λειτουργεί όπως η εγκατάσταση μερικών ειδών που είναι μικρό ποσό σε σύγκριση με την αγορά τους...

Π.χ. ένα ρολό καταστήματος μπορεί να κάνει 3000 ευρώ και η εγκατάστασή του 300 ευρώ.

Αρα όταν έχεις μια τάξη μεγέθους των υλικών κοντά στις τιμές χονδρικής παζαρεύεις καλύτερα τα εργατικά και το κέρδος του εγκαταστάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απολύτως με τον JTB.

 

Δεν είναι δυνατόν αυτό που γίνεται.

Έπρεπε το φόρουμ, όταν ανοίγεται ένα νέο θέμα να δίνει το δικαίωμα σε αυτόν που το δημοσιεύει να ελέγχει αν θα είναι προσβάσιμο στους μη μηχανικούς ή όχι.

Θεωρώ ότι ορισμένες συζητήσεις δεν πρέπει να γίνονται τελείως ανοιχτά, όπως πχ αυτή των τιμών στη συγκεκριμένη περίπτωση ή των μελετών και των υπογραφών σε κάποια άλλα θέματα που έχουν αναρτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευή του ίδιου ρολού όμως κοστίζει 800ευρώ

άλλα άμα πάω ως ιδιώτης να το πάρω θα φάω πόρτα

 

και ως κατασκευαστής να πάω 10ρολά το χρόνο θα το πάρω 2000

άμα παίρνω 100ρολά θα το πάρω 1200 και το συνεργείο τοποθέτησης δικό μου και η ευθύνη για τα μέτρα δικά μου

δηλαδή αν δώσω λάθος μέτρα πληρώνω από την τσέπη μου και αν γίνει ακύρωση της παραγγελίας πάλι πληρώνω

 

το ίδιο συμβαίνει για όλα τα πράγματα, η τιμή εργοστασίου ειναι άχρηστη

κανένα εργοστάσιο δεν ασχολέιται με πελάτες λιανικής διότι δεν το συμφέρει να χάνει τον χρόνο του

προτιμά τον χονδρέμπορο, μη σου πω ούτε καν τον έμπορο, που του κάνει μαζικές παραγγελίες χωρίς πολλές κουβέντες

 

----

τώρα οτι η αγορά στην Ελλάδα ειναι στρεβλή και γεμάτη αεριτζίδες συμφωνώ και επαυξάνω

 

όμως σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να κρίνεις το περιθώριο κέρδους από την τιμή εργοστασίου

δεν μιλάμε για μπιμπελό, μιλάμε για μελέτη, μεταφορά, τοποθέτηση και αν ειναι από το εξωτερικό +εκτελωνισμοί κλπ

----

για να καταλάβεις όταν κάνεις παραγγελίες υλικών οικοδομής που δεν παράγονται στην Ελλάδα

ο προμηθευτής για ακριβώς το ίδιο προιόν μπορεί να σου δώσει 2 διαφορετικές τιμές ανάλογα με τον χρόνο παραγγελίας

διότι προτιμά να γεμίσει μια νταλίκα προιόντα από το συγκεκριμένο εργοστάσιο από το να παραγείλει μερικά κιβώτια

-----

όποιος πιστεύει κάτι διαφορετικό ειναι αφελής

θα μου πεις δεν είναι ο έλληνας καταναλωτής αφελής, δυστυχώς είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πώ και μια εμπειρία μου από γνωστή εταιρία ΦΒ....

Ζήτησα ως τεχνικό γραφείο να συνεργαστούμε και να μου στείλουν τιμοκατάλογο... Αντ' αυτού, μου ζήτησαν πλήρη στοιχεία, μέχρι και ΑΦΜ και μετά μου έστειλαν 2 PDF σχετικά με σεμινάρια (δυστυχώς τσουχτερά) και το ποσό θα αφαιρεθεί από τη πρώτη παραγγελία.

Τιμοκατάλογο, όχι!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ... κατάλαβα καλά?

Έχουν στραφεί βέλη εναντίον μου για κάτι τόσο γενικό που έγραψα?

 

Αν ναι δηλώνω δεν με ενδιαφέρει ... και δεν με ενδιαφέρει διότι ήταν τέτοια η απογοήτευση από το πανηγύρι στην Ecotec που σιγά σιγά την κάνω από το χώρο κι ας μην πρόλαβα να πατήσω καλά καλά.

 

Περαστικά όλων .... προτιμώ να παραμείνω απλός επενδυτής, παρά dealer που θα πρέπει να πείσω τον κάθε άσχετο γιατί να πάρει το ένα πανέλο και όχι το άλλο.

 

Δε πα να πάρει όποιο θέλει?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν νομίζω ότι έχει στραφεί καποιος εναντίον σου.

πολύ καλά έκανες και θίγεις το θέμα, και εμένα με έχουν πνίξει με μυνήματα οι ασχετο wholesaler/sitemakers. υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα που πουλάει απο καφετιερες μέχρι πανέλα άλλοι που δίνουν και οδηγίες εγκατάστασης λες και είναι πλυντήριο πιάτων, ΕΛΕΟΣ

είπαμε σημεία των καιρών, όταν ετερόκλητες κουλτούρες και άνθρωποι δραστηριοποίούνται στον ίδιο χώρο η χαζομάρα θα γίνει.

μην μασάς :)

by the way στην έκθεση είχε τύπους (περιπτεριούχους) με κάτιο λαμέ κουστούμια οι οποίο είχαν το στύλ Φλωρινιώτη και στην πώληση του Φ/Β (χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τον Φλωρινιώτη)

κάποιοι άλλοι είχαν στα περίπτερα μοντέλα που μοιράζαν φυλάδια στυλ έκθεση φρανκφούρτης anyway αφού οι πελάτες δεν τους πετάνε γιαούρτια με τον πύλινο κεσέ μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δε νομίζω ότι στράφηκε κανείς εναντίον σου.

 

Απλά επειδή ο χώρος έχει γίνει πανηγύρι και ο χορός καλά κρατεί, τέτοιες συζητήσεις ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται ανάμεσά μας, χρησιμοποώντας και ονόματα και τιμές.

Αυτό που θεωρώ επικίνδυνο είναι ότι τα διαβάζουν και υποψήφιοι επενδυτές και τότε χαλάει ακόμα πιο πολύ το τοπίο. (Ίσως οι mods σκεφτούν να δημιουργήσουν μία ενότητα όπου μόνο μηχανικοί μπορεί να μπαίνουν και να διαβάζουν/συμμετέχουν)

 

Λογικό να απαγοητεύεσαι αλλά όχι και να τα παρατήσεις.

Δεν το περίμενες ότι αυτή η Ecotec θα ήταν η "χειρότερη" όλων; Που να χωρέσει τόσους "ειδικούς" και "100% γνώστες" επί των φ/β που έχει αποκτήσει η Ελλάδα ξαφνικά!! Τουλάχιστον δεν έκανες και πολλά χιλιόμετρα για να πας.

Κάνε λίγο υπομονή θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

Αν θυμάσαι την εποχή του χρηματιστηρίου, σε κάθε γωνία και ένας broker (γνωστός μου γιατρός, το απόγευμα έκανε τον broker στις αμερικάνικες αγορές)

Link to comment
Share on other sites

Οι σοβαροί επενδυτές επιθυμούν να γνωρίζουν πόσο κοστίζει συνολικά ένα Φ/Β έργο ανάλογα με την ισχύ του, τα υλικά να είναι γνωστών εταιρειών και να έχουν και μια μελέτη σαφή και πλήρη.

Όταν όμως βλέπουν μελέτη προϋπολογισμού του έργου μίας σελίδας χωρίς να περιλαμβάνει και το σύστημα της σύνδεσης με το δίκτυο της ΔΕΗ (ηλεκτρολογικούς πίνακες κλπ) είναι φυσιολογικό να αισθάνονται ανασφαλείς.

 

Σκέφτονται μήπως την στιγμή που θα πληρώσουν στον κατασκευαστή το υπόλοιπο χρηματικό ποσό με την παραλαβή του συνόλου των πλαισίων, των inverters και των στηριγμάτων στο χωράφι, τους πει "άντε γεια."

Όταν ακούω ότι το έργο παραδίδεται "Με το κλειδί στο χέρι" αρχίζω να υποψιάζομαι τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

(Ίσως οι mods σκεφτούν να δημιουργήσουν μία ενότητα όπου μόνο μηχανικοί μπορεί να μπαίνουν και να διαβάζουν/συμμετέχουν)

 

Ανάποδα τα λες... να υπάρχει και χώρος που συμμετέχουν ιδιώτες... τα άλλα μόνο για εμάς.

 

Αν θυμάσαι την εποχή του χρηματιστηρίου, σε κάθε γωνία και ένας broker (γνωστός μου γιατρός, το απόγευμα έκανε τον broker στις αμερικάνικες αγορές)

 

Και τώρα που είναι; Αν δεν είναι φυλακή ή στη Πρόνοια τότε καλά έκανε!

Αν έφτιαξε και 2 εξοχικά για τα παιδιά του, καλά έκανε!

Σε μια κοινωνία που απαξιώνει κάθε τι ανθρώπινο και γνήσιο και παρασύρεται από τη ποσότητα και τη μούρη, ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΓΝΩΣΤΗΣ...

Ετσι κι εγώ... Από αύριο θα πουλάω από χαρτοπετσέτες μέχρι αεροπλάνα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.