Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση τιμών Φ/Β !!!


Recommended Posts

Την τελευταία εβδομάδα έχουν φτα΄σει στο mailbox μου πολλές προσφορές για πανέλα.

Το αξιοπερίεργο είναι η μεγάλη πτώση τιμών που παρατηρώ.

 

Τι γίνεται τελικά με αυτές?

Έχετε ενημέρωση σχετική?

 

Μεταξύ μας, καιρός ήταν ... άλλωστε πρώτη ύλη και επεξεργασία δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ... εξ' όσων γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1ον Γίνε πιο συγκεκριμένος.

2ον Αν είναι τόσο απλά δεν στήνεις κι εσύ μια γραμμή παραγωγής :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να πέφτει το πανέλο, θα υπάρχει μια νοοτροπία που θα προστατεύει κάποιες εταιρίες λόγω προέλευσης (π.χ. Γερμανικά αντί για Κινέζικα)... άλλωστε οι διαφορές τους είναι περίπου 5% οπότε δεν είναι απαγορευτικό και το ακριβό για τα οικιακά... Για τα πάρκα μπορείς και πρέπει μάλλον να διαλέξεις τα φτηνά.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι δεν έχει ακόμη εδραιωθεί μια λογική πιστοποίησης με την έννοια ότι η εταιρία να δίνει ένα πιστοποιητικό παρακολούθησης σεμιναρίου... Το λέω αυτό γιατί κάθε εγγύηση συσκευής μέχρι τώρα, σήμαινε να γίνεται σέρβις από εξουσιοδοτημένα συνεργεία... Αυτή η έννοια δεν υπάρχει επίσημα στα Φ/Β εκτός ελαχίστων περιπτώσεων...

 

Παράλληλα πρέπει να σκεφτείς ότι το Φ/Β πανέλο από πλευράς απόδοσης είναι πάτος! και πολύς κόσμος θεωρεί ότι η τεχνολογία αυτή θα προχωρήσει άμεσα σε κάτι νέο και γιαυτό είναι διστακτικός και γιαυτό και κάποια πτώση τιμών... Αλλιώς, με χρόνο παράδοσης 2 μήνες, δηλαδή αυξημένη ζήτηση, δεν θα έπρεπε να πέφτουν οι τιμές, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ήταν λίγο ως πολύ αναμενόμενο, σκεφτείτε ότι το Μάιο του '09 η διεθνής τιμή για γερμανικά (πόλυ ή μόνο)κρυσταλλικά ήταν στα 2.62 Euros/W και το Μάρτιο του '11 στα 1.61..Αυτή η μεγάλη πτώση τιμών δεν είχε περάσει στον τελικό καταναλωτή, απλώς τώρα ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών (που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια) πιέζει τις τιμές προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γίνω συγκεκριμένος διότι θα διαφημίσω!

Αλλά όταν στην έκθεση μιλάω με γνωστό μου σε Αντιπροσωπεία Γερμανικών πανέλων και μου δίνει τιμή 1,62 ενώ μου έρχεται email που μου δίνει 1,43 ... εεεε λογικό δεν είναι να ανοίξω το thread?

Και είναι μόνο ένα από τα 5-6 τελευταία emails που έχω λάβει που σκοτώνουν τις τιμές.

Είδα και για πρώτη φορά για άμορφο τιμή 0,82!!!

 

Τι να πω ....

Link to comment
Share on other sites

για την ecotec λες, ε;

 

όλο φωτοβολταικό ήταν, από κολοσσούς μεχρι συνοικιακά!

αμφιβαλλω αν οι ενδιαφερόμενοι άντεχαν να γυρίσουν όλη την έκθεση

 

γενικώς από όσο ειδα πολύ μεγάλος ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

Οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί από το τσουνάμι. Κίνα και Γερμανία επιστρέφουν στην αύξηση της παραγωγής Φ/Β λόγω παγώματος στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και για πρώτη φορά για άμορφο τιμή 0,82!!!

 

 

:shock::shock:

 

Ενδεικτικά, ο μ.ο. χονδρικής τιμής 03/11 για a-Si είναι στα 1.01/Wp.

 

Ίσως έχει να κάνει με το "πάγωμα" των αγορών Βρετανίας και Ιταλίας. Γνωστή κινέζικη εταιρεία-κολοσσός και από τους leader της αγοράς παγκοσμίως έκανε το 14% των πωλήσεών της το 2010 στην Ιταλία. Και σε μια αγορά fully comoditized όπως αυτή των Φ/Β πάνελ, δεν νομίζω να συμφέρει να γεμίζεις τις αποθήκες σου με πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Σε social Business networking μου ήρθε τιμη για thin film πριν 1 μήνα στο 0,79 CIF.

απο 1,62 στο 1,43 για γερμανικό πανελ. μια χαρά τιμή :)

αν δεν έχεις προβλημα στείλε μου ένα PM την εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να έχουμε κάποια pm για τις εταιρίες; μιας και μας βλέπει κόσμος...

Εγώ πάντως από την ecotec έκανα 1-2 επαφές αλλά τέτοιες τιμές (1,43) δεν είδα...

 

***Να εξαφανίσουμε και τα νούμερα σιγά σιγά γιατί μπαίνει και κόσμος!

Προτείνω νούμερα και ονόματα με pm ή στο Core Members άλλο θέμα μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.