Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με θερμοσίφωνα


theatro

Recommended Posts

Με το δοκιμαστικό ένα είναι το σίγουρο : Ότι άκρη δεν θα βγάλεις.

Με ένα φθηνό πολυμετρο (η αμπεροτσιμπιδα) της τάξης των 10-15 Ευρώ θα μπορέσεις να ανιχνεύσεις την αιτία του κακού και το τι γίνεται!

Αν υποθέσεις ότι η πηγή σου είναι η τάση της ΔΕΗ (Φάση - Ουδέτερος) και στο κύκλωμα η μόνη αντίσταση είναι του θερμοσίφωνα τότε στα άκρα της αντίστασης θα μετρήσεις την τάση του δικτύου. Αν μετρήσεις λιγότερη τότε κάποια σύνδεση ή ακόμα και η επαφή του διακόπτη παρουσιάζει αντίσταση (Χαλαρή σύνδεση, η χαλασμένη επαφή) οπότε έχεις μια πτώση τάσης στο σημείο αυτό, το οποίο αργά η γρήγορα θα ζεσταθεί με εμφανή σημάδια (οσμή, καπνό) στο διακόπτη όταν είναι κλειστός η πτώση τάσης πρέπει να είναι μηδέν

Αν έχεις αμπεροτσιμπίδα μπορείς να μετρήσεις το ρεύμα που διαρρέει την αντίσταση (βολικότερο το βρίσκω από την πλευρά του θερμοσίφωνα - λιγότερα καλώδια) και να υπολογίσεις την ισχύ, μήπως είναι μικρότερης ισχύος και δεν ζεσταίνει γρήγορα.

Και ένα τελευταίο ο πίνακας είναι με φυσίγγια ή με αυτόματες ασφάλειες ? Τα φυσίγγια λόγο θέρμανσης και συστολών-διαστολών καμιά φορά θέλουν και λίγο σφίξιμο με το χέρι να "πατήσουν" καλύτερα και λίγο καθάρισμα γιατί πιάνουν οξειδώσεις.

Αυτά..!! και καλή επιτυχία! και μεγάλη προσοχή !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την καλησπέρα μου σε όλους τους συναδέλφους και καλό σαββατοκύριακο!!!

Θέλω να με βοηθήσετε σε μια μια σκέψη που έχω κάνει περί καταναλώσεων Θερμοσίφωνα-Ταχυθέρμ.

Λοιπόν έχω στο σπίτι μου ένα θερμοσίφωνα 40 λίτρων και ένα μικρό ταχυθέρμ και σκέφτομαι τα εξής:

1.Ο θερμοσίφωνας για να ζεσταθεί πλήρως και να κάνω μπάνιο μου χρειάζεται περίπου μια ώρα άρα μου καταναλώνει:  Pw=20*230=4600w/h  ή 4,6Kw/h,

2.To ταχυθέρμ καταναλώνει την ίδια ισχύ για περίπου ένα τέταρτο, όσο διαρκεί και το μπάνιο μου, άρα καταναλώνει P(w/h) =4600w/h/4=1150w/h ή 1,15Kwh,

 

Μέτα από αυτό το συμπέρασμα και εν μέσω κρίσης ποιος ό λόγος να χρησιμοποιώ των απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και να πληρώνω περισσότερα χρήματα στην ΔΕΗ, συν ότι χρειάζεται να περιμένω να ζεσταθεί ο κλίβανος του και σίγουρα με το ταχυθέρμ δεν θα ξεμείνω ποτέ από ζεστό  νερό παρά μόνο σε δυο περιπτώσεις:

1. Οταν θα έχει διακοπή ρεύματος, 

2.  Οταν χαλάσει και βγει εκτός λειτουργίας..

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

ομοίως η αντίσταση του θερμοσίφωνα δεν είναι 4,6kW  αλλά 3-4kW και δεν μπορεί να καταναλωθούν 4,6kWh για θέρμανση 40lt πάρα μόνο 0>100oC που δεν μπορεί να ισχύει στους θερμοσίφωνες 

Link to comment
Share on other sites

κε Μίλτο σας διαβεβαιώνω ότι πριν λίγο μέτρησα με την αμπεροτσιμπίδα μου 23,5Α, μπορώ να σας ανεβάσω σχετική φωτο όποτε το επιθυμείτε! Δεν νομίζω να έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα  :confused:

Link to comment
Share on other sites

ομοίως...... θερμοσίφωνες 

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν τον έχω αμπερομετρήσει ποτέ τον θερμοσίφωνα ωστόσο για δύο πράγματα είμαι σιγουρότατος:

1. Το ταμπελάκι του επάνω γράφει 4.000 Watt,

2. Σε διαβεβαιώ οτι τον χειμώνα θελει 1 ώρα,

3, Σε 80αρι φίλου πολύ παραπάνω πάρα πολύ πανω από μια ώρα και απελπίστηκε άσχημα όταν έκατσε και τον χρονομέτρησε με αποτέλεσμα να ζεσταίνει το νερό με χρήση φυσικού αέριού.

Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυθερμαντήρας δεν ήταν τριφασικός?

Όχι  βέβαια, ένας πολύ μικρός, μονοφασικός μάρκας Prisma. 

Link to comment
Share on other sites

Τα 40 λίτρα με αντίσταση 4 kw θα έπρεπε να τα θερμαίνει σε θερμοκρασία περίπου 60 βαθμών C, σε περίπου 25 λεπτά.

 

Έλεγξε και τους δύο για συγκέντρωση αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία που προκύπτει από τον ταχυθερμαντήρα οφείλεται στο ότι δεν περισσεύει ζεστό νερό. Με τον ταχυθερμαντήρα χρησιμοποιείς όσο νερό θέλεις, ενώ με το θερμοσίφωνα αν ζεστάνεις 40 lt και χρησιμοποιήσεις τα 30, το 25% της ενέργειας που δαπάνησες μένει ανεκμετάλλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.