Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

2,5e/τμ....Είναι τριτογενή τομέα όπως είπε ο Jason. Η ελάχιστη (όπως κάναμε παλιά είναι 300+ΦΠΑ), αλλά πήγαινε καλύτερα με 2,5... Τι διάολο ξενοδοχειακή μονάδα είναι, σε 1 μέρα τα έχουν αποσβέσει για πλάκα...Μην κάνουν τους καρμίρηδες...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πληρωνουν αυτοι...

Οι ιδιοκτητες πληρωνουν που εκμισθωνουν το χωρο σε φυσικο προσωπο

Απο ο,τι καταλαβα ειναι τυπου ενοικιαζομενα δωματια, ειναι καθαρα εποχιακης λειτουργιας, οποτε θελω να πιστευω πως συστημα θερμανσης δε θα εχουν τιποτα και για ψυξη ενα κλιματιστικο και τελος.

Λογικα ηλιακους στην ταρατσα, καθολου εξαερισμο και φωτισμο...

Εκτος κι αν εχει καμια ΚΚΜ με αεραγωγους και ειναι τυπου ξενοδοχειο, 400 τ.μ. σε ενα επιπεδο. Λογικα ολο και καποιο εστιατοριο θα εχει, ρεσεψιον, αντε και κανα γραφειο, οποτε αυτα σε ξεχωριστες θερμικες ζωνες απο τα δωματια...

 

Το κακο ειναι οτι οι ιδιοκτητες ειναι Γερμανια, τους εκπροσωπει δικηγορος πληρεξουσια εν Θεσσαλονικη και δεν εχει ιδεα ουτε την ΟΑ ουτε και ποτε κτιστηκε το ολο κτηριακο συγκροτημα...

 

Οποτε ψαχνω στα τυφλα, πρεπει να κανω ολη την αναζητηση στην Πολεοδομια του νησιου και να μεινω εκει και 1-2 μερες αν χρειαστει.

 

Λογικα αν μεινω σε καποιο δωματιο εκει, σε μια μερα το εχω καθαρισει το ΠΕΑ και επιστρεφω στη Σαλονικη...

 

Και ολα αυτα ΑΝ μεινουν ικανοποιημενοι απο την προσφορα μου και μου την αναθεσουν τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιάς που είναι το πρώτο μου ΠΕΑ θα ήθελα να ρωτήσω αν από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αρκεί να λάβω μόνο το Α/Α και να το εισάγω στο buildingcert ή χρειάζεται να δηλώσω όλα τα στοιχεία του έργου (διευθύνσεις, αμοιβή κλπ) και να πατήσω οριστική υποβολή; 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το δεύτερο, θα πρέπει να εισαγάγεις και τη συμφωνηθείσα αμοιβή (αν κάνεις έκπτωση) και το ιδιωτικό συμφ/κό.

Αν κάνεις το πρώτο, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν κανεις στο συστημα αμοιβων. Μονο τον Α/Α θες...

 

Η μπουρδα αυτη ουσιαστικα δεν εχει κανενα νοημα απο την στιγμη που καταργηθηκε το 2%, ισα ισα για να μας ταλαιπωρουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βγαζω κανονικα τα pdf απο το συστημα αμοιβων, δηλωνοντας τα εργα σε οριστικη υποβολη

Μη με ρωτησετε το γιατι... Ας πουμε για να ξερω καθε ΑΑ σε τι ΠΕΑ αντιστοιχει.

Ενταξει, δεν ειναι ιδιαιτερος κοπος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.