Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβικό Όφελος


gio

Recommended Posts

Ερώτηση: (λογω δικαστηριου)

Υπάρχει στα Δημοσια εργα εργολαβικο όφελος (πχ18%);

Στα ιδιωτικα έργα (πχ κατασκευη μεζονετας) υπάρχει εργολαβικό όφελος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις μελέτες δημοσίων έργων υπολογίζεται εργολαβικό όφελος 18%, στο οποίο όμως συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα δημοσιεύσεων, η τοποθέτηση πινακίδας έργου καθώς και το κόστος των μέτρων ασφαλείας (σύμφωνα με μια διακήρυξη που έχω μπροστά μου). Για τα ιδιωτικά έργα δεν ξέρω εάν υπάρχει προκαθορισμένο αντίτιμο για τον εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδιωτικά έργα υπεισέρχονται δύο οφέλη:

1/ Εργολαβικό

2/ Επιχειρηματικό και αφορά το κόστος κεφαλαίου που απαιτείται για την ανέγερση του έργου μέχρι και την πώλησή του.

 

Οι τράπεζες (για τις ανάγκες προσδιορισμού αξίας ενός ακινήτου) υπολογίζουν το σύνολο των δύο ανωτέρων οφελών στο 40% του κατασκευαστικού κόστους.

Το εργολαβικό το θεωρούν σταθερό στο 20%.

Το επιχειρηματικό εξαρτάται από το κόστος χρήματος και από τον χρόνο που απαιτείται για να πωληθεί το ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται περί δικαστικής διαμάχης θα ωφελούσε μάλλον περισσότερο η παράθεση στοιχείων από δημόσιους φορείς όπως πχ την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

στα δημόσια έργα το εργολαβικό όφελος κατοχυρώνεται νομικά (άρθρο 17 παρ. 7 Ν 3669/08 ) όμως εξανεμίζεται πρακτικά λόγω των παρογόντων που ανέφερε ο cna. πάγιο αίτημα για παράδειγμα των εργοληπτικών οργανώσεων ήταν το κόστος της σήμανσης ενός έργου να πληρώνεται ξεχωριστά κάτι που ο φίλος μας ο Ρέπας δε βλέπω να αντιλαμβάνεται στο νέο νόμο...

για ιδιωτικά δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

κυρίως καλύπτει τις κρατήσεις υπέρ τρίτων, το συντελεστή ΙΚΑ κλπ. Δεν είναι όφελος με την έννοια ότι στην προσφορά τα υπόλοιπα είναι κόστος. οποιοσδήποτε παραλληλισμός με ιδιωτικό έργο δεν είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

heartsp εάν εννοείς το εργολαβικό όφελος δημοσίου έργου κάνεις λάθος. Αυτό διότι οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ΤΠΕΔΕ κλπ υπολογίζονται επί του συνολικού κόστους του έργου (εργασίες + ΓΕ&ΟΕ) ενώ οι εισφορές για το ΙΚΑ υπολογίζονται ανά άρθρο τιμολογίου μελέτης. Όταν σου λέει, παραδείγματος χάριν, το ΙΚΑ ότι η συνολική επιβάρυνση είναι 17% επί του προϋπολογισμού εργασιών έχει προηγουμένως υπολογίσει το ποσοστό επί κάθε μιας εργασίας χωριστά και απλώς ανακοινώνει τον τελικό μέσο όρο. Έτσι γλιτώνουμε από πολλαπλές καταθέσεις ΑΠΔ δεδομένου ότι στα δημόσια έργα δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή του σταδίου (εκσκαφές, σκυροδετήσεις, τοιχοποιΐες κλπ) στο οποίο απασχολήθηκε ο κάθε εργάτης ή τεχνίτης.

 

Προφανώς και ο παραλληλισμός με ιδιωτικά έργα δεν είναι σωστός γιατί είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε εργολάβου ιδιωτικών έργων να κοστολογήσει το κέρδος που επιθυμεί να βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδιωτικά έργα από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό (τουλάχιστον το κάτω όριο). Έχω δει και 6% και 10% και 20%.

Για το ανώτατο όριο ίσως να υπάρχει κάποια νομοθεσία που να προστατεύει τον Κ.Ε. με την έννοια ότι να μην υπάρχει αισχροκέρδια εις βάρος του. Αλλά η αλήθεια είναι επειδή τυγχάνει να έχω συμμετάσχει σε σύνταξη προσφορών για ιδιωτικά έργα δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο αλλά δεν έχω δει και όφελος πάνω από το 20% (καθαρό αφαιρώντας γενικά έξοδα). Πάντως αφού πρόκειται για δικαστήριο και τα πράγματα είναι πιο σοβαρά μήπως να ρωτούσες στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο δικαστηριο ειπωθηκε οτι σε ιδιωτικο εργο δεν υπαρχει εργολαβικο οφελος. Δηλαδη ο κατασκευαστης έιπε οτι τα υλικα κοστισαν ποσο (Α) και η εργασια ποσο (Β) και το εργολαβικο οφελος ποσο (Γ) με ποσοστο επι της κατασκευης. Ο αντιδικος έλεγε οτι δεν υπαρχει Ερ.Οφελος σε ιδιοτικο εργο.!!!

 

....

Προφανώς και ο παραλληλισμός με ιδιωτικά έργα δεν είναι σωστός γιατί είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε εργολάβου ιδιωτικών έργων να κοστολογήσει το κέρδος που επιθυμεί να βγάλει.

 

Σωστα. Ετσι πιστευω και εγω. Ο Ορος Ερ.Οφελος μπορει να μην ειναι σωστος στα ιδιωτικα και να ειναι τι ιδιο με την αμοιβη του κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

τότε γιατί να το κάνει το έργο; για τη ψυχή της μάνας του;

μπορεί να μην υπάρχει ως όρος με την έννοια ότι το όφελος συνήθως είναι ανηγμένο στις τιμές μονάδος των Α και Β αλλά στην ουσία υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.