Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα παραστατικά ελ. επαγγελματία, για φορολογική πληρότητα


Recommended Posts

Βρε παιδιά, χτες μιλώντας με το λογιστή μου διαπίστωσα οτι έπρεπε να του έχω δώσει τις αποδείξεις των κρατήσεων υπερ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ νωρίτερα και όχι τωρα που υποβάλλω τη φορολογική δήλωση. Ουσιαστικά μου λέει δηλαδή οτι δεν μπορω να τα βάλω τώρα στη φορολογική μου δήλωση για το 2010 και τα χρήματα δεν μπορούν να αναγνωριστούν σαν επαγγελματικό έξοδο πλέον. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, χτες μιλώντας με το λογιστή μου διαπίστωσα οτι έπρεπε να του έχω δώσει τις αποδείξεις των κρατήσεων υπερ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ νωρίτερα και όχι τωρα που υποβάλλω τη φορολογική δήλωση. Ουσιαστικά μου λέει δηλαδή οτι δεν μπορω να τα βάλω τώρα στη φορολογική μου δήλωση για το 2010 και τα χρήματα δεν μπορούν να αναγνωριστούν σαν επαγγελματικό έξοδο πλέον. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;

 

 

Ναι του δημιουργείς πρόβλημα με επανυπολογιμούς , επανεκτυπώσεις βιβλίων κλπ και λογικό είναι ο συνάδελφος να σου πεί όσα σου είπε. Αν όλοι οι πελάτες του έκαναν αυτό θα είχε τρελαθεί.

(επί της ουσίας αν δεν υποβλήθηκε η δήλωση μπορείς να τα υπολογίσεις στο Ε3 και να τα περάσεις και στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Βέβαια δεν θα εμφανίζονται στην ήδη υποβληθείσα εκκαθαριστική ΦΠΑ, αλλά μικρό το κακό ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.