Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Πέργκολας & ξυλεία


geoman28

Recommended Posts

Eισαι σιγουρος???

ΔλΔ αν θελω να φτιαξω ενα Η.Χ στον κηπο (εχω υπολοιπο καλυψης+δομησης) δεν μπορω????

Δεν μου ακουγεται λογικα...

όταν έχεις υπολοιπο Σ.Δ. και Σ.Κ ναι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι δεν καταλαβαίνω...

Λές να φτιάξεις ΗΧ και μετά λές αν έχεις υπόλοιπο ΣΔ και κάλυψης...

Κάλυψη προφανώς χρειάζεται να έχεις υπόλοιπο... ΣΔ;;;

Επαναλαμβάνω και ας εμφανιστεί και κάποιος άλλος αν γνωρίζει.... Προσθήκη μόνο ΗΧ δεν γίνεται... έτσι ξέρω, δεν είναι και καθημερινό θέμα βέβαια αλλά έτσι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συναδελφε, δεν μπαινει στη Δομηση ο ΗΧ...

Εννοω να εχω υπολοιπο για ΗΧ (δλδ να ειμαι κατω απο 15% * επιτρεπεομενης δομησης)...

 

Εγω ΔΕΝ βλεπω κανενα κολλημα..

 

Στο παραδειγμα δλδ που ειπα πρεπει σωνει και καλα να φτιαξω και μια αποθηκη που θα μπει στη δομηση για να κανω το ΗΧ???

Και αλλο παραδειγμα..

Καταστημα θελει να φταιξει ενα ΗΧ για τραπεζοκαθισμστα...

Δεν μπορει???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί.

 

 

************

Απλά υπάρχει ένα μικρό νοηματικό μπέρδεμα και πιθανά έχετε το ίδιο πράγμα κατά νου

 

 

Για να φτιάξει έναν ΗΧ χωρίς τίποτα άλλο είναι στην πράξη ανέφικτο.

Διότι ή προϋπάρχει ο χώρος του ΗΧ κατά την αρχική αρχιτεκτονική διάταξη του κτίσματος οπότε τι να φτιάξεις

Ή

Φτιάχνεις ένα από τα δυο ή και τα δυο απαραίτητα συστατικά που θα έπρεπε να έχει για να είναι ΗΧ

Δηλαδή την στέγη ή τον 3 τοίχο για να δημιουργηθεί το Π ή και τα δυο. Και στις δυο περιπτώσεις προσμετρά στην δόμηση ο τοίχος και στην κάλυψη φυσικά όλο.

Αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι εντελώς εκτός αρχικού ερωτήματος για την πέργολα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μας εμπλεξες τωρα.. :smile:

 

Παραδειγμα..

Εχω μια βεραντα (μετραει στη διαμορωση του περιβαλλοντα χωρου..)

Δεν εχει κατι απο πανω..

Θελω να φτιαξω μια ξυλινη στεγη με κεραμιδια για να μην με ψηνει ο ηλιος το καλοκαιρι...--->Η.Χ.

Εχω υπολοιπο καλυψης

Εχω υπολοιπο ΗΧ

Μπορω να βγαλλω ΟΑ με τιτλο "Προσθηκη Η.Χ. κατ'επεκταση της ΤΑΔΕ ΟΑ"??????

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχουμε:D ......

 

********

 

Λοιπόν το παράδειγμα μάλλον ατυχές.

Διότι η απάντηση είναι ναι μπορεις να βγαλεις άδεια, άλλα ο τίτλος της δεν θα είναι «Προσθήκη ΗΧ κλπ»

Ο τίτλος θα είναι προσθήκη ξύλινου στεγάστρου με κεραμίδη πχ

 

Διότι το στέγαστρο που φτιάχνεις αφού δεν δημιουργείς κάτω του έναν χώρο με 3 πλευρές τοίχων δεν θα είναι ημιυπαιθριος φυσικά. Αλλά θα είναι στέγαστρο, μπορεί να μετραει σε κάλυψη ή σε ότι θες άλλα δεν θα είναι ΗΧ

Αν όπως είναι η βεράντα έχει μόνο μια πίσω πλευρά δομημένη τότε θα πρέπει να δείξεις ότι φτιάχνεις και άλλες δυο πλευρές οπότε αυτό θα είναι ΗΧ. Η επιφάνεια αυτών των τοίχων προσμετρούν στον ΣΔ

Αν όπως είναι η βεράντα υπάρχουν δυο πλευρές τότε πρέπει να φτιάξεις και μια τρίτη κλπ?

 

 

Υ.Γ.

1. Εγώ στην αρχική μου απάντηση στον ιδιώτη συμφώνησα ότι θα είναι πρόβλημα η οικοδομική άδεια που του είπες κι εσύ αλλά για άλλους λόγους. Πχ, δεν θα έχει υπόλοιπο ΣΔ, δεν θα συμφωνούν συνιδιοκτήτες να βγάλει άδεια, κι αν όπως έλεγε ήθελε να το κάνει σε τμήμα του μπαλκονιού και δεν είναι σε εσοχή το μπαλκόνι τότε παίζουν και Οικοδομικές γραμμές και αλλά πολλά…. Μη σου πω και σταθερά κινητά φορτία σε πρόβαλα.

 

2. από την εμπειρία μου σε ενδιαφερομένους για Πέργολα (Ελλάδα) το >99% δεν έχει υπόλοιπο ΣΔ

 

3. θα κάνουμε ανάσταση με αυτό λες?:D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες...

1.0 Ημ.Χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοικτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου κλπ κλπ.

Άρα μπορεί να είναι και οι τρεις πλευρές ανοιχτές...

 

hmxtee005.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

2.0 Όπως γράφει και ο JTB προσθήκη Ημ. Χώρου σε υπάρχον κτίριο δεν γίνεται έστω και αν στο υπάρχον δεν υπάρχει... ίχνος Ημ. Χώρου.

 

Μπορεί να κατασκευασθεί Ημ. Χώρος σε υπάρχον κτίριο μόνο όταν συμπεριληφθεί τόσο στην κάλυψη όσο και στον συντελεστή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.