Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Υπό ένταξη


Καίτη

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Έχω ένα οικόπεδο στη Νέα Μάκρη, για το οποίο είχα βγάλει άδεια οικοδομής πριν αρκετά χρόνια. Τώρα η περιοχή είναι υπό ένταξη και έχει γίνει η 2η ανάρτηση σχεδίου. (1) Είναι δυνατόν να είναι το οικόπεδό μου τώρα μη άρτιο και οικοδομήσιμο? (2) Ποιά είναι η αρμόδια αρχή? Ο δήμος Νέας Μάκρης ή η Πολεοδομία στην Παιανία? (3) Θέλω να διορίσω κάποιον έμπειρο μηχανικό να με βοηθήσει να βγάλω άκρη και να προστατέψω τα συμφέροντά μου. Πώς μπορώ να βρω τον κατάλληλο μηχανικό και πόσο θα πληρώσω γι' αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

Καίτη

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες τώρα έγινε η 2η ανάρτηση μπορείς να πας στον Δήμο και να δεις στην δεύτερη ανάρτηση το Οικόπεδο σου αν αλλάζει χρήσεις ρυμοτομήσεις ή άλλα

Αρμοδιότητα για αρτιότητα και οικοδομησιμοτητα έχει η Πολεοδομία επί των τελικών πράξεων εφαρμογής

Ναι σωστή (και αναγκαία) η απόφαση να αναθέσεις σε Μηχανικό την όλη ερεύνα και πραγματογνωμοσύνη για το οικόπεδο σου.

Πως θα βρεις τον κατάλληλο δεν υπάρχει απάντηση

Κοστολόγια. Δεν έχουν διατίμηση οι συγκεκριμένες εργασίες οπότε είναι θέμα μεταξύ σας συμφωνίας.

Μια πρώτη σκέψη μου θα ήταν να μιλήσεις με τον μηχανικό που είχε εκδώσει την οικοδομική άδεια που έχεις

 

Μια δεύτερη επισήμανση μου είναι. Άδεια είχες βγάλει, το κτίσμα της άδειας έχει κατασκευαστεί? Αν ναι τότε αλλάζουν πολύ (προς το θετικό για εσένα) τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια που έβγαλες παλαιότερα ήταν όσο η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου ;

Αν ναι, τότε θα υποβάλεις ένσταση τώρα προσκομίζοντας την οικοδομική σου άδεια και ζητώντας τροποποίηση του προτεινόμενου Ρυμοτομικού Σχεδίου

 

Αν η άδεια είχε εκδοθεί ως εντός σχεδίου, αλλά με μη κυρωμένη Π.Ε., θα πρέπει να είχε χορηγηθεί από την αρμόδια Πολεοδομία Παλλήνης βεβαίωση οικοδομησιμότητας. Μια τέτοια βεβάιωση υποχρεωτικά τηρεί το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, υπολογίζει εισφορές σε γη και σε χρήμα κλπ οπότε ακούγεται παράλογο τώρα το οικόπεδο να είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καίτη

απο την Πράξη Εφαρμογής δεν προκύπτουν οικόπεδα μη άρτια κα μη οικοδομήσιμα

η νομοθεσία είναι αρκετά πολύπλοκη για να την γράψει κανείς

ο καλός μηχανικός βρίσκεται όπως και ο καλός γιατρός όταν τον χρειάζεστε αλλά το δεύτερο το απεύχομαι

να αντιμετωπίσετε την περίπτωση με ψυχραιμία ,ηρεμία και συντεταγμένο τρόπο

σε συνεργασία με τον μηχανικό που θα επιλέξετε και ενδεχομένως και δικηγόρο

αυτά για αρχή και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Από όσα μας λέει η Καίτη, εμένα το μυαλό μου πάει στο ότι εκδόθηκε άδεια στο γήπεδο ως εκτός σχεδίου, πως εγκρίθηκε η πολεοδομική μελέτη και προφανώς κάποιος συνάδελφος της εξήγησε πως το οικόπεδο που θα προκύψει είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο εως την κύρωση της πράξης εφαρμογής, κάτι που μάλλον παρεξήγησε.

Καίτη, παρακαλώ να μας αναφέρεις από που συμπέρανες πως το οικόπεδο (?) είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Αναφέρεται σε κάποιο τοπογραφικό διάγραμμα που έχεις? Στο είπε συνάδελφος? Η απλώς είναι απορία δική σου?

Δωσε μας στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.