Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εμφανές σκυρόδεμα - Ανθεκτικότητα, Εμφάνιση


roylafant

Recommended Posts

Προσπαθώ να εντοπίσω τις μεμβράνες zemdrain στην ελληνική αγορά αλλά μου είναι αδύνατο. Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά? Γνωρίζουμε αν όντως εισάγεται το προιόν στην Ελλάδα ή αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με άλλη ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εντοπίσω τις μεμβράνες zemdrain στην ελληνική αγορά αλλά μου είναι αδύνατο. Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά? Γνωρίζουμε αν όντως εισάγεται το προιόν στην Ελλάδα ή αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με άλλη ονομασία?

 

Δεν εισάγονται λόγω μνημονίου. Μπορείς να κάνεις το αντίστοιχο με φελλό στο μπετοφορμ.  

Link to comment
Share on other sites

Η πονεμένη ιστορία του ΚΕΝΑΚ ξαναχτυπά. Εγω τις απόψεις μου τις έχω ξαναγράψει. Εαν όλα και το εννοώ όλα γίνουν σωστά και ο ΠΜ υπογράψει για 50 χρόνια ανθεκτικότητας βάλτε και ΚΕΝΑΚ βάλτε και οτι άλλο θέλετε. Οταν θα καταλάβουμε οτι η θερμομονωση στην Ελλάδα είναι κατα βάση απο τους υαλοπίνακες θα είναι αργά.

 

Να με συγχωρείς Χρήστο, αλλά τι να τους κάνω τους καλύτερους υαλοπίνακες όταν όλα τα υπόλοιπα (αμόνωτα όπως υποστηρίζεις, εάν κατάλαβα καλά) δομικά στοιχεία, πυρώνουν και στη συνέχεια με ακτινοβολούν ή.... με ψήνουν ως .... ξυλόφουρνος.

 

Σε μια σύγχρονη κατοικία με απαιτήσεις, οι μονώσεις κρίνονται απαραίτητες και για λόγους οικονομίας. Σίγουρα υπάρχουν κατασκευαστικές δυσκολίες και πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί..... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζω τίποτα αμόνωτο. !!! Απλά λέω οτι η μόνωση θα πρέπει

 

α) να μην κρύβει προβλήματα του ΦΟ.

β) να μην περιορίζει τις διαδικασίες συντήρησης και επισκευής του ΦΟ

γ) να μην κρύβει κατασκευαστικά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

εσύ μου φαίνεται θες και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Δυστυχώς πρέπει να συμβιβαστούμε....

 

τα α) και γ) μάλλον λύνονται εύκολα με την τοποθέτηση εξωτερικής μόνωσης ΜΕΤΑ την κατασκευή του Φ.Ο. Το β) όμως.....

 

Από μέσα, γίνεται να ελεχθεί επαρκώς ο Φ.Ο. ?

Link to comment
Share on other sites

Με την εξωτερική μόνωση μου χαλάς όμως τον τίτλο Εμφανές σκυρόδεμα - Ανθεκτικότητα, Εμφάνιση. :mrgreen:

 

Από μέσα, γίνεται να ελεχθεί επαρκώς ο Φ.Ο. ? Για σεισμό πιθανώς. Για οτιδήποτε άλλο πολύ δύσκολο.

 

Γιατί να μην κάνουμε εσωτερική μόνωση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.