Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εμφανές σκυρόδεμα - Ανθεκτικότητα, Εμφάνιση


roylafant

Recommended Posts

Συνάδελφοι ξεχνάτε ότι ο φίλος δεν μας ξεκαθαρίζει ότι αν προβλέπει η άδεια του εμφανή μπετά, τι γίνεται με το θέμα των μονώσεων, μπορεί να λέει να τα κάνει εμφανή ενώ προβλέπεται εξωτερική μόνωση κλπ. Οπότε είναι καθαρά θέμα του μηχανικού του, αφήστε τον.

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό αποτέλεσμα τόσο αισθητικά όσο και απο πλευράς ανθεκτικότητας στα εμφανή μπετά έχει να κάνει με την σύνθεση του σκυροδέματος, το καλούπωμα, την δόνηση, τα ξεκαλουπωτικά, το ειδικό αστάρωμα και την τελική βαφή. Αισθητικά γίνονται πολύ καλύτερα απο τον σοβά.

 

συμφωνώ απόλυτα

;)

Link to comment
Share on other sites

Η πονεμένη ιστορία του ΚΕΝΑΚ ξαναχτυπά. Εγω τις απόψεις μου τις έχω ξαναγράψει. Εαν όλα και το εννοώ όλα γίνουν σωστά και ο ΠΜ υπογράψει για 50 χρόνια ανθεκτικότητας βάλτε και ΚΕΝΑΚ βάλτε και οτι άλλο θέλετε. Οταν θα καταλάβουμε οτι η θερμομονωση στην Ελλάδα είναι κατα βάση απο τους υαλοπίνακες θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα τα εμφανή μπετά δεν έχουν καλή εμφάνιση η σε δεσμεύουν στο βάψιμο του τοίχου

 

Αν ημουν στην θέση σου θα έβρισκα μια οικοδομή που εχει γίνει με εμφανή μπετά, θα κοίταγα μια μέγαλη επιφάνεια σε στιγμή ηλιοφάνειας, θα εκρινα εκ του αποτελέσματος κ θα ενεργουσα αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

μια σωστή οικοδομή με εμφανή μπετά να συμπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάμε έτσι George Pngts, τότε και οι σοφάδες μπορεί να έχουν πρόβλημα αν τους βλέπει ο ήλιος από κατάλληλη γωνία.

Είπαμε, είναι θέμα μηχανικού 100%

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα τι θα πει εμφανή μπετον από τους γείτονες ιταλούς αλλά και από εταιρία εδώ στην Ελλάδα http://www.querzoli.it/

http://www.querzolihellas.gr/

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλα απο αυτο το site δεν πηρα καμια ιδεα, αν μπορεις να με διαφωτίσεις με κοντινοτερες ληψεις απο κατασκευες σπιτιών με εμφανη μπετα θα ημουν υπόχρεως.

Link to comment
Share on other sites

George Pngts

 

να στο πώ λίγο καλύτερα.

 

α) Η σύνθεση σκυροδέματος παίζει τεράστιο ρόλο. Πάντα υπολογίζουμε το μίγμα να έχω δυνατότητα αυτοδιάθεσης στο καλούπι.

β) Η σύνθεση σκυροδέματος παίζει τεράστιο ρόλο. Πάντα υπολογίζουμε το μίγμα να έχω μικρό ποσοστό αέρα <4%.

γ)Η σύνθεση σκυροδέματος παίζει τεράστιο ρόλο. Πάντα υπολογίζουμε το μίγμα να έχω καλή επιφάνεια με ακόμα και μέτρια δόνηση.

δ) Τα καλούπια θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας και όχι βρώμικα ή παλιά.

ε) Η τελική επιφάνεια εαν κάνει μικρούς πόρους κλείνεται με λεπτόκοκκη κονία.

ζ) Εαν είσαι σοβαρός επαγγελματίας βάζεις zemdrain και η τελική επιφάνεις βγαίνει σαν γυαλί.

η) Θες ειδκό αστάρι εδω παίζουν σοβαρά BASF, SIKA.

θ) Θες ειδική βαφή εδω παίζουν σοβαρά BASF, SIKA, CERESIT, SINTECNO.

 

Για πληροφορίες μία βόλτα στην Αττική Οδό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.