Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα υπάρχει ενδιαφέρον για επενδύσεις για φ/β σε στέγες κτλπ από τις αρχές του 2012?


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Κύριοι συνάδελφοι καιρό τώρα ταλαντεύεται μέσα μου το εξής ερώτημα:

Θα υπάρχει ενδιαφέρον από τους επενδυτές για φ/β σε στέγες από τις αρχές του 2012? αφού σίγουρα η τιμή της kw/h θα μειωθεί κ συμφωνά με τον προϊστάμενο τμήματος ΔΕΗ μάλιστα στα 0.33 λεπτά για τις καινούργιες εγκαταστάσεις στο οικιακό πρόγραμμα από το 2012? Μήπως πρέπει να φοβόμαστε όλοι για το μέλλον μας στον τομές των φ/β ως μηχανικοί κτλπ? Ποιος θα κάνει επενδύσεις από την στιγμή που θα αποσβένει σίγουρα μετά από 10 έτη ? Εκτός εάν μειωθούν τόσο οι τιμές όλων μας…..

Link to comment
Share on other sites

Αφού σίγουρα η τιμή της kw/h θα μειωθεί κ συμφωνά με τον προϊστάμενο τμήματος ΔΕΗ μάλιστα στα 0.33 λεπτά για τις καινούργιες εγκαταστάσεις στο οικιακό πρόγραμμα από το 2012? Μήπως πρέπει να φοβόμαστε όλοι για το μέλλον μας στον τομές των φ/β ως μηχανικοί κτλπ? Ποιος θα κάνει επενδύσεις από την στιγμή που θα αποσβένει σίγουρα μετά από 10 έτη ? Εκτός εάν μειωθούν τόσο οι τιμές όλων μας…..

 

Ποιός σου το είπε, αυτός με τον οποίο έχει και γενική γνωριμία?

Από που πηγάζει το 0,33 ευρώ?

Που είναι το ΦΕΚ ή το ΠΔ που το λέει?

 

(Και μετά λέτε εμένα καταστροφολόγο)

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου το είπε, αυτός με τον οποίο έχει και γενική γνωριμία?

Από που πηγάζει το 0,33 ευρώ?

Που είναι το ΦΕΚ ή το ΠΔ που το λέει?

 

(Και μετά λέτε εμένα καταστροφολόγο)

 

Κυρία συνάδελφε μην χτυπάς… παραθέτω απλά αυτά που ειπωθήκαν σε εμένα από το συγκεκριμένο άτομο…. Το θέμα μου-μας δεν είναι τα 0,33 ευρώ αλλά το γεγονός ότι θα μειωθεί η τιμή της kw/h και σαν νέος ως ελεύθερος επαγγελματίας στα φ/β αλλά και όλοι πιστεύω, είναι εύλογο να ανησυχούμε για το μέλλον μας στον τομέα….

Link to comment
Share on other sites

NIKOS ASTROS, όταν στο άλλο thread έλεγα τους προβληματισμούς μου, όλοι με λέγατε "μάντη κακών γεγονότων", "καταστροφολόγος", "περίεργη" κτλ, όταν αυτά που έλεγα ήταν εύλογες ανησυχίες μιας μηχανικού που παρακολουθεί αυτό το αντικείμενο.

Τώρα ξαφνικά, εσύ είσαι πιο "καταστροφολόγος" από μένα, με το να αναφέρεις την τιμή των 33 λεπτών και μάλιστα από χείλη προϊσταμένου της ΔΕΗ.

 

Θες την προσωπική μου γνώμη για τον μέλλον των επαγγελματιών σε αυτό το τομέα? Δε θα είναι καλή: Τα φ/β σε 3 χρόνια δε θα δουλεύονται καθόλου. Η αγορά θα στερέψει εντελώς από χρήμα και διάθεση και όσες στέγες μπορούσαν να γίνουν, θα έχουν γίνει.

 

Ξέρεις γιατί θα γίνει αυτό: Γιατί ο Έλληνας είναι κουτοπόνηρος, δεν έχει μυαλό επενδυτή. Του κούνησαν με τα ΦΒ λεφτά, του είπαν "έλα να φας και συ", και ο Έλληνας, για ακόμη μία φορά, βρήκε να αρμέξει αγελάδα. Η φράση του JTB "δε φτάνει που το κράτος χαρίζει λεφτά με τα ΦΒ" είναι χαρακτηριστική της κατάστασης αυτής.

 

Κάποτε αυτή η αγελάδα θα στερέψει, και αυτό είναι το λογικό. Γιατί μπήκαν στην δουλειά και άσχετοι ιδιώτες που δεν έχουν ιδέα από επενδύσεις, που σκέφτηκαν το πρόσχαρο κέρδος χωρίς προσπάθεια και αγώνα. Είπαν:"θα καθόμαστε και θα πληρωνόμαστε, η τέλεια δουλειά". Μόνο που αυτή δεν είναι η λογική του σωστού επενδυτή.

 

Συνεπώς, στο κλάδο των ΦΒ θα μείνουν μόνο οι επαγγελματίες που ξέρουν καλά το αντικείμενο, που δε κορόιδεψαν πελάτη και που ξέρουν να προσαρμόζονται στις καταστάσεις. Αν εσύ είσαι ένας από αυτούς, δε θα χεις να φοβάσαι τίποτα.

 

Τώρα, αν φυσικά η τιμή πάει στα 33 λεπτά, φυσικό είναι η πελατεία σου να μειωθεί: ο Έλληνας δεν ξέρει τι σημαίνει απόσβεση, τα θέλει όλα γρήγορα. Βέβαια, παράλληλα με την μείωση αυτή, θα υπάρξει και μείωση του κόστους εγκατάστασης των ΦΒ.

 

Συνεπώς, ίδωμεν. (Και ναι είμαι απαισιόδοξη, γτ ο κλάδος αυτός αλλά και οι Έλληνες πελάτες με έχουν κάτσει έτσι.)

Link to comment
Share on other sites

NIKOS ASTROS, όταν στο άλλο thread έλεγα τους προβληματισμούς μου, όλοι με λέγατε "μάντη κακών γεγονότων", "καταστροφολόγος", "περίεργη" κτλ, όταν αυτά που έλεγα ήταν εύλογες ανησυχίες μιας μηχανικού που παρακολουθεί αυτό το αντικείμενο.

Τώρα ξαφνικά, εσύ είσαι πιο "καταστροφολόγος" από μένα, με το να αναφέρεις την τιμή των 33 λεπτών και μάλιστα από χείλη προϊσταμένου της ΔΕΗ.

 

Θες την προσωπική μου γνώμη για τον μέλλον των επαγγελματιών σε αυτό το τομέα? Δε θα είναι καλή: Τα φ/β σε 3 χρόνια δε θα δουλεύονται καθόλου. Η αγορά θα στερέψει εντελώς από χρήμα και διάθεση και όσες στέγες μπορούσαν να γίνουν, θα έχουν γίνει.

 

Ξέρεις γιατί θα γίνει αυτό: Γιατί ο Έλληνας είναι κουτοπόνηρος, δεν έχει μυαλό επενδυτή. Του κούνησαν με τα ΦΒ λεφτά, του είπαν "έλα να φας και συ", και ο Έλληνας, για ακόμη μία φορά, βρήκε να αρμέξει αγελάδα. Η φράση του JTB "δε φτάνει που το κράτος χαρίζει λεφτά με τα ΦΒ" είναι χαρακτηριστική της κατάστασης αυτής.

 

Κάποτε αυτή η αγελάδα θα στερέψει, και αυτό είναι το λογικό. Γιατί μπήκαν στην δουλειά και άσχετοι ιδιώτες που δεν έχουν ιδέα από επενδύσεις, που σκέφτηκαν το πρόσχαρο κέρδος χωρίς προσπάθεια και αγώνα. Είπαν:"θα καθόμαστε και θα πληρωνόμαστε, η τέλεια δουλειά". Μόνο που αυτή δεν είναι η λογική του σωστού επενδυτή.

 

Συνεπώς, στο κλάδο των ΦΒ θα μείνουν μόνο οι επαγγελματίες που ξέρουν καλά το αντικείμενο, που δε κορόιδεψαν πελάτη και που ξέρουν να προσαρμόζονται στις καταστάσεις. Αν εσύ είσαι ένας από αυτούς, δε θα χεις να φοβάσαι τίποτα.

 

Τώρα, αν φυσικά η τιμή πάει στα 33 λεπτά, φυσικό είναι η πελατεία σου να μειωθεί: ο Έλληνας δεν ξέρει τι σημαίνει απόσβεση, τα θέλει όλα γρήγορα. Βέβαια, παράλληλα με την μείωση αυτή, θα υπάρξει και μείωση του κόστους εγκατάστασης των ΦΒ.

 

Συνεπώς, ίδωμεν. (Και ναι είμαι απαισιόδοξη, γτ ο κλάδος αυτός αλλά και οι Έλληνες πελάτες με έχουν κάτσει έτσι.)

 

Αγαπητή συνάδελφε έχω την εντύπωση ότι για πρώτη φορά θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου.... Όσο για τα 0,33 ευρώ τι να πω μάλλον θα έκανε λάθος....... Αφού υπάρχει και ΚΥΑ που αναφέρει 5%. Όσο για τα 3 έτη μήπως έβαλες πολλά... Συγχωρείστε μου είμαι νέος και ακόμα κεντρίζομαι άσχημα από τα διάφορα ερεθίσματα που περνώ....

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα.Τα φ/β ως επενδυση θα 'τρεχουν' οσο ειναι συμφερουσα ως επενδυση σε σχεση με αλλες επενδυσεις.

ΜΕΤΑ,απλα οι περισσοτεροι θα βαζουν μερικα πανελακια και θα τα φυτευουν κατευθειαν στον κεντρικο ωστε να μειωνουν καταναλωσεις απο ΔΕΗ.

Σαν τεχνολογια ομως θα συνεχισει να υπαρχει οσο ειναι οικονομικα προσιτη και οσο δεν φανει στον οριζοντα κατι πιο επικερδες/οικονομικο,ευκολοχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ όλη αυτή την κουβέντα περί των ΦΒ αλλά δεν θα μπω στη λογική να απαντήσω σε καταστροφολογικές συνομωσίες και αερολογίες ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει βάση.

 

Είναι δεδομένο ότι το κράτος ως κράτος έχει πρόβλημα και αυτό μας έχει επηρεάσει όλους τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Κανένας μας δεν ήξερε τα spread αλλά τώρα όλοι "ξέρουμε".

 

Με την ίδια λογική "ξέρουμε" και τα Φωτοβολταϊκά πως θα εξελιχθούν, με την ίδια λογική "ξέραμε" και το Χρηματιστήριο το 99 και με την ίδια λογική "ξέραμε" να παίζουμε στοίχημα πριν το 2002 κλπ κλπ ... υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.

 

Η απάντηση που δίνω σε εν δυνάμει πελάτες αλλά και φίλους-γνωστούς είναι η εξής:

- Και η Αργεντινή κύρηξε πτώχευση αλλά δεν έμειναν με τα κεράκια μέσα σε αντίσκοινα.

 

Και εξηγούμαι: Ενέργεια υπήρχε, θα υπάρχει και θα συνεχίσει να ζητάται σε αυξανόμενους ρυθμούς. Το κράτος δεν μπορεί να συντηρήσει όλες αυτές τις μονάδες που έχει (λιγνίτη) και ταυτόχρονα να πληρώνει τα πρόστιμα για το CO2. Άρα αναζητάει τις ΑΠΕ.

 

Για να δώσουν 2.220 MW έως το 2020 προφανώς έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους και βγαίνουν. Το ότι ο ΔΕΣΜΗΕ έχει έλειμμα το ξέρουμε όλοι, αλλά υπάρχει Νομικό κενό για τη μετάβασή του σε νέο φορέα. Θα λυθεί και αυτό. Κόλλησαν ποτέ και πουθενά σε Νομικά κενά οι κυβερνώντες?

 

Για το αν θα υπάρχει δουλειά μετά τις 31/12?

Θα υπάρχει για 3 χρόνια τουλάχιστον. Τόσα εκτιμάω ότι θα μας χρειαστούν να φτάσουμε τα 2GW. Έτσι λέω εγώ.

 

Και ακόμα και 0,33 να πάει η τιμή πάλι συμφέρουσα θα είναι, γιατί τα πανέλα έτσι όπως πάει η αγορά σε 1 χρόνο θα τα βρίσκουμε κάτω από 1€/W.

 

Και για να δικαιολογήσω τον υπάλληλο-προϊστάμενο της ΔΕΗ το 0,33 δεν το είπε τυχαία. Αυτή θα είναι η τιμή για όσους υπογράψουν (ή πάρουν πρωτόκολλο) με ΔΕΣΜΗΕ για πάρκα >100kW μετά το Φεβρουάριο του 12.

 

Και κάτι τελευταίο: Αφού δεν το πιστεύετε γιατί ασχολείστε?

Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα πόσοι από αυτούς που "είναι" εγκαταστάτες έχουν επενδύσει οι ίδιοι. Έστω και 10-άκι ...

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε δηλαδή το μυστήριο του 0,33 :P

 

Κατά τη γνώμη μου η πιο πιθανή αναπροσαρμογή στις τιμές για νέες συνδέσεις-συμβόλαια θα γίνει εξαιτίας της μείωσης των τιμών των πάνελ.

 

Αν τα πάνελ είχαν 2€/W και σε ένα χρόνο έχουν 1€/W λογικό είναι η ταρίφα να πέσει λίγο πιο γρήγορα από αυτήν που έχει προβλεφθεί στις ΚΥΑ. Μια τέτοια μείωση δε θα καταστήσει τις επενδύσεις μη συμφέρουσες! Απλά κάποιοι θα είναι πιο τυχεροί και θα προλάβουν υπογράψουν στις παλιές τιμές KWh με μειωμένο κόστος εγκατάστασης.

Ελπίζω να μην χαρακτηριστώ καταστροφολόγος :!:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.