Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά του ΣΔ από το υπόγειο σε όροφο


fei_milini

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργια στο forum και ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί εγώ δεν έχω ιδέα γι' αυτά τα θέματα και όσους μηχανικούς και αρχιτέκτονες ρωτήσαμε δεν ήταν σίγουροι για την απάντηση.

 

Το '86 χτίσαμε μια μεζονέτα και απο κάτω ένα υπόγειο που κατοικείται.

Καλύψαμε όλα τα τ.μ. που μας αναλογούσαν.

Αν τώρα κάνουμε αλλαγή χρήσης του υπογείου, το μετατρέψουμε δηλαδή όλο δε υπόγειο και δεν κατοικείται αυτά τα τ.μ. δεν μπορούν να προστεθούν πάνω απο τη μεζονέτα σαν ενας ακόμα όροφος, έτσι δεν είναι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρουμε τα λογικα δεδομενα για την περιπτωση σου τοτε εχουμε ενα υπογειο το οποιο δε μετραει στο συντελεστη δομησης και εσεις απλως το μετατρεψατε σε κατοικησιμο χωρο.Αρα η επαναφορα του σε μη κατοικησιμο δεν εχει καποιο κερδος σε συντελεστη δομησης γιατι εξ αρχης δε μετρουσε.

Αν υποθεσουμε οτι ειχατε ενα υπογειο το οποιο τηρουσε τις προυποθεσεις για κυριο χωρο (υψος χωρου, φωτισμο, αερισμο) και ετσι δηλωθηκε στην αδεια (αρα μετρησε στο συντελεστη δόμησης) και τωρα θελετε να το μετατρεψετε σε "αποθηκη" για να κερδισετε το συντελεστη του (μαλλον απιθανο αυτο το σεναριο) τοτε δες αν εχεις εξαντλησει το μεγιστο υψος με τη μεζονετα και δεν μπορεις να κανεις κατι απο εκει και πανω (εισαι σε οικισμο, εκτος σχεδίου, που εισαι?)

Αν ισχυει το πρωτο σεναριο τοτε υπαρχει μια μικρη παρανομια που με τον Μπιρμπιλονομο 3843 μπορει να διορθωθει.Σκεφτειτε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργια στο forum και ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί εγώ δεν έχω ιδέα γι' αυτά τα θέματα και όσους μηχανικούς και αρχιτέκτονες ρωτήσαμε δεν ήταν σίγουροι για την απάντηση.

Αυτό που λες αποκλείεται να συμβαίνει΄

 

ή δεν ρωτήσατε

ή δεν σου άρεσε η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργια στο forum και ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί εγώ δεν έχω ιδέα γι' αυτά τα θέματα και όσους μηχανικούς και αρχιτέκτονες ρωτήσαμε δεν ήταν σίγουροι για την απάντηση.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ... Το ερώτημά σου είναι απλό... Αν τώρα χωρίς στοιχεία αδείας, διάγραμμα κάλυψης κλπ έκανες μια ερώτηση και βέβαια με τη λογική "απλώς μια ερώτηση, όχι επίσκεψη άρα πληρωμή" μη περιμένεις απάντηση... Κρίση!!!

Μήπως ο/οι συνάδελφος/οι δεν ασχολήθηκαν; Γιατί, χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, μπαίνουν διάφοροι τέτοιοι με ακαδημαϊκές απορίες αλλά χωρίς διάθεση να δώσουν 1 ευρώ στα γραφεία μας. Επαναλαμβάνω δεν αναφέρομαι προσωπικά...

 

Το '86 χτίσαμε μια μεζονέτα και απο κάτω ένα υπόγειο που κατοικείται.

Καλύψαμε όλα τα τ.μ. που μας αναλογούσαν.

Εννοείς ότι ήταν το υπόγειο εντός Σ.Δ.; Σίγουρα; Απίθανο! Να δημοσιεύσεις την άδειά σου γιατί θα είναι μοναδική!

Μάλλον ήσουν παράνομη τόσα χρόνια!

 

Αν τώρα κάνουμε αλλαγή χρήσης του υπογείου, το μετατρέψουμε δηλαδή όλο δε υπόγειο και δεν κατοικείται αυτά τα τ.μ. δεν μπορούν να προστεθούν πάνω απο τη μεζονέτα σαν ενας ακόμα όροφος, έτσι δεν είναι?

Πού να ξέρουμε έτσι;Ακόμη και αν ισχύει το απίθανο σενάριο που περιγράφεις, οι όροι δόμησης μπορεί να αναφέρουν αριθμό ορόφων, μέγιστο ύψος περιοχής κλπ που απαγορεύουν τη προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το σπίτι δεν το έχτισα εγώ αλλά οι γονείς μου και εκείνοι ρωτούν για το ζήτημα γι'αυτό δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Οι αρχιτέκτονες που ρωτήσαμε ήταν απλοί φίλοι αλλά μας είπαν οτι δεν είναι μια συνηθισμένη υπόθεση και γι' αυτο δεν γνώριζαν.

Ρώτησα τη μητέρα μου και το υπόγειο είναι όντως στο ΣΔ και η ίδια μου λέεο οτι θα πρέπει να είμαστε οι μοναδικοί που το έχουν κάνει αυτό :)

Της ανέφερα πάντως αυτό που μου είπατε οτι πρέπει να δει την άδεια για να σιγουρευτούμε αν έχουμε εξαντλήσει το μέγιστο ύψος.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

fei_milini

 

Βήμα πρώτο

Βρες τον φάκελο με τα πολεοδομικά σχέδια του σπιτιού σας.

2ο

Πάρε το στέλεχος οικοδομικής άδειας, το σχέδιο «διάγραμμα Κάλυψης» συνήθως είναι το Α2, την κάτοψη Υπογείου, Κάτοψη Ισογείου, και Τομές.

3ον

Κάλεσε του φίλους σου ή μη αρχιτέκτονες, να κάνουν μια επαγγελματική και όχι φιλική αυτοψία στο σπίτι και δώσε τους τα σχέδια

 

Με αυτά θα έχεις μια βάση τι πρέπει να κάνεις.

 

 

ΥΓ.

Μια πρώτη αίσθηση μου με βάση όπως τα είπες, αφού είχατε εξαντλήσει την δόμηση στην οικοδομική άδεια, δεν υπάρχουν υπόλοιπα τετραγωνικά για δόμηση.

Εκτός αν αλλάξετε χρήσεις σε άλλα τμήματα που μετρούσαν στον ΣΔ

 

Είναι όμως μια πρώτη αίσθηση και χωρίς ουσία διότι δεν μπορούν να υπάρχουν δεδομένα σε ένα φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο (αφού το θέμα είναι προσθήκη ορόφου ) είναι το κατά πόσο ο υπάρχον φέρον οργανισμός θα μπορεί να μεταβιβάσει με ασφάλεια τα φορτία του επιπλέον ορόφου στο έδαφος. Και αυτο δεν λύνεται με απλές ερωτήσεις αλλά με μετρήσεις και υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.