Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σταδιακή Κατασκευή Φ/Β σε ταράτσα


dvd

Recommended Posts

Οδεύουμε στο μέσο του έτους και μου φαίνεται άδικο να χάσω την τιμή 0,55 της κιλοβατώρας. Λέω να βάλω και εγώ στην ταράτσα μου ένα 10ρι αλλά δεν θέλω δάνειο. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς το εξής.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλω ένα 5ρι στην αρχή και μετά από κάποια χρόνια να κάνω νέα αίτηση στη ΔΕΗ να το κάνω 10ρι; Λογικά θα ισχύει σε αυτή την περίπτωση για όλο το σύστημα η νέα τιμή. Κάνω λάθος;

 

Ή αλλιώς γίνεται να κάνω αίτηση για 10ρι και να τοποθετήσω 5KW και τα υπόλοιπα όταν έχω;

Link to comment
Share on other sites

Οδεύουμε στο μέσο του έτους και μου φαίνεται άδικο να χάσω την τιμή 0,55 της κιλοβατώρας. Λέω να βάλω και εγώ στην ταράτσα μου ένα 10ρι αλλά δεν θέλω δάνειο. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς το εξής.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλω ένα 5ρι στην αρχή και μετά από κάποια χρόνια να κάνω νέα αίτηση στη ΔΕΗ να το κάνω 10ρι; Λογικά θα ισχύει σε αυτή την περίπτωση για όλο το σύστημα η νέα τιμή. Κάνω λάθος;

 

Ή αλλιώς γίνεται να κάνω αίτηση για 10ρι και να τοποθετήσω 5KW και τα υπόλοιπα όταν έχω;

 

Μπορείς αργοτερα να αυξήσεις την ισχύ με νέα αίτηση αλλα θα μπει όλο το σύστημα στην νέα τιμή που θα έχει η kWh τότε.

Όσο αφορά το δεύτερο να κανεις αίτηση για 10 και να βάλεις 5, δεν γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο πράγματι ξεκάθαρα δε γίνεται. Το 1ο όμως πώς είσαι τόσο σίγουρος και σαφής στην απάντησή σου; Δε νομίζω ότι προβλέπεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικιά μου ερώτηση για το ίδιο ακριβώς θέμα,ήταν ότι η τελική τιμή θα βγαίνει μεσοσταθμικά.

Αν έβαζα φέτος 7 KW και του χρόνου 3 KW,η τελική τιμή θα ήταν 0.7*0.55+0.3*0,52=0.541

Έχω επιφυλάξεις ως προς την εγκυρότητα,αλλά δεν μου ακούγεται και παράλογο για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο πράγματι ξεκάθαρα δε γίνεται. Το 1ο όμως πώς είσαι τόσο σίγουρος και σαφής στην απάντησή σου; Δε νομίζω ότι προβλέπεται κάπου.

 

Το ότι γίνετε να αυξηθεί η ισχύς αργότερα γίνετε. Ωστόσο η διαδικασία θα γίνει από την αρχή καταθεση φακέλου και τα λοιπα. (Ενημέρωση από τομεάρχη και προιστάμενο του τεχνικού τμήματος της ΔΕΗ) Με ποια τιμή δε το γνωρίζω σίγουρα πάντως όχι με την ίδια!

Αλλα...ποτέ δεν είσαι σίγουρος σε αυτή τη χώρα. μπορεί να πουν αργότερα δε γίνετε...:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.