Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος στέγης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Η παραπάνω στέγη είναι σε ισόγεια μονοκατοικία εκτός σχεδίου στην οποία θα έχω ύψος 5,10μ. Η στέγη είναι ενσωματωμένη στο ύψος του ορόφου και είναι κατασκευασμένη από μόνωση και σκυρόδεμα με κλίση μέχρι 5,50% και μέγιστη διαφορά ύψους από το χαμηλότερο στο ψηλότερο σημείο 0,70μ. Επίσης έχει σε κάποια σημεία ανοίγματα με γυαλί (βιοκλιματικό). Υπάλληλος στην πολεοδομία μου λένε ότι δεν είναι στέγη γιατί έχει πολύ μικρή κλίση και ότι η επικάλυψη του κτιρίου δεν θεωρείται στέγη. Μελίγα λόγια τη θεωρεί μάλλον κεκλιμένο δώμα...................

 

Ο ορισμός του Νοκ λέει:

 

ΑΡΘΡΟ 2

80. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών.

 

Βλέπετε κάποιον περιορισμό σε κλίση, υλικό ή μορφή;

Επίσης σε κάποια άλλα σχετικά θέματα κάποιοι συνάδελφοι έγραψαν ότι εφόσον δεν είναι φέρουσα θεωρείται στέγη, ενώ εφόσον είναι δεν θεωρείται. Αυτό πως προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα -πρώτα θα δεις τι λέει το Π.Δ   (περί εκτός σχεδίου) για το ύψος 

της μονοκατοικίας (νομίζω 4.5μ-δεν θυμάμαι τώρα!)

 

 

Αν είναι 4.5 τότε

 με 4.5+0.70 ( με την κατασκευή της πλάκας επικάλυψης όπως την φαντάστηκες)

λογικά δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει 4+1,20 αν κατασκευαστεί στέγη, σύνολο 5,20μ. Ο υπάλληλος θεωρεί ότι το ύψος πρέπει να είναι 4μ. γιατί δεν θεωρεί στέγη τη στέγη μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα ύψη είναι 4,00μ το μονώροφο + 1,20μ η στέγη.

 

Τα ύψη αυτά τυπικά δεν ενοποιούνται (πχ δεν μπορείς να κάνεις 4,50μ κτίσμα και 0,70μ στέγη), δηλαδή η έδραση της στέγης πρέπει να είναι στα 4,00μ.

 

Για να έχεις εσύ κάτι "σχεδόν επίπεδο", πρέπει να δικαιολογήσεις το τμήμα του τοίχου πάνω από τα 4,00μ ότι είναι φέρων οργανισμός της στέγης.

 

Σημείωση: Τα παραπάνω σύμφωνα με την εμπειρία μου, καθώς σπάνια κάνουμε μονώροφα εκτός σχεδίου

 

Edit: Δες κι αυτό: http://www.michanikos.gr/topic/31346-%CE%A5%CF%88%CE%BF%CF%82-%CE%A3%CF%84%CE%AD%CE%B3%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

ο Νόμος λέει

 

δ) Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής μετρούμενο από το φυσικό ή το κατά την παράγραφο 10 του

άρθρου 1 του παρόντος Π. Δ/τος διαμορφωμένο έδαφος και από κάθε όψη, ορίζεται σε τέσσερα (4) μέτρα για

μονόροφη οικοδομή ή μονόροφο τμήμα αυτής και σε επτά και μισό (7,50) μ. για διώροφη οικοδομή ή

διώροφο τμήμα αυτής.

Σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το ύψος αυτό προσαυξάνεται κατά 1,20 μ. 

 

 

Άρα η στέγη δεν εδράζεται στα 4μ. απλά προσαυξάνεται το ύψος. Δεν λέει ότι η στέγη πρέπει να είναι 1,20μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.