Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά με Leasing


Recommended Posts

πάντως για αυτό το το δάνειο με leasing της αγροτικής τι διαφορά έχει απο το άλλο δάνειο ξέρει κάποιος, αλλά καμία λεπτομέρεια, δηλαδή τις αποσβέσεις και τις απαλαγές. Δεν μπορώ να βρώ λογιστή που να ξέρει, ρώτησα καμία δεκαριά

Link to comment
Share on other sites

To leasing δεν είναι δάνειο αλλά χρονομίσθωση, δηλαδή ο εξοπλισμός παραμένει στην κυριότητα της leasing και με την πάροδο των συμφωνημένων ετών μεταβιβάζεται στον ιδιοκτήτη ή συνάπτεται νεα σύμβαση χρονομίσθωσης.

 

Τώρα για τα Φ/Β τα πράγματα είναι απλά, η ΑΤΕ θέλει να χρηματοδοτήσει αγρότες αλλά το θέμα είναι πόσα χρήματα διαθέτει για να το κάνει αυτό. το επιτόκιο είνια ψηλό αλλά η επένδυση βγαίναι και μάλιστα με καλό κέρδος π.χ η επιβάρυνση στα 25 έτη απο ένα επιτόκιο 7% σε σύγκριση με το 9,1% για τα 15 έτη είναι 40.000€ περίπου για ποσό χρηματοδότησης πρίπου 230K€

 

άλλη διαφορά του leasing με το δάνειο, στο leasing δεν έχεις απαλαγή ΦΠΑ αλλά όταν βγαίνει το μηνιάιο μίσθωμα προασαυξάνεται με ΦΠΑ 23% κάτι όμως που δεν σε απασχολεί γιατί θα τον συμψηφίσεις με το 13% ΦΠΑ του ΔΕΣΜΗΕ, έρχεσαι σχεδόν στα ίσια. Αν πάς με τραπεζικό δανεισμό μπορείς να πάρεις απαλλαγή για τον Η/Μ εξοπλισμό αλλά θα καταβάλεις όλο το ΦΠΑ που λαμβάνει απο τον ΔΕΣΜΗΕ στο Κράτος μείον τον ΦΠΑ των επιλέξιμων δαπανών.

 

Σχετικά με τα φορολογικά θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον καλό λογιστή, με τα πολύ λίγα που ξέρω αν πάς με δάνειο τα έξοδά σου είναι οι τόκοι συν τα λοιπά (συντήρηση τηλεπικοινωνιακά κλπ) + οι αποσβέσεις του εξοπλισμού (ο εξοπλισμός με ποσοστό απαξίωσης ανά έτος (5% αν κάνεις αποσβέσεις στα 20 έτη, 10% αν το πας στα 10 κοκ).

Αν πάς με leasing τότε όλο το μίσθωμα είναι έξοδο συν τα παραπάνω (συντήρηση, τηλεπικοινωνιακά κλπ) και βέβαια δεν έχεις αποσβέσεις αλλά όπως σου έγραψα και σε άλλο Post Καλό θα είναι να τα συζητήσεις με ένα καλό λογιστή, αφού κάνεις Φ/Β σαν αγρότης θα τον χρειαστείς γιατί θα τηρείς βιβλία Β κατηγορίας, θα είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ για τα Φ/Β, θα πρέπει να βλέπεις τι γίνεται με τα έξοδα για να μπορείς να μειώνεις την φορολογία σου κλπ.

 

Καλή επιτυχία στο project σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μιλήσει περίπου με 5-6 λογιστές εδώ στην Ξάνθη, κανείς δεν ξέρει και δεν μπαίνουν ούτε στον κόπο να πούνε θα το ψάξουν, για να με κερδισουν σαν πελάτη. Τέλος πάντων, αν έχετε κάποιον να ξέρει παρακαλώ πείτε μου, αλλιώς ότι μπορέσω να καταλάβω απο την αγροτική η οποία πάντως έχει και απλό δάνειο, οπότε πιστεύω στα κεντρικά να μου πούνε την διαφορά, γιατί εδώ στο παράρτημα εγώ τους εξηγώ τι είναι το καθένα

Link to comment
Share on other sites

...

Εδώ η ΔΕΗ δεν έχει συνδέσει πάρκα έτοιμα για 3 μήνες λόγω έλλειψης μετρητών.

Μαζί με παραγγελία και στήσιμο μιλάμε για ένα εξάμηνο.

...

 

chris_gr@ τι μετρητές βάζει η ΔΕΗ? Συγκεκριμένης εταιρείας ή αναλόγως την διαθεσιμότητας στην αγορά?

Έχω δει στο διαδίκτυο τα τεχνικά χαρακτηριστικά των νέων μετρητών της ENEL.

 

 

 

Εχω μιλήσει περίπου με 5-6 λογιστές εδώ στην Ξάνθη, κανείς δεν ξέρει και δεν μπαίνουν ούτε στον κόπο να πούνε θα το ψάξουν, για να με κερδισουν σαν πελάτη.

...

 

kostinio11@ και εγώ ρώτησα λογιστές και οικονομολόγους για leasing αλλά συμπέρασμα δεν βγήκε.

Μάλιστα μια εταιρεία μου έστειλε και το αντίγραφο του συμβολαίου για να πέσουν οι υπογραφές. Αλλά όταν το διάβασα έλεγε ότι θα τα πληρώσει όλα τα έξοδα κατασκευής ο πελάτης.

Δηλαδή θα το φτιάξει ο πελάτης και θα το εκμεταλλεύεται η εταιρεία για καμιά 5ετία.

Πολύ ωραία! Μετά θα το δώσει στον πελάτη και απλώς θα το συντηρεί μόνο με 2000€ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα βάλει το 15% ιδίων κεφαλαίων η εταιρεία αντί για εσένα? Θα ρισκάρει αυτή για σένα, άρα θέλει και το κέρδος της. το θέμα είναι να κάνεις καλή συμφωνία ώστε να βγάζεις και ένα αξιοπρεπές κέρδος για το ρίσκο 270000 δάνειο που θα χρεωθείς. Δεν κατάλαβα όμως καλά τι εννοείς

"Αλλά όταν το διάβασα έλεγε ότι θα τα πληρώσει όλα τα έξοδα κατασκευής ο πελάτης.

Δηλαδή θα το φτιάξει ο πελάτης και θα το εκμεταλλεύεται η εταιρεία για καμιά 5ετία. "

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοούσε.

Μάλλον εννοούσε ότι όλα τα έξοδα θα τα πλήρωνε ο πελάτης και αυτός (η κατασκευαστική εταιρεία δηλαδή) θα το κατασκεύαζε και θα το εκμεταλλευόταν για μερικά χρόνια. Αυτό ήταν το περίφημο δάνειο μορφής leasing.

Για οποιαδήποτε οικονομική διαφορά θα ήταν αρμόδια τα ελληνικά δικαστήρια.

Η οικονομική θεωρία είναι δύσκολη υπόθεση. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά τι είναι το leasing το εξηγεί καλά ο jsk

 

To leasing δεν είναι δάνειο αλλά χρονομίσθωση, δηλαδή ο εξοπλισμός παραμένει στην κυριότητα της leasing και με την πάροδο των συμφωνημένων ετών μεταβιβάζεται στον ιδιοκτήτη ή συνάπτεται νεα σύμβαση χρονομίσθωσης.

...

....

 

Ένας σημαντικός παράγοντας για να κρίνεις πότε σε συμφέρει το leasing αντί του συμβατικού δανείου είναι ανάλογα την κατηγορία φορολογικών βιβλίων που έχεις.

Το leasing εκπίπτει (πιο σωστά εξέπιπτε) εξ ολόκληρου, κάτι με τα φπα και άλλους συνδυασμούς συνέφερε σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Πρόσφατα όμως με τα «νέα» μέτρα δεν βγαίνει άκρη

Παράδειγμα.

Πριν λίγες μέρες με ενημέρωσαν ότι το leasing για αυτοκίνητα θα εκπίπτει ανάλογα με τα κυβικά του οχήματος. Άνω των 1800, τίποτα από 1,4 στα 1,8 νομίζω 40%(δεν είμαι σίγουρος), τα 1,4 το 70% κλπ. Κάτι μου είπαν ότι και ο ΦΠΑ δεν θα εκπίπτει

Οπότε αν είναι έτσι πιά.... βράσε όριζα…. και οι τράπεζες τις επόμενες μέρες θα αποχτήσουν πολλά αμάξια άνω των 1,8

 

Αν με την ιδία λογική, να αλλάζουν οι όροι του παιχνιδιού γίνει και σε άλλα leasing, τότε η αβεβαιότητα είναι τεράστια σε βαθμό να καταργεί την έννοια του leasing.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.