Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή μικρής γέφυρας: υπάρχουν προδιαγραφές;


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου έχει ανατεθεί η κατασκευή μιας γέφυρας μηκους 6,00 μ. και πλάτους 6,20 μ. και ύψους 3,00 μετρων.

Θα ήθελα να με βοηθησετε με κάποιο υπόδειγμα ισως.. καθώς δεν έχω μεγαλη εμπειρία. δηλ για ελαχιστες διατομές..και οπλίσμους...

Ο τροπος που σκεφτομαι να την κατασκευασω είναι με δυο τοιχεια εννοειται και τρείς δοκούς στα ανοίγματα της πλάκας.Θα εχω δυο πλακές δηλαδη.

το τοιχεια θα τα κανω 30 cm και την πλακα 25 cm. Συμφωνείτε ; αν όχι τι προτείνεται...???

ο οπλισμος τησ πλάκας και των τοιχείων ???

η πλάκα χρειαζεται και όπλιση άνω... εκτος απο στραβα - ίσια???

μου είπαν κατι για φ20/15 άνω και στισ στηρίξεις,,,

οποιοδήποτε σχόλιο δεκτο...

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

θα "την" κατασκευάσεις χωρίς μελέτη?

θα βασισθείς σε προτάσεις μέσω του φόρουμ?

καταλαβαίνεις ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ?

καταλαβαίνεις ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ?

ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την στατικη μελετη ποιος την εχει υπογραψει????

 

Αυτος ειναι και ο υπευθυνος να σου δωσει την οποιαδηποτε συμβουλη - καθοδηγηση..

 

Υπαρχουν τοσες παραμετροι που πρεπει να γνωριζει καποιος για να δωσει εστω και εμπειρικες συμβουλες, που σιγουρα θα ειναι πολυ πιο απλο να συνομιλησεις με τον μελετητη του εργου παρα με οποιονδηποτε αλλο.. Για παραδειγμα:

 

Τι γεφυρα ειναι? Πεζογεφυρα? Αυτοκινητων? Που ειναι? Η περιοχη εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστηκα που ισως θα επρεπε να λειφθουν υποψην (χιονια - αερας κλπ)? Πολυ προχειρες ερωτησεις που μου ηρθαν τωρα στο μυαλο, που ομως πρεπει να τις γνωριζει καποιος (και σιγουρα ο μελετητης) για να μπει σε λεπτομερειες οπλισης και κατασκευης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.