Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
VasilisM

Άδεια εργαστηρίου ζαχαροπλαστικής μετά παρασκευαστηρίου

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Γνωρίζει κάποιος/κάποια συνάδελφος αν υπάρχει καμία διευκρινιστική εγκύκλιος για το αν μπορεί πρατήριο άρτου να είναι ενσωματωμένο σε ζαχαροπλαστείο με ή χωρίς εργαστήριο (καταστήματα άρθρου 39 της Α1β/8577/1983);

 

Στον Ν.3526/2007 στο άρθρο 14, παρ. 1, αναφέρει ότι : «1. Η πώληση των προϊόντων αρτοποιίας επιτρέπεται μόνο από τα αρτοποιεία και τα πρατήρια άρτου. Κατ΄ εξαίρεση, η πώληση προϊόντων αρτοποιίας επιτρέπεται και στα ζαχαροπλαστεία, στα γαλακτοπωλεία, στα καταστήματα τροφίμων και ζαχαρωδών προϊόντων, στα μεικτά καταστήματα τροφίμων και στις υπεραγορές τροφίμων, με τις προϋποθέσεις που απαιτούνται στο τρίτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 4, εφόσον χορηγηθεί για τα καταστήματα αυτά άδεια ίδρυσης και λειτουργίας πρατηρίου άρτου. …».

 

Στο Τμήμα Υγιεινής που ρώτησα επιμένουν ότι αναφέρεται στα καταστήματα του άρθρου 43 της Α1β/8577/1983 (πρατήριο ειδών ζαχαροπλαστικής) και όχι στου άρθρου 39. Δεν έχουν κάποιο επίσημο χαρτί για αυτό, αλλά το στηρίχουν στο ότι πρατήριο άρτου σε κατάστημα με καθισμένους πελάτες δεν μπορεί να γίνει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά εβγαλες ακρη? τι ισχύει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι, τα πρατήρια άρτου μπορούν να υπάρχουν σε καταστήματα του άρθρου 43 μόνο (καταστήματα τροφίμων που καταναλώνονται σε άλλους χώρους). Στα καταστήματα αυτά συμπεριλαμβάνονται όχι τα ζαχαροπλαστεία του άρθρου 39, αλλά τα πρατήρια ζαχαροπλαστικής με ή χωρίς παρασκευαστήριο, δηλαδή τα πρατήρια ειδών ζαχαροπλαστικής όπου τα προϊόντα τους μόνο πωλούνται και δεν καταναλώνονται στον χώρο. Αυτού του είδους τα "ζαχαροπλαστεία" εννοεί ο Ν. 3526/2007 ότι επιτρέπεται να έχουν και πρατήριο άρτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε δύο ισόγεια καταστήματα τα οποία πρόκειται να ενοποιειθούν με άδεια συνένωσης, θα γίνει ζαχαροπλαστείο το οποίο θα έχει και δικό του παρασκευαστήριο. το μισό δηλ. θα παρασκευάζει και το μισό θα δέχεται τους πελάτες που θα αγοράζουν προϊόντα. έμαθα οτι αν πουλά μόνο χονδρική η άδεια δίδεται απο την νομαρχία-ανάπτυξη. αν πουλά μόνο λιανική η άδεια βγαίνει απο τον δήμο. σε περίπτωση που πουλά και χονδριλή και λιανική από που βγαίνει η άδεια??? και στην πυροσβεστική πώς το περνάμε? συνάθροιση κοινό ή εργαστήριο?

 

Καλώς ήλθες συνάδελφε.

- Τα κεφαλαία στους τίτλους απαγορεύονται.

- Συμπλήρωσε στο προφίλ σου επάγγελμα και ειδικότητα.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο Δ/νση ανάπτυξης.

Πυροσβεστική δεν πας καθολου

Ειναι Αα οποτε σου λεει μετρα η Δ/νση αναπτυξης

Πυροσβεστηρες exit και πυροσβεστικη φωλια

 

Δικαιολογητικα

1. Βεβαίωση χρήσης γης

2. Εγκριση περιβαλλοντικών όρων

3. Κατόψεις εις τριπλουν για υγειονομικό για βεβαίωση καταλληλότητας

4. Παραβολα 25 και 50 ευρω

5. Ειδική δήλωση για απαλλαγή.

 

Νομιζω δε ξεχασα κατι.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν δυο είδη αδειων στη Δ/νση ανάπτυξης.

Μεγάλης υποδύναμης (πανω απο 22 Κw) και μικρής (κατω των 22Kw)

H μικρή εχει αυτο το χαζό ονομα.

Απαλλαγή απο άδεια εγκαταστασης και λειτουργίας...

Θα σου δωσουν το εντυπο θα το συμπληρώσεις με τον ιδιοκτήτη και θα το θεωρησει σε ενα ΚΕΠ. ( η στη Δ/νση αναπτυξης αν δε σου κανουν τους δυσκολους) Κυρίως τον μηχανολογικό εξοπλισμο συμπληρώνεις... Αυτη είναι και η αδεια που θα παρεις στο τέλος...

 

Εκτος απο τα 22 kw κινητηρια όριο είναι και τα 50kw θερμική...

 

Η πρωτη αδεια που θα ασχοληθείς ε; Αντε να τις χιλιασεις...

 

ΥΓ Δε ξερω τι γινεται στην Αθήνα. Εκει νομιζω δεν εχουν απαλλακτικα. Ξεχασα να ρωτησω για πια περιοχη σε ενδιαφερει...

Επομενως για Αθηνα ίσως να μη χρειάζεται. Δε ξερω επισης αν δε βγαίνουν απαλλακτικα τι γινεται με πυροσβεστική. Αν δηλαδή η Δ/νση αναπτυξης εξακολουθεί και δίνει το οκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μια αντιστοιχη περιπτωση, μου ζητηθηκε και Αδεια Διαθεσης Λυματων. Για την οποια χρειαστηκε σχετικη μελετη (λεμε τωρα) και βεβαιωση απο καποια γειτονικη ΔΕΥΑ οτι θα δεχεται τα λυματα που θα συλλεγονται σε βοθρο (φυσικα στεγανο) και θα μεταφερονται με βυτιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

να ρωτήσω που μπορώ να βρω ποσα kW μπορώ να έχω?

θα έχει φούρνο φυσικού αερίου 30-40kw

και μιξερ, ζυμωτηριο, σοκολατιερα περιπου 15kw

ψυγεία βάζω στην άδεια εγκαταστασης? καταψυξεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.