Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως κάνετε πλέον την μελέτη θερμομόνωσης;


sdim

Recommended Posts

Την μελέτη θερμομόνωσης μπορούσαν να την κάνουν όλοι οι μηχανικοί. Η παλιά Μ.Θ. και ως νέα <<έλεγχος θερμομ. επάρκειας>> είναι μελέτη που απαιτεί βασικές γνώσεις για δομικά στοιχεία και μεταφορά ενέργειας. Δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός αρκεί να έχει αυτές τις βασικές γνώσεις και επαρκή σοβαρότητα ώστε να καταλαβαίνει τη βαρύτητα αυτής της μελέτης και της εφαρμογής της.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι σε όσα σπίτια έχω ζητήσει μελέτη θερμομόνωσης για ΠΕΑ, την είχε υπογράψει μηχανολόγος....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μία μελέτη θερμομόνωσης (κάτω των 50τ.μ. χωρίς ΚΕΝΑΚ) σε ένα σπίτι ισόγειο το οποίο έχει και μία σοφίτα μικρή. Η σοφίτα αυτή δε μετράει στη δόμηση, λόγω του μικρού της ύψους. Εγώ αντιμετωπίζω το σπίτι σαν να έχει δύο επίπεδα ή σαν ένα; (Υποθέτω ότι στο τελικό αποτέλεσμα δε θα επηρεάσει τι θα βγάλω, αλλά ρωτάω περισσότερο για το τυπικό της υπόθεσης).

Και κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Εφόσον είναι χωρίς ΚΕΝΑΚ πρέπει να λάβω υπόψη τις θερμογέφυρες ή σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αναγκαίο;

Ευχαριστώ πολύ!

 

ΥΓ. Συγνώμη αλλά δεν έβρισκα καποιο θέμα άμεσα συνδεδεμένο με κλασσική θερμομόνωση και για να μην ανοίξω θέμα για κάτι τόσο απλό, ρώτησα εδώ. Αν κάποιος αντμιν κρίνει ότι υπάρχει καταλληλότερο μπορεί να το μεταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράει στη δόμηση, αλλά και το κέλυφος δεν "κλείνει" χωρίς αυτήν. Σαν δύο επίπεδα θα το αντιμετώπιζα.

Δεν αλλάζει κάτι ως προς τις απιατήσεις του ελέγχου θερμομονωτικής επάρκεια, αν το κτίριο είναι κάτω από 50τ.μ., οπότε υπολογίζεις κανονικά τις θερμογέφυρες. Οπότε, για παράδειγμα, θα έχεις θερμογέφυρες του τύπου ΕΔΠ ανάμεσα στα δύο επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για παράδειγμα, θα έχεις θερμογέφυρες του τύπου ΕΔΠ ανάμεσα στα δύο επίπεδα.

Σωστό, άρα πρέπει ως δύο επίπεδα. Έχεις δίκιο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κάνω μία αναθεώρηση άδειας βιομηχανικού κτηρίου, του 2010.

Άλλαξαν τα αρχιτεκτονικά και ζητήθηκε νέα μελέτη θερμομόνωσης.

 

Τι να κάνω τώρα;

Έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας; Ή το παλιό τεύχος θερμομόνωσης;

Ποια όρια U θα πάρω;

Θερμογέφυρες;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα γίνει έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

Ο Κ.Θ.Κ. καταργήθηκε.

 

Αν τώρα έχουν ολοκληρωθεί οικοδ. εργασίες τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με τα όρια του ΚΕΝΑΚ πάντως.

 

Και ΤΙ θερμογέφυρες θα πάρω σε μεταλλική κατασκευή με πάνελ???

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

 

<<Όταν στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010 δεν δίνεται κάποιος τύπος θερμογέφυρας, ποια τιμή λαμβάνεται για τους υπολογισμούς;

Η Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010 δίνει τους πιο αντιπροσωπευτικούς τύπου θερμογεφυρών για τα ελληνικά κτήρια. Σε περίπτωση μη αναφοράς ενός τύπου θερμογέφυρας του κτηρίου, τότε για τους υπολογισμούς λαμβάνεται ο πλησιέστερος τύπος θερμογέφυρας που περιγράφεται στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2010.                                                                                             

Επειδή ο Κ.Εν.Α.Κ. στον υπολογισμό των θερμογεφυρών δεν έχει λάβει υπόψη άλλα υλικά εκτός του οπλισμένου σκυροδέματος και της οπτοπλινθοδομής, όλα τα υπόλοιπα υλικά κατά απλοποιητική παραδοχή ανάγονται σε αυτά τα δύο. Δηλαδή:
α) Η πέτρα και το μέταλλο έρχονται πλησιέστερα προς το οπλισμένο σκυρόδεμα.
β) Τα διαφόρων τύπων πετάσματα από οργανικά και ανόργανα υλικά και το ξύλο ανάγονται στην οπτοπλινθοδομή.>>

 

Νομίζω ότι σε καλύπτει.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα μια ερωτηση ψιλοSOS

 

εχω να κανω μια ΜΘΕ

θα σας τα πω γρηγορα

αφορα καντινα 35τμ περιπου

θα ναι απο πανελ πολυουρεθανης

οι κοιλοδοκοι θα ναι απο μεσα και τα πανελ στηριγμενα πανω τους

 

θελω να ρωτησω το εξης

 

το κελυφος εχει καποια ανοιγματα διαφορων διαστασεων

το θεμα ειναι οτι μονο 2 απο τα 7 περιπου θα χουν τζαμι

ενα ανοιγομενο και το αλλο σταθερο

τα αλλα 5 θα εχουν μονο το ρολο........... τι κανω σαυτη την περιπτωση?

 

ο συναδελφος μου πε πως το χει περασει ηδη αρχιτεκτονικα χωρις παραθυρα μονο με τα ρολα

 

δεν εχω συμπεριλαβει στην ερωτηση τις πορτες γιατι δεν εχει νοημα

 

????

 

χρησιμοποιω γνωστο εμπορικο λογισμικο.... μμμμ

 

για μενα πρεπει να μπουν αλουμινια

εχει κανεις καμμια γνωμη?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.