Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση πόδα υποστυλώματος υποκείμενου σε έντονη διάβρωση


 

Recommended Posts

Το πρόβλημα με τον διαμήκη οπλισμό πως το αντιμετωπίζω?Η σύνδεση με τα παλιά σίδερα γίνεται μόνο μέσω ηλεκτροσυγκόλλησης?Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος?

Η χρήση εποξειδικής ρητίνης γιατί δεν βοηθάει?

Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένη διάβρωση δημιουργεί ρηγματώσεις με αποτέλεσμα η ρητίνη να πονάει. Προσωπικά δεν μου αρέσει η συγκόλληση διοτι τσακίζεις τα γαλβανικά του χάλυβα και εαν δεν έχεις σταματήσει την διάβρωση 100% σε λίγα χρόνια οι ραφές θα πεθάνουν. Είμαι υπέρ της ισοδύναμης διατομής με χρήση couplers. Δεν με νοιάζει εαν είναι στρατός ή παλάτι. Εαν δεν μπορούν να το φτιάξουν σωστά να το κλείσουν το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε τωρα...

Στρατος ειναι...

Βαλλε εκει ενα καλουπι 15-20εκ μεγαλυτερα, ενα εξωτερικο μανδυα και ριξε μια μπετονιερα με μπολικο τσιμεντο....

Κανε και ενα αγιασμο για καλο και για κακο...

 

Σιγα μην ξερει τωρα ο στρατηγος και την εποξειδικη ρητινη...

Ξερεις τι διαδικασια χρειαζεται για να προμηθευτει ο στρατος εποδειδικη ρητινη???

 

 

ΥΓ. και γω στο ΠΝ ειχα κληθει να κανω μια στατικη μελετη για επεκταση της κατοικια του Διοικητη...(αρχιπλοιαρχος ο τυπας..)

Εκανα οτι μπορουσα και κατασκευαστικα σχεδια για κατασκευη απο ΟΣ κτλ..

Καποια στιγμη περασα να δω τι κανουν..

Σε επεκταση 6*6μ ειχαν χτισει μονο τουβλο, καλουπι και πλακα απο ΟΣ πανω...

Ουτε που ξανασχοληθηκα...

Link to comment
Share on other sites

terry

 

που θα τον πιάσει τον μανδύα? Εαν συγκολλήσει δεν σου δίνω παραπάνω απο 2 χρονια. Θα μου πεις θα έχεις απολυθεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν του βάλει και ίνες PP 12mm μέσα θα αργήσει να ραγίσει και θα είναι όλοι χαρούμενοι.

 

Εαν συγκολλήσει δεν σου δίνω παραπάνω απο 2 χρονια. Θα μου πεις θα έχεις απολυθεί!!!

Μα αυτό δεν είναι το νόημα;

 

Για να είναι σωστός απλά ο συνάδελφος και καλυμμένος θα πρότεινα να συντάξει τη τεχνική έκθεση με τον ορθό τρόπο επέμβασης και στο τέλος να γράψει ότι λόγω περιορισμένων οικονομικών μέσων προτείνεται η εναλλακτική λύση η οποία θα έχει διάρκεια ζωής 2-3 χρόνια. Δεν βρίσκει δράπανο, θα βρει ηλεκτροσυγκόλληση;

Link to comment
Share on other sites

Για γράψε 2-3 χρόνια και θα δεις τι θα γίνει!!!! Δεν έχουμε και δράπανο/συγκόλληση?!!!!! Αμαν. Καμία σφαίρα ρε παιδια? Ας το πυροβολήσουμε. Κάποιο σαθρό θα βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε παιδιά μία με το G3 και θα γίνει διαμπερές! Απλά να διαλέξουν ένα απο την ΑΟΤ που να ρίχνει ευθεία και όχι σε τεθλασμένη παραπλανητική τροχιοδεικτική!!! Πάντως απο δράπανο καλύτερο και χωρίς να τρώς την ώρα σου να σπρώχνεις!

 

Υ.Γ. Κostassid τι μου θύμισες! Πές μου πως ήσουν και εσύ στο τιμημένο 95 ΤΜΧΕΘ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας.

Οι γνώσεις που απέκτησα διαβάζοντας (όσο ήταν δυνατό) τα σχετικά topics είναι πολύ χρήσιμες. Μακάρι να μαθαίναμε και λίγα από αυτά στη σχολή..! ;)

Κάτι τελευταίο που θα ήθελα διευκρίνιση, γιατί μπερδεύτηκα αρκετά...

Για να ενισχύσω τον διαμήκη οπλισμό, εκτός από την χρήση couplers και με ηλεκτροσυγκόλληση, ποια άλλη μέθοδος μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

nikolas_civil

 

το λέω απλά. Υποστυλώνεις, κοβεις τον σοβαρά διαβρωμένο οπλισμό (απώλεια >20%). Βάζεις πάνω κάτω couplers και τοποθετείς νέο οπλισμό ίσης διατομής. Τώρα εαν θες να πάς σε ενίσχυση στον νέο οπλισμό μπορείς να συγκολλήσεις ή ακόμα όπως κάνουν πολύ να συγκολλήσεις πάνω στα couplers. Αυτό διότι έχουν πολύ καλύτερη δυνατότητα να πάρουν το heat flux λόγω ποιότητας χάλυβα. Αδω καθαρίσεις τα κατάλοιπα της συγκόλλησης με συρματόβουρτσα μπορείς να κλείσεις με εποξειδική κόλλα την ραφή για να την προστατεύσεις. πας με τα καλουπάκια σου ξεκινώντας απο κάτω προς τα πάνω (πάντα μιλάμε για ΕΣ) και κάνεις έγχυση. πάνω στο κόμβο το τελευταίο καλούπι να αφήσει 10 εκ. Αυτά τα κλείνεις με γαρμπιλομπετόν μέσω σύριγγας. Μην αφήνεις παραπάνω απο μέρα για να πας παραπάνω στα καλούπια και αφού κάνεις διαβροχή. Μιλάω για ΕΣ και όχι να βγείς έξω και να κάνεις τέτοια πράγματα.

 

Αλλη λύση για τον ΕΣ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.