Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Βήματα οικοδομής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον κατι εχετε μπερδεψει, ή δεν λεμε το ιδιο πραγμα. Η ψευτοκασα ειναι γαλβανισμενα στρατζαριστα τα οποια αποτελουν το ''σκελετο'' πανω στον οποιο θα στηριχθει-ευθυγραμμιστει το κουφωμα .Πακτωνονται στα τουβλα με λαμακια, αλφαδιαζονται κ ''τσιμενταρονται'' για να μεινουν ΜΟΝΙΜΑ στον τοιχο.Επειτα πεφτει ο ψιλος σοβας απο πανω τους. Μονο σε περιπτωση αντκαταστασης κουφωματων εχουμε την δυνατοτητα να μην βαλουμε ψευτοκασα η αν ειναι το ανογμα του κουφωματος απο κολωνα σε κολωνα, οπου κ παλι ο καλουπατζης πρεπει να εχει κανει πολυ λεπτομερη δουλεια για να μην εχει ανωμαλιες ο φερων οργανισμος

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω οτι θα βγουν οι ψευτοκασες..???

Εγω δεν βαζω....

Οι αλουμιναδες ΔΕΝ βαζουν....

 

Αν ειναι μ@λκ ο σοβατζης και σου κανει τους λαμπαδες χαλια, προβλημα σε αυτον που επελεξε το σοβατζη αυτο...

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ειπα οτι το ειπες εσυ, δεν απαντουσα σε σενα...μπερδευτηκες

2. κακως δεν βαζεις, αλλα επιλογη σου...

3.εγω σαν αλουμινας βαζω κ αυτοι που δεν βαζουν, βαριουνται ή δεν ειναι αλουμιναδες

4. ο σοβατζης δεν εχει σημασια αν βαλει στραβους λαμπαδες,εννοειται κ ειναι μ@λ@κας αν του φυγουν κ προβλημα του, αυτο ειναι αλλο θεμα. η στηριξη του κουφωματος γινεται με ψευτοκασες κ μονο. ολα τ αλλα ειναι ημιμετρα κ θα προκαλεσουν φθορες με τον καιρο

Link to comment
Share on other sites

3. Μου εξηγεις τα περι φθορων??

 

Εχω συνεργαστει με 10 αλουμιναδες και κορυφαιους μαλιστα...

Τα τελευταια χρονια ΚΑΝΕΙΣ δεν το προτεινει..

Δεν νομιζω οτι βαριουνται, αφου θα πληρωθουν....

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως...Πες μου πως θα στηριξεις ενα κουφωμα συρομενο διφυλλο χωνευτο? δηλαδη πως θα στηριξεις τον πανω οδηγο στο δοκαρι ή στο σεναζ, κ συγχρονως ολο αυτο θα ειναι απολυτα ευθυγραμμισμενο κ παραλληλο με τον κατω οδηγο? με ουπατ? Δευτερον πως θα σταθεροποιησεις τα αρμοκαλυπτα (τα προφιλ που εχουν βουρτσακια για στεγανοτητα) δεξια-αριστερα του κουφωματος? οταν πας να τρυπισεις για να βαλεις ουπατ, απλα θα ξηλωσεις το σοβα ο οποιος θα πεσει πανω στους οδηγους. ουτε κολλητος με ρυτινες γινεται,γιατι αν θες να αλλαξεις μια σιτα η ενα τζαμι θα πρεπει να τα σπασεις ολα για να βγουν. Το ''κανεις'' μου φαινεται πολυ απολυτο... κανεις μ αυτους που συνεργαζεσαι ισως... Το οτι θα πληρωθουν δεν σημαινει κατι, γιατι ολοι πληρωνονται για τις υπηρεσιες τους αλλα δεν ειναι ολοι επαγγελματιες. Εγω τουλαχιστον 16χρονια που δουλευω κ αλλα τοσα που θυμαμαι την επιχειρηση μας δεν εβαλα ποτε κουφωμα σε νεα οικοδομη, χωρις ψευτοκασα...

Δηλαδη τι σου λενε οταν ζητας ψευτοκασες? δεν χρειαζεται? μου φαινεται πολυ περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Χωνευτα δεν προτιμω..

Δεν θυμαμαι αν σε μια δουλεια μονο εχω βαλλει...

 

Δεν εχουν καποια συγκεκριμενη δικαιολογια...

Κατι που συγκεκριμενα θυμαμαι και εχω δει κιολας..

Στις πορτες κυριως επειδη χαμηλα εχει νερα και υγρασιες, εχω δει ψευτοικασες να φουσκωνουν (γαλβανισμενες) και να "πετανε" και το κουφωμα..

 

Αλλος παλι αλουμινας μου ειχε πει μεταξυ αστειου και σοβαρου..

"Ο πατερας μου εβαζε ψευτοκασες για να κλεισει τη δουλεια..."

Link to comment
Share on other sites

Το γαλβανιζε δεν σκουριαζει. οποτε θα ηταν απλα σιδερενιες κ γι αυτο εγινε αυτο που λες. Μεχρι κ τα στηριγματα ειναι γαλβανιζε, ή αν δεν ειναι τα βαφεις για προστασια. οι ψευτοκασες , οπως πολλες εργασιες στην οικοδομη τεινουν να καταργηθουν λογω χρονοδιαγραμματος. ειδικα σε κατασκευαστες-εργολαβους που θελουν να παραδωσουν το εργο. π.χ. σοβαδες χοντροι-ψιλοι με διαφορα μιας ημερας,το οποιο καταλαβαινεις τι ζημια κανει. Αν θες σωστη δουλεια βαζεις ψευτοκασσες 1.για ευθυγραμμιση 2. οδηγο για σοβατζη κ απολυτη επιπεδοτητα 3. στηριξη χωρις τεραστιες τρυπες στο πριφιλ του αλουμινιου για να βαλεις ουπατ 4. αν θες να αλλαξεις κουφωμα απλα ξεβιδωνεις το παλιο κ βαλεις το επομενο 5. ευκολια τοποθετησης-μικρορυθμισεων . Η τιμη τους ειναι ελαχιστη για να το λαβεις ως ''προκαταβολη'' (30-60 ευρω το τεμαχιο) η να ''δεσεις'' τον πελατη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, η ψευτοκασα που ειχα δει ηταν γαλβανιζε, με αυτη την ασπρη οξειδωση που φανταζομαι εχεις δει...(νομιζω οτι ειναι ενα ειδος ηλεκτρολυσης αυτο το φαινομενο..)

Και με ουπατ αν δουλευεις δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βγαλλεις ενα κουφωμα και να το αντικαταστασεις..

Link to comment
Share on other sites

Ισως υπαρχει το ενδεχομενο που λες εξαιτιας του κλιματος κ ειδικα για παραθαλασσιες κατοικιες που η διαβρωση ειναι πιο εντονη. Οι παλαιες κατασκευες υστερουσαν κ στο γεγονος οτι οι βιδες στηριξης συχνα δεν ηταν γαλβανισμενες με αποτελεσμα τα σαπιζει το σημειο επαφης αλουμινιου-βιδας-ψευτοκασας μετα απο καποια χρονια. το ουπατ ειναι καλο ως μεσο στηριξης αλλα εχει 2 αρνητικα. Αν θελησεις να μετατοπισεις πχ. 3mm το κουφωμα για να μην ειναι ''πετσικο'' η αν σου φυγει λιγο το κρουστικο ...την πατησες... αφηνεις μια τρυπα στο αλουμινιο 6-8mm γιατι καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να τρυπησεις ακριβως διπλα. δευτερον ειναι μεγαλα κ συχνα δεν ταιριαζουν στο χρωμα του αλουμινιου. σκεψου μια κατοικια με ral γκρι αλουμινια κ οταν ανοιγεις τα παραθυρα να φαινονται χρυσες τουβλοβιδες ή ασπρα πλαστικα ουπατ. Εν πασει περιπτωσει στα συρομενα τουλαχιστον ειναι απαραιτητη η ψευτοκασα. Γα τα ανοιγομενα κ αν προκειται για παραδοσιακα σπιτι η εξιχικες κατοικιες οπως στο βιντεο,δεν μπαινει ψευτοκασα( δεν μπορεις να βαλεις πανω στο πετρινο ντουβαρι γιατι δεν σοβατιζεται) τελος αν εχεις ενα μεταλλικο σκελετο για φερων οργανισμο, τα πραγματα ειναι πιο ευκολα γιατι εκει βιδωνεις απευθειας πανω του. Για μενα παντως καλο ειναι να μπαινουν οπου μπορουν να καλυφθουν με επιχρησμα, εκτος στην περιπτωση εμφανων μπετων, που συνηθως ειναι βιτρινες καταστηματων.Η μονη περιπτωση (εκτος των πετρινων τοιχων) που τοποθετω κουφωμα χωρις ψευτοκασα ειναι στην αντικατασταση παλαιων ξυλινων παραθυρων που πρεπει η κατοικια να κλεισει αυθημερον κ δεν θελει μερεμετια κ εξοδα σοβατζη ο ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.