Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το πτυχίο τι ;


E.T

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να σας κάνω μία πολύ γενική ερώτηση. Σε λίγες ημέρες θα πάρω το πτυχίο μου (ΤΕΙ τμήμα ηλεκτρολογίας). Τί κάνουμε μετά? πως θα μάθω τί δικαιώματα έχω; τί υπογραφές μπορώ να βάλω και που; που θα πρέπει να απευθυνθώ; Με το τεχνικό επιμελητήριο τί γίνεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πληροφορίες από εδώ http://www.eetem.gr/. Για τα δικαιώματά σου αλλά και γενικά, καλό είναι να κάνεις και καμιά επίσκεψη αν έχεις χρόνο.

Στο ΤΕΕ δεν μπορείς να γραφτείς μιας και απόφοιτος ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πάρε πληροφορίες από εδώ http://www.eetem.gr/. Για τα δικαιώματά σου αλλά και γενικά, καλό είναι να κάνεις και καμιά επίσκεψη αν έχεις χρόνο.

Στο ΤΕΕ δεν μπορείς να γραφτείς μιας και απόφοιτος ΤΕΙ

 

Ακόμα αυτό όσο και να αντιδράει το ΤΕΕ θα αλλάξει.Είναι παράνομο βάση νομοθεσίας ΕΕ. Εγώ απόφοιτος ΤΕΙ Ηρακλείου γράφτηκα κανονικά στο αντίστοιχο της Γερμανίας.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αυτό όσο και να αντιδράει το ΤΕΕ θα αλλάξει.Είναι παράνομο βάση νομοθεσίας ΕΕ. Εγώ απόφοιτος ΤΕΙ Ηρακλείου γράφτηκα κανονικά στο αντίστοιχο της Γερμανίας.

 

Μόνο που εδώ είναι Ελλάδα .Για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να περάσει από την Βουλή προς ψήφιση .Στην Βουλή από ότι γνωρίζω η πλειοψηφία των Βουλευτών που είναι μηχανικοί είναι διπλωματούχοι .Οπότε από αυτούς εξαρτάται κατά πόσον θα δεχτούν παραχώρηση των δικαιωμάτων τους ή όχι .

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ είναι Ελλάδα .Για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να περάσει από την Βουλή προς ψήφιση .Στην Βουλή από ότι γνωρίζω οι πλειοψηφία των Βουλευτών που είναι μηχανικοί είναι διπλωματούχοι .Οπότε από αυτούς εξαρτάται κατά πόσον θα δεχτούν παραχώρηση των δικαιωμάτων τους ή όχι .

 

Αυτό είναι αλήθεια αλλά προφανώς τα δικαιώματα δεν θα είναι τα ίδια.

 

Δεν λέω πως θα γίνει εξίσωση των δικαιωμάτων απλά και εμείς θα γίνουμε μέλος του ΤΕΕ .

 

Δεν είναι τα δικαιώματα ίδια. Οι διπλωματούχοι έχουν κάνει 5 χρόνια που είναι ισότιμό με MASTER ενώ εμείς έχουμε κάνει 4 και θα είμαστε ισότιμοι με BACHELOR.

 

Αυτό που θα μπορεί να γίνει είναι να πρέπει να έχεις MASTER για να γραφτείς στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε....ακομα δε πηρες το πτυχιο κ αναρωτιεσαι τι θα κανεις?...

Εγω 1,5 χρονο σερβιρω καφεδες και τωρα παω για προαγωγη σε ντελιβερα πρωτης γραμμης.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε....ακομα δε πηρες το πτυχιο κ αναρωτιεσαι τι θα κανεις?...

Εγω 1,5 χρονο σερβιρω καφεδες και τωρα παω για προαγωγη σε ντελιβερα πρωτης γραμμης.

 

Δεν έιναι το ίδιο.. Το παιδί που ανοιξε το θέμα είναι Ηλεκτρολόγος και εσύ είσαι πολιτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έιναι το ίδιο.. Το παιδί που ανοιξε το θέμα είναι Ηλεκτρολόγος και εσύ είσαι πολιτικός μηχανικός.

 

Η υπερβολη που χρησιμοποιησα (χρησιμοποιω γενικως) προφανως ηταν για να μην αγχωνεται το παιδι απο τοσο νωρις λογω του οτι η κατασταση γενικα ειναι δυσκολη για ολους τους ΜΧ. Ειτε ηλεκτρολογους ειτε πολιτικους ειτε οτιδηποτε.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλη σταδιοδρομια!!!τωρα το τι θα κανεις εξαρταται μονο απο εσενα μεχρι που θες να φτασεις..................και φυσικα μην κολωσεις πουθενα, μην ξεχνας οτι τα παντα τα κινει ο ηλεκτρισμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.