Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το πτυχίο τι ;


E.T

Recommended Posts

καταρχας καλη σταδιοδρομια!!!τωρα το τι θα κανεις εξαρταται μονο απο εσενα μεχρι που θες να φτασεις..................και φυσικα μην κολωσεις πουθενα, μην ξεχνας οτι τα παντα τα κινει ο ηλεκτρισμος.

 

Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα !!!!!! lol ;)

Link to comment
Share on other sites

Δώστε και καμιά συμβουλή ρε παιδιά, μη το γυρνάτε πάλι σε πόλεμο ΑΕΙ και ΤΕΙ.

 

Φίλε, θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις σεμινάρια κάθε είδους, σχετικά με τις σπουδές σου, ώστε να ανακαλύψεις στην πράξη τι από όλα αυτά σου αρέσει περισσότερο και το κάνεις ευχάριστα.

Το βασικό για μένα είναι να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, ότι και να είναι αυτό. Και αυτό μπορείς να το πετύχεις στον μέγιστο βαθμό μόνο εάν αυτό με το οποίο θα ασχοληθείς σε εκφράζει και σου αρέσει.

Ξεκίνα ψάχνωντας εκεί που σου αρέσει. Δεν υπάρχει λόγος να στραφείς από την αρχή στα πάντα, εάν δεν υπάρχει άμεση οικονομική ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να σας κάνω μία πολύ γενική ερώτηση. Σε λίγες ημέρες θα πάρω το πτυχίο μου (ΤΕΙ τμήμα ηλεκτρολογίας). Τί κάνουμε μετά? πως θα μάθω τί δικαιώματα έχω; τί υπογραφές μπορώ να βάλω και που; που θα πρέπει να απευθυνθώ; Με το τεχνικό επιμελητήριο τί γίνεται;

Ευχαριστώ

 

Συνάδελφε E.T, εγώ με τη σειρά μου θα σου δώσω κάποιες βασικές πληροφορίες και πρακτικές για αρχή, γιατί δεν είμαι αρμόδιος να σου πω για παραπέρα. Κατ' αρχήν μετά την κτήση του πτυχίου σου θα πρέπει να βγάλεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από τη Νομαρχία στην οποία υπάγεσαι. Είναι απλή η διαδικασία για να την αποκτήσεις. Χρειάζεσαι κάποια δικαιολογητικά, μπορείς να τα μάθεις αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο. Το δεύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να γραφτείς στην Επιστημονική Ένωση Τεχνολόγων Μηχανικών (ΕΕΤΕΜ) (είναι το αντίστοιχο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ) για τους αποφοίτους πολυτεχνείου). Εδώ μπορείς να πάρεις πληροφορίες για την εγγραφή.

 

Τα επαγγελματικά σου δικαιώματα μπορείς να τα δεις εδώ.

 

Μπορείς να δεις, ωστόσο, το βασιλικό διάταγμα (!!!) του 1971 (!!!) για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα.

 

Ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις :)

 

Υ.Γ.: Είναι δυνατόν, εν έτι 2011 να ασκούμε ένα επάγγελμα με επαγγελματικά δικαιώματα του 1971;;; Τα Τ.Ε.Ι. έγιναν Ανώτατα Ιδρύματα, η εκπαίδευση που παρέχεται σήμερα, τα προγράμματα σπουδών και το διδακτικό προσωπικό έχουν αλλάξει ραγδαία από τότε. Οι τριτοβάθμιες σπουδές σήμερα έχουν αναβαθμιστεί, άρα θα πρέπει να βελτιωθούν και τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μπορείτε να το σχολιάσετε αυτό βεβαίως!

post-28780-131887271881_thumb.jpg

post-28780-131887271895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ούτε αυτό έχουμε. Αλλά για να μπορούμε να αλλάζουμε και καμία λάμπα, μας αφήνουν να το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ούτε αυτό έχουμε. Αλλά για να μπορούμε να αλλάζουμε και καμία λάμπα, μας αφήνουν να το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά.

 

Ελπίζω πως αυτό θα αλλάξει σύντομα. Σίγουρα το ΤΕΕ θα το τρενάρει όσο μπορεί γιατί αν πάρουμε τα δικαιώματα που μας αναλογούν πρακτικά οι άχρηστοι που τελειώνουν από το πολυτεχνείο θα είναι άνεργοι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κάποιοι άχρηστοι θα μείνουν άνεργοι .. διευκρίνισε το .. ή πες οτι κανείς humor γιατι θα σε φανέ.. Άχρηστοι υπάρχουν παντού ομως και η πιάτσα ηδη τους φτύνει σιγά σιγά και ειδικά εν όψη της κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πως αυτό θα αλλάξει σύντομα. Σίγουρα το ΤΕΕ θα το τρενάρει όσο μπορεί γιατί αν πάρουμε τα δικαιώματα που μας αναλογούν πρακτικά οι άχρηστοι που τελειώνουν από το πολυτεχνείο θα είναι άνεργοι.

 

Εξαιρετικός λόγος. Τεκμηριώνει πλήρως το status quo των επαγγ. δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Προσβλήθηκες, σωστά? Και καλά έκανες, γιατί αυτό το σκοπό είχε η δήλωση. Και φυσικά ανακαλώ.

 

Γιατί έχω τέτοια ηθική, που όσο καιρό είμαι σε αυτή την παρέα, ποτέ δεν διανοήθηκα να προσβάλω ανθρώπους που δεν τους γνωρίζω ούτε καν εξ όψεως.

 

Είναι όμως απορίας άξιο, το γεγονός ότι κρίνεις μόνο την δική μου, πολύ πιο επιεική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.