Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη για εργασία στο εξωτερικό


Christos

Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα καθώς με προοπτική να δουλέψω έξω, έρχομαι αντιμέτωπος με interview σε 10 μέρες. Ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες περάσει από την παραπάνω διαδικασία, τί σας ρωτάνε οι άνθρωποι που έχετε απέναντί σας. Εννοώ πέρα από τα γενικά του τύπου γιατί θέλεις να έρθεις σε μας κλπ, τεστάρουνε τις γνώσεις; ρωτάνε κάτι τεχνικό;

 

Μιλάω κυρίως για θέση Πολιτικού Μηχανικού, είτε ως site manager, είτε ως project manager. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε ρωτάνε; :|

Αυτά που γνωρίζουν οι ίδιοι.... γιατί αν σε ρωτήσουν κάτι που δεν το γνωρίζουν αυτοί και το γνωρίζεις εσύ θα προσβληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για εργασία στο Η.Βασιλειο καλό θα είναι να ξεφυλλίσεις πρόσφατο τεύχος του nce. Θα έχεις μια καλή εικόνα (ορολογία, projects, appointments) και τι περιμένουν από 'σένα..

 

good luck

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι παίζει απο εταιρία σε εταιρία και δεν υπάρχει μπούσουλας. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους δώσεις να καταλάβουν οτι μπορείς να μάθεις εύκολα. Μην ξεχνάς οτι οι μεγάλες κατασκευαστικές θέλουν managerial and costumer service skills και ποσός του ενδιαφέρει εαν ξέρεις εξισώσεις. Αυτά τα κάνουν οι Ινδοί στην Ινδία με 1.2Ε το τμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για εργασία στο Η.Βασιλειο δεν γνωρίζω.

(το έχω ρωτήσει και εγώ σε ορισμένους από εσάς)

Πάντως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σε Κύπρο και Ιταλία... με σιγουριά μπορώ να σου γράψω Christo ότι προσωπικά με έσωσε από σκληρό ανταγωνισμό στην επιλογή προσωπικού,το να τους δώσω να καταλάβουν,ότι εγώ θα είμαι εκεί όταν όλοι οι άλλοι θα θέλουν να σχολάσουν,Σάββατο και Κυριακή επίσης.Όρεξη για δουλειά και μάθηση.

Η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Η υποψήφια δουλειά είναι στην Ολλανδία, προτεραιότητα έθεσα εκεί μια και έζησα για 2 χρόνια παλιότερα και μου είναι οικείο το περιβάλλον.

Η θέση - και η όποια θέση αποταθώ στο μέλλον - έχει να κάνει κυρίως με οικιστική ανάπτυξη και όχι φράγματα, γέφυρες, plants κλπ. Κρατώ όλα όσα μου είπατε και σαε ευχαριστώ!

 

Το τόπικ θα μπορούσε να είναι γενικότερος μπούσουλας και οδηγός βοήθειας για μελλοντικές συνεντεύξεις οποιουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για εργασία στο Η.Βασιλειο δεν γνωρίζω.

(το έχω ρωτήσει και εγώ σε ορισμένους από εσάς)

Πάντως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σε Κύπρο και Ιταλία... με σιγουριά μπορώ να σου γράψω Christo ότι προσωπικά με έσωσε από σκληρό ανταγωνισμό στην επιλογή προσωπικού,το να τους δώσω να καταλάβουν,ότι εγώ θα είμαι εκεί όταν όλοι οι άλλοι θα θέλουν να σχολάσουν,Σάββατο και Κυριακή επίσης.Όρεξη για δουλειά και μάθηση.

Η επιλογή δική σου!

 

στο τέλος έβαζες και σκούπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.