Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ενσήμων ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω…

 

Είμαι νέος στην δουλεία και τώρα εργάζομαι σε μια εταιρία κατασκευαστική.

Το BoSS μου ζήτησε να του υπολογίσω τα ένσημα που απαιτούνται για τα σκυροδέματα, τις τοιχοποιίες, τα επιχρίσματα, τους ελαιοχρωματισμούς και την διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου.

 

Λόγο της κακής ελληνικής εκπαίδευσης δεν θυμάμαι να έχω μάθει ποτέ μου πως υπολογίζονται αυτά.

 

Ρώτησα και μου είπαν ότι χρειάζομαι ένα πρόγραμμα οπού βάζω τα τετραγωνικά των κύριων χώρων και των υπαίθριων / ημι-υπαίθριων και τα υπολογίζει αυτό.

 

Στο γραφείο από ότι ξέρω δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάποια μέθοδος που προκύπτουν αυτά για να τα κάνω στο χαρτί?

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Να πάς στο ΙΚΑ να ζητήσεις τον Πινακα 1...

Εκει γράφει κάπου βάσει των τετραγωνικών της οικοδομής πόσα ένσημα χρειάζονται ανα εργασία...

ΠΧ, 500τετραγωνικάΧ0,36=180ένσημα μπετά (τυχαία νούμερα)

Link to comment
Share on other sites

ενδεχομενως να σε βοηθησει και ο πίνακας 3 του ικα που έχει αναλυτικα για κάθε εργασία και ανα φαση κατασκευης, με διαφορους συντελεστες ανα μοναδα μετρησης, πόσα ημερομισθια απαιτουνται. βεβαια ότι και να υπολογίσεις να εισαι σίγουρος οτι θα απεχει πολυ απο την πραγματικότητα διότι παντοτε υπερβαινονται τα ενσημα που απαιτει το ικα

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Μήπως ξέρει κανείς για την μείωση συντελεστών ιδιωτικών οικοδ/κων έργων από τον πίνακα 1 αν μπορώ να το κάνω αφού έχω κάνει έναρξη στο ικα και έχω καταθέσει τον πίνακα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

θα μπορούσε καποιος/α να μου πει, όταν υπάρχουν και συμβατικός και αναλυτικός προυπολογισμός σε άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων, αν τα ένσημα θα προκύψουν ΜΟΝΟ από τον αναλυτικό ή και από τους δύο προυπολογισμούς??

Link to comment
Share on other sites

λογικά και τα δύο.

 

Πχ 40 ένσημα από συμβατικό και από τον αναλυτικό άλλα 30 ένσημα.

 

εννοείται ότι για να υπάρχουν 2 προϋπολογισμοί αναφέρονται σε διαφορετικές εργασίες που αφορούν όμως στην ίδια άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τα ένσημα του ΙΚΑ δεν προκύπτουν από προϋπολογισμό αλλά από εμβαδά χώρων ή εργασίες.

Ισμήνη έχεις αλλαγή χρήσης και διαρρύθμιση ταυτόχρονα?

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έχω εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε διαμέρισμα 90 τ.μ.(όχι αλλαγή χρήσης).

από το συμβατικό μου βγάζει το Civil, 123 ένσημα και μου φαίνονται πάαααρα πολλά για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, γι αυτό ρώτησα αν υπολογίζονται μόνο του αναλυτικού που βγαίνουν 5-6.

ευχαριστώ πολύ, περιμένω με αγωνία για τις νέες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.