Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορές με αυτοκίνητο


akispm

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα,

 

Προσπαθω να μετατρεψω τον ογκο χωματος (μ3) σε βαρος χωματος (tn). Ωπως σιγουρα γνωριζετε εξαρταται απο πολλους παραγοντες (υγρασια, πορωδες, πυκνοτητα, προελευση κλπ.). Θα πρεπει κανεις να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ τις τιμες ολων των παραπανω παραγοντων, ωστε να εχει βαση η μετατροπη του.

 

Συγκεκριμενα με ενδιαφερει ο τροπος με τον οποιο γινεται η παραπανω μετατροπη προς πιστοποιηση στα δημοσια εργα.

 

Οποιος γνωριζει παρακαλω να δωσει τα φωτα του!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

 

Προσπαθω να μετατρεψω τον ογκο χωματος (μ3) σε βαρος χωματος (tn). Ωπως σιγουρα γνωριζετε εξαρταται απο πολλους παραγοντες (υγρασια, πορωδες, πυκνοτητα, προελευση κλπ.). Θα πρεπει κανεις να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ τις τιμες ολων των παραπανω παραγοντων, ωστε να εχει βαση η μετατροπη του.

 

Συγκεκριμενα με ενδιαφερει ο τροπος με τον οποιο γινεται η παραπανω μετατροπη προς πιστοποιηση στα δημοσια εργα.

 

Οποιος γνωριζει παρακαλω να δωσει τα φωτα του!!

Συναδελφε.

Αν ο ογκος ειναι προ συμπυκνωσης θα βρεις αυτο που θες μεσω εργαστηριακων δοκιμων.(Απευθυνσου σε δημοσιο ή ιδιωτικο εργαστηριο).Μια παρατηρηση μονο.Πρωτη μου φορα βλεπω υλικο επιχωσης ή εκσκαφης να πληρωνεται στο δημοσιο με το βαρος.Ολα τα τιμολογια του ΥΠΕΧΩΔΕ το εχουν σε μ3.Μπορεις να μου πεις το αρθρο σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις χειρωνακτική διακίνησης προϊόντων εκσκαφής ή χειρωνακτική φορτοεκφόρτωση (δεν θυμάμαι ποιο είναι σε τόνους).

 

Αν το έργο είναι "σοβαρό", θα έχεις (όχι εσύ, ο κύριος του έργου) χαρακτηρισμό από εργαστήριο ως προς το αν είναι γαιώδες ή βραχώδες. Εκεί θα έχει και το φαινόμενο βάρος προ εκσκαφής.

Αν έχεις εδαφοτεχνική, επίσης θα έχεις το φαινόμενο βάρος.

 

Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά θεώρησε ότι γ=1,8tn/m³.

 

Εναλλακτικά συζήτα με τον κύριο του έργου ή τον φορέα υλοποίησης μήπως θέλει να μετατρέψεις την τιμή μονάδας σε €/m³ (φτιάχνοντας σχετικό άρθρο).

Link to comment
Share on other sites

KF: το αρθρο στο οποιο αναφερεσαι συναδελφε ειναι 20.42 σε μ3Χkm.

το αρθρο με το οποιο πληρωνεται η συγκεκριμενη εργασια στην δικη μου συμβαση ειναι το 10.07.01 (μεταφορες με αυτοκινητο). οντως οπως τα λες ειναι, στα περισσοτερα υπαρχει η 1η τιμη.

 

η προταση του εργαστηριου ειναι η ακραδαντα ισχυροτερη λυση αλλα κατι τετοιο δεν μπορει να εφαρμοστει εν το προκειμενω, οπως ουτε οι "εμπειρικες" τιμες που χρησιμοποιυμε για κοστολογησεις εργασιων. Στον παλιο ΑΤΟΕ (προ σουφλια) στα αρθρα τον σκυρων, χαλικιων, κροκαλες κλπ εχει στην αναλυση των αρθρων μια μετατροπη για τον ογκο του υλικου σε βαρος. Ουδεμια ομως αναφορα σε χωμα. (Ή δεν μπορω να βρω εγω κατι)

 

Παντως μιας και δεν ηξερες την 2η τιμη (οπως ουτε κιεγω), πληρωνει καλυτερα οταν μεταφερεις οτιδηποτε με αναλογια ογκου/βαρος περιπου >= 1,6.

 

AlexisPap. Συμφωνω με ολα οσα λες καθως και οσα αναφερεις τα ειχα υποψην μου. Αυτο το ρημαδι το 1,8 που εγραψες και εσυ δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο για να αποδειξω τον ισυρισμο μου; ο κυριος του εργου ειναι περα βρεχει. με ενδιαφερει η νομικη μου καλυψη

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο χρησιμοποιείς το 10.07.01; αυτό είναι για υλικά που προσκομίζονται στο εργοτάξιο, όχι για αποκομιδή...

 

Σε πολλά έργα (χρηματοδοτούμενα από την περιφέρεια) το κεφάλαιο 10 δεν χρησιμοποιείται.

Τα υλικά θεωρούνται επί τόπου του έργου...

Link to comment
Share on other sites

Το εργο ειναι περιφερειακο (νομαρχιακο)

 

Το γιατι πληρωνεται με αυτην την τιμη δυσκολο να το απαντησω καθως σε συνεταξα εγω το συγκεκριμενο πρωτοκολλο. Δεν ειχα παρατηρησει την διαφορα των 2 αρθρων. εχεις απολυτο δικιο. Παρόλα αυτα η μεταφορα αφορα επιχωσεις! Μεταφορα υλικων επιχωσεων επι του εργου

Link to comment
Share on other sites

Άρα το άρθρο υπάρχει και τώρα πρέπει να γίνουν επιμετρήσεις και λογαριασμοί...

Δεν συμφωνούν όλοι να λάβετε ειδικό βάρος γ=1,8;

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός φορτίσεως δομικών έργων έχει τιμές φαινόμενου βάρους που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

44. Χώματα εν γένει (πλήν αργίλων) στεγνά (1400-1800) 1600

44.α. Χώματα εν γένει (πλήν αργίλων) με την εδαφική υγρασία 5% (1600-2000) 1800

Επίσης, μπορείς να ζητήσεις επι τόπου μέτρηση και σύνταξη πρωτοκόλλου, από επιτροπή της Επιβλέπουσας αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Alexis pap ναι ετσι ειναι. Το αρθρο υπαρχει και οι εργασιες που αφορουν αυτο εχουν γινει, οποτε οπως τα λες...

 

jkar βρηκα αυτα του κανονισμου φορτισεων οποτε τωρα πιστευω δεν τιθεται θεμα στο να δεχθουν αυτην την τιμη.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Σε μια μερα λυθηκε το προβλημα! Α ρε εργαλειο το Forum!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.