Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΕ υπόγειου χώρου στάθμευσης


adadim

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι απαιτείται για τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων υπόγειου χώρου στάθμευσης ; Μου είπαν οτι ισχύει ο Ν.1650/1986 . Μπορεί να τον ανεβάσει κάποιος μαζί με τις τροποιήσεις -ενημερώσεις του , γιατί τον βρίσκω αποσπασματικά και δεν βγάζω άκρη ;

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει στα download του forum :

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=category&cat_id=9

έχω την αίσθηση οτι είναι πλήρης

Πάντως ΜΠΕ για υπόγειο χώρου στάθμευσης δεν θα είναι εύκολη υπόθεση κατά την άποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Zaxoys ,έλα που δεν το είχα δει αν και έκανε μπαμ τελικά .

Και γω πιστεύω πως δεν είναι εύκολο αλλά έλα που από το μεταφορών μου είπαν πως είναι πολύ απλό και απαντάς μονολεκτικά σε κάποιες ερωτησούλες . Θα δούμε ...

Ξέρεις πόσο πάνε και οι αμοιβές για αυτό ; Υπάρχει κάτι επίσημο ή όσο θέλουμε ζητάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν πρόλαβα να τα κοιτάξω ακόμη . Τι είναι αυτό το ερωτηματολόγιο ; Μήπως το έχεις ή μπορείς να το ανεβάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=126

 

Εκτός από το ερωτηματολόγιο (το οποίο έχει βγει σαν πίνακας 3 της 69269/90) υπάρχουν οι διαδικασίες κατάταξης, και τα περιεχόμενα μελέτης. Ότι κάνεις πρέπει πρώτα να κοιτάς πως κατατάσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα βρε παιδιά όλη τη νομοθεσία που μου είπατε και πάλι δεν έβγαλα άκρη . :evil:

Δεν μπορώ να βρω τι κατηγορία είμαι , τι να πω μάλλον κάτι λάθος κάνω .

Βρήκα στο 1022/05-08-2002 , σελ. 13792 στην ομάδα 6 : τουριστικές εγκαταστάσεις - εργασίες πολεοδομίας , είδος έργου : χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων (γκαράζ) αλλά εγώ δεν ανήκω σε καμιά υποκατηγορία γιατί έχω max 80 οχήματα .

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς αν ξέρει τι παίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατατάσεσε στην μικρότερη κατηγορία β4 !Δεν γίνεται να μην κάνεις ΜΠΕ για χώρο στάθμευσης.τώρα το ότι είναι σε υπόγειο θα πρέπει το υπόγειο να μετατραπεί σε χρηση χώρου στάθμευσης ι.χ και να προσμετρηθεί στο Σ.Δ του κτιρίου( αλλάγη χρήσης).Στην Διευθυνση μεταφορών θα χρειστεί να καταθέσης και την ΜΠΕ για την άδεια ίδρυσης και να πάρεις την άδεια λειτουργίας που είναι το τελικό στάδιο.Δές σχετικό νόμο ή ρώτα Διευθυνση μεταφορών .Επειδή με ενδιέφερε το θέμα παλιότερα για μία δουλεία το είχα ψάξει αλλά τελικά δεν την έκανα.Αν σου βρεθεί κάτι απο ΜΠΕ στείλτειν μου στο : [email protected] Ευχαρηστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.