Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών


Recommended Posts

Γεια σας.

 

Ειμαι μηχανικός και είμαι με δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Είμαι άνεργη τώρα! Και σκεφτόμουν ότι αν μου τύχαινε μια άλλη δουλειά όχι απαραίτητα μηχανικού! Πώς μπορώ να κόψω δελτίο παροχής. Τι θα γράφω.

Σαν παράδειγμα ήμουν στην απογραφή και θα κόψω δελτίο με την ένδειξη άλλες πράξεις. Έτσι έχουν πει απο την στατιστική.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δες το θέμα που είχα ανοίξει εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=303799

Το πρόβλημα που μάλλον αντιμετωπίζεις τώρα, (εκτός από την κοροϊδία της αμοιβής την οποία παρ'όλα αυτά μπορεί να παρέβλεπα αφού κι εγώ δεν έχω δουλειά) ήταν ίσως ο βασικότερος λόγος για τον οποίο αρνήθηκα τελικά. Με ΚΑΔ Μηχανικού, αμφιβάλλω αν επιτρέπεται να κόψεις με οποιαδήποτε αιτιολογία χωρίς να ρισκάρεις πρόστιμο... Τι συνολική αμοιβή σου βγαίνει τελικά αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βέβαια σε όσες δουλειές άσχετες έβρησκα μου λέγανε απλά να προσθέσω τον ανάλογο ΚΑΔ και όλα οκ. Δεν τα βρήσκαμε όμως στο οικονομικό, που αν υπολογίσεις και το ΤΣΜΕΔΕ δικό μου ούτε για χαρτζιλίκι δεν έβγαινε

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα μου βγήκαν περίπου 500€ καθαρά. Βέβαια ακόμα δεν ξέρω το ακριβές ποσό σε κανά 2-3 μήνες θα ξέρω.

Από ότι μου έστειλαν απο στατιστική για αυτους που θα κόψουν ΔΠΥ θα γράψουν άλλες πράξεις, άρα δεν θα έχω πρόβλημα, Φαντάζομαι!!

 

Δηλαδή κάθε φορά θα πρέπει να προσθέτω το ανάλογο ΚΑΔ? Και μέχρι πόσα μπορώ να προσθέσω?

Link to comment
Share on other sites

500 καθαρά εννοείς μετά την αφαίρεση του ΦΠΑ; Και της παρακράτησης; Το λέω γιατί οι τιμές μονάδας που ανακοινώνουν είμαι με τον ΦΠΑ ...μόνο για όσους κόβουν ΑΠΥ. Μην τους εμπιστεύεσαι. Με την προϊσταμένη των εποπτών (την υπεύθυνη όλης της περιοχής που ανήκει ο Δήμος μου) μίλησα πρόσωπο με πρόσωπο και δε μου φάνηκε να ξέρει ούτε καν τα στοιχειώδη... Και έχουν πτυχία οικονομικών αυτόί τρομάρα τους... Ρώτα τους ακριβώς τι αιτιολογία θέλουν (αυτοί πρέπει να σου την πουν και όχι να ψάχνεσαι εσύ) και στη συνέχεια δες σε επικοινωνία με λογιστή αν μπορεί να δικαιολογηθεί και με ποιόν ΚΑΔ ενδεχομένως... Είναι κρίμα να φας πρόστιμο που να υπερβαίνει ό,τι έβγαλες από αυτή την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι 500 καθαρά, μετα την αφαίρεση ΦΠΑ και φόρου! Έτσι τα βγάζω, θα δούμε!!

Ήμουν τυχερή βρήκα αρκετά άτομα. :)

 

Μου έστειλαν απο την Ελληνική Στατιστική email αφου τελείωσε η απογραφή, και έλεγε και για αυτους π θα κόψουν ΔΠΥ τι δικαιολογία θα γράψουν (άλλες πράξεις).

 

Ρώτησα κ λογιστή πριν το μάθω αυτό και κάτι παρόμοιο μ είπε.

Οι αρμόδιοι πάντως δεν ξέρουν τπτ.

Πάντως θα ρωτήσω και στην εφορία για να είμαι πιο σίγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα μου βγήκαν περίπου 500€ καθαρά. Βέβαια ακόμα δεν ξέρω το ακριβές ποσό σε κανά 2-3 μήνες θα ξέρω.

Από ότι μου έστειλαν απο στατιστική για αυτους που θα κόψουν ΔΠΥ θα γράψουν άλλες πράξεις, άρα δεν θα έχω πρόβλημα, Φαντάζομαι!!

 

Δηλαδή κάθε φορά θα πρέπει να προσθέτω το ανάλογο ΚΑΔ? Και μέχρι πόσα μπορώ να προσθέσω?

 

 

KAΔ μπορείς να προσθέσεις όσους σου κάνει κέφι , εφόσον πληρείς τις αναγκαίες προυποθέσεις.

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσες να δηλώσεις τον ΚΔΑ 74.90.20.

 

Λογικά στην υπόψιν ΑΠΥ, πλην του ΦΠΑ και του παρακρατημένου φόρου 20%, θα πρέπει να υπάρχουν κρατήσεις υπέρ ΜΤΠΥ καθώς και χαρτοσήμου (επί του ποσού της κρατήσεως υπέρ ΜΤΠΥ) και ΟΓΑ επι του χαρτοσήμου (όπως προκύπτει από τον προηγούμενο υπολογισμό). Οι κρατήσεις αυτές αποτελούν επαγγελματική δαπάνη και καταχωρούνται στο σκέλος των εξόδων στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 500 καθαρά, μετα την αφαίρεση ΦΠΑ και φόρου! Έτσι τα βγάζω, θα δούμε!!

Ήμουν τυχερή βρήκα αρκετά άτομα. :)

 

Καλά βρε συναδέλφισα. Δεν είναι και για να πετάμε από τη χαρά μας για ...σκάρτα 40 ευρώ μεροκάματο με την ασφάλιση δική μας και αυτό για 15 μέρες...

 

 

KAΔ μπορείς να προσθέσεις όσους σου κάνει κέφι , εφόσον πληρείς τις αναγκαίες προυποθέσεις.

 

Οι οποίες υπάρχουν σε Μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

το μεσο ημερομισθιου μηχανικου υπολογιζεται στα 50 ευρω και η ασφαλιση μεσα στην αγορα....και οταν το βρεις για δουλειες του ποδαριου...

50% μειωση μεσα σε εναν χρονο

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ψιλοσχετική με το εν λόγω θέμα. Έχω δελτίο απόδειξεων παροχής υπηρεσιών. Είμαι Μηχ/γος-Μηχ/κός και έχω επιλέξει τους κάτωθι ΚΑΔ:

 

71120000 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ - ΚΥΡΙΑ

71121000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ - ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

71121100 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ - ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

71121300 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΕΡΓΑ - ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

71121600 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΡΓΑ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ - ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

71121900 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑ - ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

 

Μέχρι τώρα έχω εκδόσει μόνο για σύνταξη τεχνικοοικονομικών μελετών, παροχή υπηρεσιών παρακολούθησης-εφαρμογής ISO, παροχή υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας (περιγραφή). Έχω το δικαίωμα, μπορώ να εκδίδω για επισκευή-κατασκευή ηλεκτρομηχανολογικών εφαρμογών; Πρέπει να μεριμνήσω-αλλάξω κάτι; Υπάρχει κάτι που μπορώ να ενημερωθώ ενδελεχώς για αυτό το ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.