Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση αδείας ενώ το διπλανό οικόπεδο είναι μη άρτιο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι καινούριος στο επάγγελμα τοπογράφος μηχανικός. Ένας πολιτικός μηχανικός έχει αναλάβει να εκδώσει άδεια σε ένα κτίριο σε οικόπεδο εντός επέκτασης οικισμού το οποίο πληρεί όλες τις προυποθέσεις αρτιότητας - οικοδομησιμότητας. Όμως το ένα ομορο ειναι 650τ.μ. με ελαχιστο εμβαδο αρτιοτητας 1000τ.μ.και υπάρχει και κτίριο μεσα προφανώς χωρις αδεια. ενω το ''δικο μας'' οικόπεδο πάλι με κτίριο είναι 1200τ.μ. Μου ανέθεσε λοιπόν ο Π.Μ. να κανω το τοπογραφικο.. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Αφού θελουμε να κανουμε μεταβίβαση και να βγάλουμε αδεια τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω εφοσον απο οτι καταλαβαινω το ομορο οικοπεδο πρεπει να τακτοποιηθεί και δεν γίνεται να γίνει προσκύρωση αφού 1200+650 τ.μ. < από 2000 ώστε να γίνουν άρτια και οικοδομήσιμα και τα δυο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

giotis_topo

 

Καλώς όρισες!

 

Όταν λες οικισμός τι εννοείς ακριβώς;

Στους όρους δόμησης δεν υπάρχουν παρεκκλίσεις για τα υπάρχοντα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού θελουμε να κανουμε μεταβίβαση και να βγάλουμε αδεια τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω εφοσον απο οτι καταλαβαινω το ομορο οικοπεδο πρεπει να τακτοποιηθεί και δεν γίνεται να γίνει προσκύρωση αφού 1200+650 τ.μ. < από 2000 ώστε να γίνουν άρτια και οικοδομήσιμα και τα δυο.

 

Θα ρίξεις πρώτα μια ματιά στους όρους δόμησης του οικισμού.Θα τσεκάρεις αν το 650 υπάγεται σε παρέκκλιση αρτιότητας.

 

Το πιό πιθανό είναι ότι υπάγεται.Ακόμη κ αν δεν υπάγεται στην παρέκκλιση του οικισμού, είναι 99,99% σίγουρο ότι υπάγεται στο άρθρο 25 του 1337/83.Κατόπιν τούτων, το οικόπεδο διατηρεί την αυτοτέλειά του, άρα κ το οικόπεδο που θα μετρήσεις είναι οικοδομήσιμο.

 

Αν δεν υπάγεται ούτε στο άρθρο 25, τότε απαιτείται απόφαση προσκύρωσης από την Πολεοδομία πριν βγει η άδεια.

 

Τέλος, καλή αρχή στο επάγγελμα.Κάνε συνδρομή σε online νομοθεσία πουμ επικαιροποιείται.Το ΤΕΕ στη δίνει πακέτο με μια σύνδεση ιντερνετ, οπότε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ένας πολιτικός μηχανικός έχει αναλάβει να εκδώσει άδεια σε ένα κτίριο σε οικόπεδο ...

Άσχετο,

αλλά δεν κατάλαβα.

Υπάρχουν μηχανικοί - εργολάβοι έκδοσης οικ. αδειών?

Γιατί εγώ ξέρω πως τις άδειες τις εκδίδουν οι υπηρεσίες....

Και το άλλο, "να εκδώσει άδεια σε ένα κτίριο"???

Link to comment
Share on other sites

βρε brasco τα λέμε αυτά για να συννενοούμαστε! συνάδελφοι είμαστε!

Άσχετο τι λέμε στους πελάτες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο brasco. Επρεπε να γινω πιο σαφης. Αλλα νομιζω πως εγινα κατανοητος περα απο ασαφης. Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως.

Στο θεμα μου παντως υπαρχει μια παρεκληση που λεει πως αν εχει δημιουργηθει το οικοπεδο πριν απο 6-1985 θεωρειται αρτιο με το εμβαδο που εχει. Η διαθηκη εγινε 12-1985 και ο θανατος αργοτερα. Μαλλον το μονο ''παραθυρο'' ειναι πως το ομορο απο την απεναντι πλευρα δημιουργηθηκε το 1980. Οποτε αν αποδειξουμε πως και το δικο μας δημηουργηθηκε πριν το 85 τοτε και το 650 που ειναι αναμεσα δημηουργειται αναγκαστικα πριν το 85 γιατι οριζεται απο τα 2 ομορα. Αν κανουμε χρηση χρησικτησιας μαλλον θα μπορεσουμε να προχωρησουμε την υποθεση.. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαθήκη επήλθε κατάτμηση?

 

Αν ναι, τότε υπάρχει πρόβλημα, αν όχι, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.