Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολλά προβλήματα με τα inverter της conergy


Recommended Posts

καλημέρα σας πριν απο 20 μέρες τελείωσε η εγκατάσταση 9,66 kwp της conergy και με τοποθέτηση των 3 inverter conergy ipg 3000s

Προβλήματα πολλά.Τα 2 απο τα 3 inverter δεν λειτούργησαν ποτέ σωστά όποτε η εταιρία μας έστειλε από Γερμανία μεσα σε 3 μέρες καινούργια.

Χθες κατα την τοποθέτηση των καινούργιων το ένα έβγαζε συνεχώς την ίδια βλάβη και το άλλο δεν κατάφερε να συνδεθεί.

Τι μπορεί να συμβαίνει έχω απελπιστεί.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

stelios3, στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι μηχανικός. Πως ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι της conergy και δεν οφείλεται στην εγκατάστασή σου?

 

Δεν είναι σωστό να ρίχνεις δημόσια το φταίξιμο στο προιόν μιας εταιρίας, χωρίς να παραθέτεις στοιχεία-αποδείξεις. Δώσε περισσότερα στοιχεία, ή θέσε διαφορετικά το πρόβλημα-ερωτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το γεγονός ότι ο κύριος μιλήσε για προιόν συγκεκριμένης εταιρείας, καλό θα ήταν πριν κάνει ότιδηποτε, να πήγαινε στον μηχανικό που εγκατέστησε το σύστημα και όχι να μιλήσει σε ένα φόρουμ μηχανικό.

Το έχουμε ξαναπεί: μπορούμε να πούμε γενικά και αόριστα κάποιες συμβουλές, αλλά αν κάποιος δεν δει το σύστημα από κόντα για να δούμε το πρόβλημα, πως μπορούμε να βοηθήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

stelios3, στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι μηχανικός. Πως ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι της conergy και δεν οφείλεται στην εγκατάστασή σου?

 

Δεν είναι σωστό να ρίχνεις δημόσια το φταίξιμο στο προιόν μιας εταιρίας, χωρίς να παραθέτεις στοιχεία-αποδείξεις. Δώσε περισσότερα στοιχεία, ή θέσε διαφορετικά το πρόβλημα-ερωτήσεις σου.

 

Λοιπον με το μηχανικό δεν εχω κανενα πρόβλημα τον εχω ενημερώσει οτι θα το "ψαξω" στο νετ.

Στο προηγούμενο του εργο και αυτο 10αρι που το εγκατέστησε σε φιλο μου είχε και αυτος 2-3 inverter προβλημα.Ηρθαν καινούργια και το προβλημα λύθηκε.Τώρα στα δικά μου έκανε δοκιμές με το καλό inverter και τα άλλα το φιλου μου και το συστημα δουλευει σωστα.Το προβλημα είναι στα inverter.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να συνδέσεις το string του inverter που δουλεύει σωστά, σε έναν από αυτούς που δεν δουλεύουν σωστά, ώστε να φύγει από την μέση η εκδοχή του προβλήματος στο string;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω στοιχεία απλά παραθέτω το εξής:

 

Ξέρετε καμία εταιρία να αντικαθιστά τους Inverter χωρίς να είναι σίγουρο ότι φταίνε αυτοί?

 

Το ρητορικό ερώτημα προς απάντηση του ερωτήματος:

 

Αν είναι σίγουρος ότι δεν φταίει ο εγκαταστάτης, ή τα strings ή οτιδήποτε άλλο!

 

Απεναντίας αυτό το "παίζουμε κρυφτό και δε λέμε ονόματα εταιρίών" δεν με εκφράζει.

Μπορεί τα συγκεκριμένα μηχανήματα να είναι τα καλύτερα που υπάρχουν όμως θα πρέπει να ξέρουμε σε ένα community τι και πώς για κάθε τι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ ότι πρέπει να ξέρουμε το "τι και πως για κάθε τι". Όμως τι μάθαμε μέχρι στιγμής? Τίποτα. Είναι άλλο πράγμα το να μαθαίνουμε και άλλο το να διαβάζουμε αόριστα πράγματα. Για αυτό ζήτησα περισσότερα στοιχεία.

 

Όσο αφορά την αντικατάσταση των inverter, δεν είναι αποδειξη ότι φταίνε. Υπάρχει πχ το εξής σενάριο: Μπορεί να ήρθαν inverter ρυθμισμένοι από την εταιρεία, που προορίζονταν για άλλο έργο του ίδιου εργολάβου. Αντί, δηλαδή, να γίνουν ρυθμίσεις στους εγκατεστημένους inverter, μπορεί να ήρθαν καινούργιοι ρυθμισμένοι, διότι αυτό μπορεί να ήταν λιγότερο χρονοβόρο (εξαρτάται από τον τόπο του έργου, το διαθέσιμο προσωπικό στην περιοχή κλπ κλπ).

 

Το παραπάνω είναι απλά ένα σενάριο. Δεν έχω καμιά διάθεση να καλύψω οποιαδήποτε εταιρεία. Να μιλάμε όμως για συγκεκριμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τον tripower τα λέγαμε όλα καθαρά, και μερικοί εξέφρασαν και κάποιους μειωτικούς χαρακτηρισμούς και ας ήταν το πρόβλημα της ΔΕΗ. Δεν βλέπω το λόγο να μασαμε τα λόγια μας σε αυτη τη περίπτωση.

 

Ο chris_gr ουσιαστικά απάντησε αν φταίνε οι inverter ή όχι. Milto θα διαφωνήσω μαζί σου. Εκτός και η εγκατάσταση ήταν σε νησί και το άλλο έργο του εργολάβου δεν ήταν, δε μπορώ να φανταστώ ποιες ρυθμίσεις θα έβγαζαν σφάλμα στον inverter.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.