Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατασταση ΦΒ σε ενα κτιριο και ο μετρητης σε αλλο.


maneni

Recommended Posts

Κοιτα να δεις, οπως περιγραφεις την κατασταση δε θεωρω οτι θα εχεις ουσιαστικο προβλημα με τη ΔΕΗ παρα μονο τυπικο. Αδυνατω να πιστεψω οτι θα κατσει η ΔΕΗ να ψειρισει τη μαιμου εφοσον τα κτιρια οπως λες ανηκουν στο ιδιο συγκροτημα και να ξεχωρισει σε ποιανου την ταρατσα εχει μπει το Φ/Β.

 

To λαθος ειναι οτι μιλαμε για διαφορετικα κτιρια, αφου εχουν ξεχωρες οικοδομικες αδειες. Μη σκεφτεσαι οτι ανηκουν στο ιδιο συγκροτημα, οικοπεδο, οικοδομικο τετραγωνο. Ειναι ξεχωριστα. Αρα θα πρεπει αυτος που θελει να βαλει το φ/β στο κτιριο Β να εχει ιδιοκτησια και ρολοι στο Β. Αυτα σε θεωρητικη βαση. Πρακτικα δε νομιζω να εχεις θεμα, αλλα better safe than sorry...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

λαθος ως προς τι (νομικα ή τι αλλο)?

 

Ακομα και το ενα κτιριο εχει 2 οικ αδειες (αρχικη και προσθηκη).

 

Δεν θελω να προβω σε ενεργειες που δεν ειναι συννομες ή εστω νομοτυπες.

Ολος ο προβληματισμος μου και ο λογος που το συζηταω ειναι να δω αν αυτα που σκεφτομαι ειναι σε σωστη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Εν πασει περιπτωσει, σημασια δεν εχει να πεισω εγω εσενα η εσυ εμενα, αλλα εσυ τη ΔΕΗ.

Εχεις ρωτησει το ΔΕΗτζη να δεις αν θα σε συνδεσει? Γιατι εμεις μπορει τωρα να κανουμε ασκησεις επι χαρτου, την ωρα της συνδεσης ομως δε θα θελες να αντιμετωπισεις καποιο απροοπτο.

Link to comment
Share on other sites

αν εγω ειμαι ενταξει (εστω και "οριακα") η ΔΕΗ θελοντας και μη θα πειστει. Αμ εγω ειμαι λαθος τοτε....

 

Φανταζομαι οτι αν παρω θετικη απαντηση και συμφωνηθουν ο ιοροι συνδεσης τελειωνουν εκει τα προβληματα ή μπορει να προκυψει κατι μετα την κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Οι οροι συνδεσης μπορει να βγουν μια και η διευθυνση και των 2 κτιριων ειναι ιδια, στη συνδεση μπορει να σκασει η μπομπα.

Καλυτερα ξεκαθαρισε το με τον αρμοδιο ΔΕΗτζη on the spot ...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε συμβουλευα να το θεσεις σε αυτον που θα σου κανει αυτοψια για το που θα μπει το ρολοι, αλλα σε αυτον που θα σε συνδεσει, δηλαδη στον ηλεκτρολογο μηχανικο της ΔΕΗ της περιοχης σου. Ο αλλος απλος υπαλληλος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ενημερωσω εξαρχης και θα δω τι θα προκυψει.

Ομως απο οτι εχω δη απο αλλες περιπτωσεις στο παρελθον δεν βλεπω να βγαζω ακρη με την αρμοδια. Οτιδηποτε ξεφευγει απο τις απλες περιπτωσεις την μπερδευει και "την βραχυκυκλωνει".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.