Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατασταση ΦΒ σε ενα κτιριο και ο μετρητης σε αλλο.


maneni

Recommended Posts

Μάλλον το βλέπω να πρέπει να αλλάξεις τις οικοδομικές άδειες για να μπορεί ο πελάτης να βάλει ΦΒ στο κτίριο Β.

 

τι εννοεις να αλλαξω?

 

Εν παση περιπτωση, ο συλλογισμος που εχω θεσει ειναι σωστος?

 

γυναίκα είμαι.

 

το καταλαβα. Απλα εκ παραδρομης. Η συνηθεια βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σα συλλογισμός (αφού ταλαιπωρήθηκα να καταλάβω) είναι ΟΚ... Απλά, πρέπει πρώτα να υπάρχει ο μετρητής στο όνομα του πελάτη για να εγκριθεί η ΦΒ εγκατάσταση. Για να υπάρχει μετρητής, η ΔΕΗ ζητάει οικοδομική άδεια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν οικοδομικες αδειες για καθε κτιριο. ο πελατης εχει μετρητη (αφου εχει διαμερισμα) στο κτιριο Α.

Link to comment
Share on other sites

ειπα κατι λαθος? δεν υπαρχει συσταση καθετης ιδιοκτησιας υποτιθεται οτι σημαινει (τουλαχιστον ετσι μου το μετεφεραν) οτι το οικοπεδο ειναι ενιαιο και δεν εχει χωριστει. Γι΄αυτο το λογο τα 2 κτιρια θεωρουνται οτι ανηκουν στο ιδιο συγκροτημα. Τα κτιρια εχουν το καθενα τις αρχικες οικοδομικες αδειες και επιπλεον νεες αδειες ως προσθηκη καθ΄υψος επι υφισταμενου.

 

Εγω τη μονη λυση που βλεπω για να καλυπτονται ολες οι προΥποθεσεις του νομου (ιδιοκτητο διαμερισμα, μετρητης στο ιδιο ονομα, ηλιακος θερμοσιφωνας) ειανι ο συλλογισμος που ανεπτυξα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω την εντυπωση οτι γίνεται. Η ΔΕΗ ελεγχει αν εχεις παροχή στο όνομά σου και να αντιστοιχει στην δ/νση που δηλωνεις οτι θα εγκαταστησεις το ΦΒ.

Και σε μενα μου φαινεται οπως το σκεφτηκες, οτι θα μπορουσαν τα ρολογια να ειναι στην αλλη οικοδομη ή αλλου ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρησουμε οτι η εγκατασταση (τα 2 κτιρια) ειναι στο ιδιο συγκροτημα, γινεται. Εγω μπορω να βαλω το ρολοι στο κτιριο Α για να συνδεθει με εγκατασταση (οτι και αν ειναι αυτη) στο κτιριο Β. Η ΔΕΗ εχει λογο μεχρι τον μετρητη. Το υπολοιπο θεωρειται εσωτερικη ηλεκτρολογικη εγκατασταση. Μπορω λοιπον να τραβηξω καλωδιο απο το ενα κτιριο στο αλλο.

 

 

 

ΥΓ Ειναι υποχρεωτικο ο νεος μετρητης να ειναι ακριβως διπλα στον υφισταμενο? Αν αυτο ειναι δυσκολο δεν μπορει να μπει παραδιπλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω 2 παρατηρησεις:

 

Α) Εφοσον υπαρχουν 2 οικοδομικες αδειες, υπαρχουν 2 κτιρια. Επομενως ειναι λαθος να κατασκευαστει φ/β στο ενα με το ρολοι να βρισκεται στο αλλο.

 

Β)Το γεγονος πως ο πελατης σου εχει το δικαιωμα υψουν (αερας) στο Β κτιριο δε τον απαλλασει απο την υποχρεωση να εξασφαλισει τη συναινεση των ιδιοκτητων των οριζοντιων ιδιοκτησιων του Β κτιριου. Μεχρι να σηκωθει ο οροφος του η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη

Link to comment
Share on other sites

β) Προφανώς η ταρατσα ειναι παντα κοινοχρηστη και γι'αυτο θα χρειαστει τη συναινεση των ιδιοκτητων.

 

α) Μπορεις να μου πεις που ακριβως ειναι το λαθος, δεδομενου οτι τα κτιρια ανηκουν στο ιδιο οικοπεδο (αρα στην ιδια εγκατασταση)?

Αν το ενα κτιριο ηταν οικια και το αλλο βοηθητικοι χωροι (πχ αποθηκη, γκαραζ...) θα ειχε διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.