Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαφορετικός οπλισμός υποστυλωμάτων ανα στάθμη - Fespa


 

Recommended Posts

ισογειο με υπογειο.μεχρι τη σταθμη της οροφης υπογειου καποια υποστρυλωματα εχουν 6Φ18+4Φ14 ενω στο ισογειο μετατρεπονται σε 8Φ14.

 

αυτο συνηθιζεται?μπορω να ρυθμισω να οπλιζονται ενιαια τα υποστυλωματα?

εσεις αφηνεται ετσι τους οπλισμους ή τους ενοποιειτε?

αν οπλισω ενιαια με 6Φ18+4Φ14 δεν υπαρχει προβλημα,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εάν προκύψει έτσι τους ενοποιώ προς τα max cm2 (6Φ18+4Φ14)για να έχω ενιαίο οπλισμό σε όλους τους στύλους, εξασφαλίζοντας ομοιομορφία, λιγότερα λάθη από τους σιδεράδες και καλύτερη εποπτεία.

Εάν δεις και η διαφορά cm2 μεταξύ 6Φ18+4Φ14 (21,40 cm2) και 8Φ18 (20,32 cm2) είναι μικρή για να σκεφτείς την οικονομία.

Πέρα από αυτό όμως, προσωπικά αρνούμαι να δω σε στύλο διατομή Φ14 όπως και Φ16 (ελάχιστες φορές αφήνω Φ16, ανάλογα με τα δεδομένα που μπορεί να έχω) και για το λόγο αυτό κόβω εξ΄αρχής τα Φ14 και Φ16 και επιτρέπω να οπλίζει τους στύλους από Φ18 και άνω.

Έτσι έχω μία ομοιομορφία όπλισης.

Δοκίμασέ το και θα δεις ότι θα ενοποιήσει τον οπλισμό και στις δύο στάθμες χρησιμοποιώντας μόνο μία διατομή Φ και προφανώς δεν θα έχεις διαφορές με cm2 και αριθμό ράβδων.

Link to comment
Share on other sites

ισογειο με υπογειο.μεχρι τη σταθμη της οροφης υπογειου καποια υποστρυλωματα εχουν 6Φ18+4Φ14 ενω στο ισογειο μετατρεπονται σε 8Φ14.

αυτο συνηθιζεται?μπορω να ρυθμισω να οπλιζονται ενιαια τα υποστυλωματα?

εσεις αφηνεται ετσι τους οπλισμους ή τους ενοποιειτε?

αν οπλισω ενιαια με 6Φ18+4Φ14 δεν υπαρχει προβλημα,σωστα?

 

Γεια σου Sundance

Είναι 8Φ18 ή 8Φ14?

Το φέσπα έχει μια παράμετρο "ομοιομόρφηση οπλισμων...." δές τι έχεις βάλει

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει και μια άλλη παράμετρος, αν και στην περιπτωση σου οι διαφορές είναι μικρές. Οταν ο οπλισμός του υποκείμενου ορόφου είναι μικρότερος του υπερκείμενου, και τον αφήσεις έτσι, τότε στην βάση του υποστηλώματος του υπερκείμενου ορόφου, έχεις λιγότερα cm2, αφού οι ράβδοι που δουλεύουν είναι αυτές που έρχονται από κάτω. Γενικά είναι κάτι που επιτρέπουν να γίνεται τα προγράμματα (και εκτός fespa), που δεν θα έπρεπε κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κόβω τα 14-αρια από τις διαμέτρους κύριου οπλισμού (μόνο σε αγροτικές αποθήκες χωρίς πρόβλεψη ορόφου επιτρέπω) ...

 

Επίσης στο FESPA έχει επιλογή ομοιομόρφιση ράβδων οπλισμού σε υποκείμενο όροφο

 

Τέλος αν οι διαφορές είναι μικρές βάζω τον δυσμενέστερο οπλισμό για το υποστύλωμα σε όλους τους ορόφους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω, αν δεν "απαγορεύσει" διατομές οπλισμού στην ανάλυση) να το αφήσει ως έχει. Δεν υφίσταται κανένα κατασκευαστικό πρόβλημα, διότι τα άνω σίδερα είναι λιγότερα από τα κάτω. Μάλιστα εγώ τα εξτρά σίδερα απο κάτω θα τα άφηνα και με αναμονές.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια φόρτιση προκύπτει ο παραπάνω οπλισμός στο υπόγειο;

Μήπως το υπόγειο δεν είναι υπόγειο αντισεισμικά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι διακοπές είναι απαραίτητες εδώ και τώρα. Διάβασα τα νούμερα ανάποδα και σου απάντησα για ένα πρόβλημα που προφανώς δεν έχεις.

Οπως αναφέρει και ο Χαρης όμως, είναι πολύ περίεργο να έχεις περισσότερους οπλισμούς στο υπόγειο από το ισόγειο. Αν δεν έχεις κάποια αλλαγή στο στατικό σου σύστημα από όροφο σε όροφο δεν δικαιολογείται.

Γενικά πάντως αν προκύπτει μείωση, γιατί όχι (πάντα με αγκύρωση όπως αναφέρει και o acnt) ?

Link to comment
Share on other sites

ισογειο με υπογειο.μεχρι τη σταθμη της οροφης υπογειου καποια υποστρυλωματα εχουν 6Φ18+4Φ14 ενω στο ισογειο μετατρεπονται σε 8Φ14.

αυτο συνηθιζεται?μπορω να ρυθμισω να οπλιζονται ενιαια τα υποστυλωματα?

εσεις αφηνεται ετσι τους οπλισμους ή τους ενοποιειτε?

αν οπλισω ενιαια με 6Φ18+4Φ14 δεν υπαρχει προβλημα,σωστα?

 

Γεια σου Sundance

Είναι 8Φ18 ή 8Φ14?Το φέσπα έχει μια παράμετρο "ομοιομόρφηση οπλισμων...." δές τι έχεις βάλει

 

τελικά τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.