Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

γνωρίζει κανείς εαν μπορεί να βγει άδεια για καφετέρια-σνακ μπαρ-εστιατόριο μαζί? το ΚΥΕ δηλ να έχει άδεια λειτουργίας και για τα 3 ή έστω 2? ο χώρος περίπου 70τ.μ. έχει οικ. άδεια εστιατορίου και επιτρέπονται όλες οι χρήσεις στην περιοχή...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως θα τα έχει όλα αυτά συνάδελφε

 

Μόνο για το εστιατόριο απαιτείται κουζίνα 35-45μ2 αν δεν κάνω λάθος

βάλε και 2WC (αν αναπτύσσει τραπέζια έξω και έχει πληθυσμό πάνω από 42-45)

-ΒΑR (χρειάζεται και λειτουργικά μια μικρή αποθήκη) κλπ

Πως θα δουλέψει ανταγωνιστικά!..αδύνατο..

κάπως έτσι πρέπει να το δεις

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχονται από την υπουργική απόφαση (υγειονομικός έλεγχος....) 8577 ΦΕΚ 526 Β 8-9-1983 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα.Μην ξεχνάς και τα ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΕΑ δεν χρειάζεται ( <100μ2 ή άλλαξε και αυτό)

εκτός αν εννοείς την κατασκευή ράμπας που επιβάλλεται σε όλα τα καταστήματα πλέον, με τον ΝΟΚ

εκτός και αν βεβαιώνεται από μηχανικό ότι είναι αδύνατη η κατασκευή της - λόγω επιρροής στο Φ.Ο)

Link to comment
Share on other sites

πως θα τα έχει όλα αυτά συνάδελφε

 

Μόνο για το εστιατόριο απαιτείται κουζίνα 35-45μ2 αν δεν κάνω λάθος

 

κοιτάζοντας την σχετική νομοθεσία ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Αριθ. Α1β/8577/83, βλεπω ότι

για εστιατόριο δυναμ. 50 κινητών καθισμάτων απαιτείται αίθουσα 50τ.μ., παρασκευ. 1τ.μ., ψυγείο 3τ.μ. και λάντζες 5τ.μ.

για καφετέρια δυναμ. 50 κιν. καθισμάτων απαιτείται αίθουσα 50τ.μ., παρασκευαστήριο 2τ.μ., ψυγείο 5τ.μ., λάντζες 5τ.μ.

 

εάν έχω αίθουσα 50τ.μ. και χώρο κουζίνας (ψυγείο, παρασκευαστήριο, λάντζες) 21τ.μ. μπορώ να έχω άδεια και για τα δύο εστιατόριο καφετέρια? (ή απαιτείται και μεγαλύτερη αίθουσα) μάλλον θα περάσω από το υγειονομικό με την κάτοψή μου.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το τελευταίο πρέπει να κάνεις (και ενημέρωσε μας)

Προχθές σε παραδοσιακό καφενείο με κουζίνα 12τ.μ μου ζήτησαν (σε τελειωμένο ήδη χώρο) άλλα 4τ.μ (ευτυχώς είχα μια αποθήκη δίπλα και δείχνω εκεί ψυγεία και 2 λεκάνες κουζίνας (άκου 3 λεκ κουζ για π.καφενείο;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.