Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σας και γενικά τις γραπτές ερωτήσεις τις εφαρμόζω όταν δημιουργούνται

προβλήματα που δεν μπορούν να λυθούν διαφορετικά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο

πελάτης δεν μπορεί να περιμένει τόσο γιατί θέλει να πάρει άδεια λειτουργίας άμεσα.

Γι αυτό κατέληξα στο να βγάλουμε μια άδεια μικρής κλίμακας εσωτ. διαρρυθμίσεων 

για να δικαιολογήσουμε την (πολύ μικρή) αλλαγή στα υδραυλικά από τη δημιουργία wc..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσυ ομως να το κανεις ετσι και αλλιως

θα το ξαναβρεις μπροστα σου και εσυ

και αλλος συναδελφος

Link to comment
Share on other sites

Πάλι, μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα εξαιτίας της αλλαγής στην ύδρευση/αποχέτευση... Κουράγιο! 

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο προυφιστάμενο του '55 το οποίο είχε χρήση κατοικία μπορεί να δοθεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μαζικής εστίασης? (με την προϋπόθεση φυσικά ότι επιτρέπεται η χρήση βάσει χρήσεων γης)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κτήριο έχει οικοδομική άδεια? Ή το θεωρείς νομίμως υφιστάμενο? Η χρήση προκύπτει βάσει οικοδομικής άδειας?

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα,
 

Συμφωνώ μαζί σας και γενικά τις γραπτές ερωτήσεις τις εφαρμόζω όταν δημιουργούνται

προβλήματα που δεν μπορούν να λυθούν διαφορετικά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο

πελάτης δεν μπορεί να περιμένει τόσο γιατί θέλει να πάρει άδεια λειτουργίας άμεσα.

Γι αυτό κατέληξα στο να βγάλουμε μια άδεια μικρής κλίμακας εσωτ. διαρρυθμίσεων 

για να δικαιολογήσουμε την (πολύ μικρή) αλλαγή στα υδραυλικά από τη δημιουργία wc..

 

Συνάδελφε είχα αντίστοιχη περίπτωση και η Υ. Δομ. αν και δεν είχα ειδικό κτήριο δε δέχθηκε διαδικασία εκδόσεως Εγκρίσεως Εργασιών Μικρής Κλίμακος Νο 19 κατά την Υ.Α. Οικ. 55174 και μου υπέδειξε ότι σύμφωνα με το Άρθρο 4 του Ν.Ο.Κ. πρέπει να εκδοθεί νέα Άδεια Δομήσεως σύμφωνα με τη διαδικασία της Κ.Υ.Α. Οικ. 7533. Πιθανολογώ θα σου ζητήσουν ύδρευση και αποχέτευση. Δείχνει περίεργο αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει ειδικό κτήριο, ωστόσο για να αποσαφηνισθεί πλήρως και επισήμως ισχύουν αυτά που είχαμε πει στη σελ. 69...καλή επιτυχία. Αν το δεχθούν, έχει καλώς, και στείλε μου τον Α.Δ.Α. εφόσον προχωρήσεις.
 

Σε κτίριο προυφιστάμενο του '55 το οποίο είχε χρήση κατοικία μπορεί να δοθεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μαζικής εστίασης? (με την προϋπόθεση φυσικά ότι επιτρέπεται η χρήση βάσει χρήσεων γης)

 

Δηλαδή δεν έχεις νομιμοποιητικά έγγραφα όπως αναφέρει η Κ.Υ.Α. Οικ. 31600 που να συνοδεύουν τη ΒΧΚΧ. Αναφέρει όμως "κτίριο προϋφιστάμενο του 1955" σε παρένθεση. Νομίζω ότι με μία Βεβαίωση νομιμότητος κτηρίου προ του '55 από την αρμόδια Τεχνική Υπηρεσία που θα χορηγηθεί κατόπιν αιτήσεως και βεβαιώσεως υπάρξεως ακινήτου σε αεροφωτογραφία συγκεκριμένης ημερομηνίας - μάλλον θα ζητήσουν και τοπογραφικό διάγραμμα και απλό αντίγραφο τίτλου ιδιοκτησίας - και με έλεγχο ότι η πλάκα επαρκεί, θα μπορείς να τη δώσεις. Το τελευταίο με την πλάκα και εφόσον έχει υπόγειο κάτωθεν είναι σοβαρό. Ο Τεχνικός Ασφαλείας της Marfin έλαβε ποινή 22 ετών φυλακίσεως με τα 10 εκτιτέα. Όταν γίνει το κακό και έρθουμε στο διά ταύτα...εφαρμόζεται ο Αστικός Κώδικας, ο Ποινικός Κώδικας, ο Κώδικας Ποινικής Δικονομίας κ.λπ. Να μην ξεχνιόμαστε.

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τη λογική σου Antiermitiane και στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ισόγειο μονώροφο χωρίς υπόγειο οπότε η πλάκα του εδράζεται στο έδαφος. Από εκεί είμαι καλυμμένος. Το θέμα είναι όμως στο φεκ3106Β/13 αναφέρει για τη ΒΧΚΧ ότι ο χώρος πρέπει να πληροί της προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης ..... και των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την αιτούμενη χρήση. Επομένως, κατά την άποψη μου, ο χώρος μπορεί να πληρεί όλες τις άλλες προϋποθέσεις αφού είναι προυφιστάμενος του '55 αλλά δεν έχει την απαιτούμενη χρήση. Ρώτησα και στην πολεοδομία αλλά και στο δήμο και η απάντηση ήταν ότι αφού δεν έχει τη χρήση δεν είσαι καλυμμένος, Σε προυφιστάμενα του '55 έπρεπε ή να λειτουργούσε ως κατάστημα προ του '55 'η να είχε βγει άδεια λειτουργίας πριν το 75 ή 83 (δεν θυμάμαι ακριβώς) για να θεωρείται ότι έχει χρήση ΚΥΕ. Τώρα φυσικά ο δήμος δεν γνώριζε ποια χαρτιά είναι απαραίτητα να συνοδεύουν τη ΒΧΚΧ σύμφωνα με το φεκ3106Β/13. Σίγουρα η βεβαίωση υφιστάμενου προ του '55, αλλά για το αν πρέπει να κατατεφεί και κάποιο αποδεικτικό λειτουργίας δεν το γνώριζαν. Επομένως, θεωρώ ότι δεν καλύπτεται η χρήση σε αυτή την περίπτωση και σε κάποιο έλεγχο μπορεί να βρεθείς πολεοδομικά παράνομος!

 

Υ.Γ.: Επίσης, έχει σταματήσει από όσο γνωρίζω η διαδικασία βεβαίωσης νόμιμου περιγράμματος για προυφιστάμενα του '55 οπότε δεν ξέρω και πως καλύπτεσαι όσο αφορά το εμβαδόν του κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

@mpirmpili

για ρίξε μια ματιά και στις αναρτήσεις #239 έως #243 εδώ

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είχα αντίστοιχη περίπτωση και η Υ. Δομ. αν και δεν είχα ειδικό κτήριο δε δέχθηκε διαδικασία εκδόσεως Εγκρίσεως Εργασιών Μικρής Κλίμακος Νο 19 κατά την Υ.Α. Οικ. 55174 και μου υπέδειξε ότι σύμφωνα με το Άρθρο 4 του Ν.Ο.Κ. πρέπει να εκδοθεί νέα Άδεια Δομήσεως σύμφωνα με τη διαδικασία της Κ.Υ.Α. Οικ. 7533. Πιθανολογώ θα σου ζητήσουν ύδρευση και αποχέτευση. Δείχνει περίεργο αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει ειδικό κτήριο, ωστόσο για να αποσαφηνισθεί πλήρως και επισήμως ισχύουν αυτά που είχαμε πει στη σελ. 69...καλή επιτυχία. Αν το δεχθούν, έχει καλώς, και στείλε μου τον Α.Δ.Α. εφόσον προχωρήσεις.

 

@ Αntiermitianos

 

γιατί σου ζήτησε άδεια δόμησης; Στο ΦΕΚ 2605/13, στη περιγραφή της διαδικασίας για την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας, αναφέρεται ότι για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις απαιτείται άδεια δόμησης εφ' όσον το κτίριο είναι ειδικό.

Σε ποιο σημείο του άρθρο 4 τον Ν.Ο.Κ σε παρέπεμψε; Στη δική μου περίπτωση η υπάλληλος συμφώνησε, τώρα ελπίζω να

τα εφαρμόσει.

Edited by nerak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

@nerak

μαζί σου. Ειδάλλως για ποιό λόγο να διευκρινίζεται και να διαχωρίζονται τα ειδικά από τα μη ειδικά κτήρια. Έλα όμως που εμένα μου είπαν ότι σύμφωνα με τις σημειώσεις που αφορούν το άρθρο 4 του Ν.Ο.Κ. (Ν. 4067/2012) στο τεύχος των τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του Ν.Ο.Κ.:

 
"Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν τις εγκαταστάσεις
  αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης."
 
Και ο Ν.Ο.Κ. ως νόμος έναντι της Υ.Α. Οικ. 15574 είναι ανώτερος ιεραρχικά κανόνας δικαίου. Ότι και εάν πρόταξα, έπεσα σε τοίχο. Γι' αυτό σου λέω εάν μπορείς μόλις ολοκληρώσεις στείλε τον Α.Δ.Α. Δε θα φαίνεται από το κομμάτι που αναρτάται στο διαύγεια για ποιές ακριβώς εργασίες έχει εκδοθεί, ωστόσο θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κι εγώ μιάς και πρόκειται για αντίστοιχη περίπτωση, μπας και το ξανασκεφθούν.
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.