Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nik 

Διαμερισμάτωση είναι όταν αλλάζει το "νόμιμο" περίγραμμα μιας οριζόντιας εις βάρος κάποιας άλλης όμορης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δε βλέπω σε τι θα σε εξυπηρετήσει μια υπαγωγή στον 4178.

Για το χτίσιμο της πόρτας θα συμφωνήσω με τον Αστέριο για γνωστοποίηση. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο με την διαμερισμάτωση θα προσαρτήσω το w.c. στο κατάστημα. Νομίζω δεν είναι απαραίτητο η διαμερισμάτωση να αφορά μόνο Ο.Ι. . 

 

Πιστεύεις ότι δεν πρέπει να κάνω διαμερισμάτωση γιατί δεν γίνεται ή γιατί δεν χρειάζεται ? 

 

Πες ότι φτιάχνω μία πόρτα εσωτερικά προς το w.c. και κλείνω την άλλη πόρτα. Πως θα πω ότι το w.c. ανήκει στο κατάστημα, έτσι αυθαίρετα ή δεν χρειάζεται να ασχοληθώ λες αφού εγώ υπογράφω για την ΚΧ μόνο στο υγειονομικό του κυρίως χώρου ? 

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος του W.C είναι αυθαίρετος; 

Από τα λεγόμενα, υποθέτω πως όχι.

Ως προς τι ο προβληματισμός αν ο χώρος του w.c ανήκει ή όχι στο κατάστημα. Εμπλέκεται και κάποιο ιδιοκτησιακό θέμα;

Ο Αστέριος μίλησε για γνωστοποίηση εργασιών για το σφράγισμα της μιας πόρτας και το άνοιγμα της εσωτερικής. Προσωπικά δεν βλέπω διαμερισμάτωση με την έννοια που την χρησιμοποιούμε στους δυο τελευταίους νόμους αυθαιρέτων. 

Ίσως κάτι να μην έχω καταλάβει σωστά οπότε το συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι είναι νόμιμο το w.c. . Είναι όμως και κοινόχρηστο. Πάνε να το προσαρτήσουν σε ένα κατάστημα. Για την άδεια λειτουργία πες εμένα δεν με νοιάζει αφού υπογράφω μόνο για τον κύριο χώρο του καταστήματος. Σε μία μεταβίβαση θα έχουν όμως σίγουρα πρόβλημα. Το εμβαδόν της Ο.Ι. αλλάζει με την προσθήκη του w.c. .

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρώ ότι έχει λυθεί το θέμα με συνιδιοκτήτες οικοδομής (λόγω ύπαρξης wc στον κοινόχρηστο χώρο)

Υπάρχει εκκρεμότητα ???

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος έχεις ένα νόμιμο wc (#725) & συναίνεση. Εξακολουθώ και πιστεύω, όπως και ο Pavlos, ότι μπορείς να ''πάς'' με Γνωστοποίηση

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανεις ενα w.c μεσα στο καταστημα με 48ωρη γνωστοποιηση,(γιατι αλλιως θελεις 4178,συναινεση και πιθανη διορθωση συμβολαιων),δεν σε φτανουν τα τετραγωνικα του καταστηματος για τη χρηση που το θελεις?ουτως η αλλως θα χρειαζεται πιθανον και προθαλαμος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.