Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Βρε Δημητρη, την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση!

Η Κα Πορτοκαλα ετυχε και ειχε καποιο κολοβισμα σε 2-3 υπηρεσιες και πετυχε μια απιθανη αποφαση μεσα σε χρονο dt!!!!

Οταν εδειξα αυτο το χαρτι στην ΥΔΟΜ (και τα παιδια ειναι φιλοι κιολας) γελαγαν και μου ειπαν να ξεκινησω και γω και σε 3-4 χρονια βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παιδιά καλημέρα, 

 

δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αλλά ήθελα να ρωτήσω για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για σκαλωσιές δεν χρειάζονται αμοιβές. ΙΚΑ κτλ? Επίσης αν έχω πάρει έγκριση από Σ.Α. για το χρωματισμό των όψεων χρειάζεται να πάω πάλι όψεις στην πολεοδομία?

 

Ευχαριστώ

-Απαιτείται ΙΚΑ . Δες ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΚΑ οικ. 55174/4-10-2013 με ΑΔΑ: ΒΛΛΗ0-ΤΑΗ , άρθρο 3 παρ. 5

Επίσης δες & Εγγραφο ΙΚΑ με ΑΔΑ: ΒΛΛ34691ΩΓ-Ε09)

 - Προφανώς αμοίβεσαι για την δουλειά σου.

Εαν απαιτείται  για την διαδικασία, νομίζω πως όχι. Δες ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΚΑ οικ. 55174/4-10-2013 με ΑΔΑ: ΒΛΛΗ0-ΤΑΗ , άρθρο 3 παρ. 2 ''.......... Τέλος δεν κατατίθενται ως συνημμένα και δεν αποτελούν αντικείμενο ελέγχου πληρότητας, στοιχεία φορολογικών και άλλων κρατήσεων''

 

- Προσκομίζεις της εγκεκριμμένες όψεις.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε, όμως για να βγάλω πίνακα για το ΙΚΑ πρέπει να έχω κάνει υπολογισμό αμοιβών στο πρόγραμμα. Αφού όμως δεν απαιτούνται επίσημα αμοιβές και κρατήσεις στα δικαιολογητικά δεν το έχω κάνει και ποιος ο λόγος να τα δηλώσω στο ΤΕΕ? Για να πληρώσω ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ που δε χρειάζεται? Και στη συγκεκριμένη περίπτωση που τυχαίνει να είμαι και ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσω αμοιβές για τον εαυτό μου?

καλησπέρα.

 - Πίνακα ΙΚΑ εννοείται ότι μπορείς να κάνεις χωρίς αμοιβές. !!!! (απλά ένα EXCEL)

- Δεν είπα πουθενά να το δηλώσεις ή όχι στο ΤΕΕ. Αφού το αναφέρεις, προσωπικά τα περνάω όλα από το πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ.

 - Η υποχρέωση παρακράτησης (ΦΕΜ) προκύπτει από φορολογικούς νόμους και όχι από το ΤΕΕ

 - Ακόμη και για άδεια που αφορά τον εαυτό μας, υπάρχει διαδικασία ΦΕΜ (αυτοπαράδοση κ.λ.π.).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε, όμως για να βγάλω πίνακα για το ΙΚΑ πρέπει να έχω κάνει υπολογισμό αμοιβών στο πρόγραμμα. Αφού όμως δεν απαιτούνται επίσημα αμοιβές και κρατήσεις στα δικαιολογητικά δεν το έχω κάνει και ποιος ο λόγος να τα δηλώσω στο ΤΕΕ? Για να πληρώσω ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ που δε χρειάζεται? Και στη συγκεκριμένη περίπτωση που τυχαίνει να είμαι και ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσω αμοιβές για τον εαυτό μου?

Στα πολύ σωστά που ανέφερε ο Αστέριος (με τις καλημέρες μου) νομίζω ότι το μπέρδεμα γίνεται γιατί στις ΕΕΜΚ η ΥΔΟΜ δεν ελέγχει τα φορολογικά και τις κρατήσεις. (άρθρο 3 παρ. 2 ''.......... Τέλος δεν κατατίθενται ως συνημμένα και δεν αποτελούν αντικείμενο ελέγχου πληρότητας, στοιχεία φορολογικών και άλλων κρατήσεων'').

Όμως η τοποθέτηση ικριωμάτων απαιτεί ανάληψη της επίβλεψης. Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, θεωρώ ότι πρέπει να υπολογίσεις νόμιμες αμοιβές και ΤΣΜΕΔΕ επ αυτής. Το ΦΕΜ θα πληρωθεί επί της συμφωνηθείσας αμοιβής με τον πελάτη σου. 

Όσο αφορά την ερώτηση περί ΙΚΑ, γιατί το συσχετίζεις με τις αμοιβές σου? 

Τα απαιτούμενα ημερομίσθια εξάγονται ακόμη και με  αναλυτικό προυπολογισμό εργασιών, όταν δεν υπάρχουν επιφάνειες. (Αν θυμάμαι σωστά είναι ο πίνακας 3).

Ακόμη και ιδιοκτήτης να είσαι, δεν απαλλάσσεσαι από τις φορολογικές υποχρεώσεις. Παλιότερα, ενώ ίσχυε ακόμη η εισφορά 2% υπέρ ΤΕΕ,  αν ο ιδιοκτήτης ήταν και ο μηχανικός της άδειας έπαιρνε απαλλαγή από το ΤΕΕ καταθέτοντας κάποια έντυπα. Πλέον δεν γνωρίζω αν γίνεται και αν έχει κάποιο πρακτικό νόημα, αφού οι νόμιμες αμοιβές (πρώην ελάχιστες) δεν παίζουν κανένα ρόλο, παρά μόνο για την κράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ (αν και κάπου διάβασα ότι μπορεί και αυτό προσεχώς να καταργηθεί).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο προ του '55 (μάλλον...)

το οποίο σήμερα βρίσκεται σε περιοχή αρμοδιότητας Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής

θέλω να επισκευάσω (επιχρίσματα - χρωματισμοί) δύο (πλάγιες - μη κύριες) όψεις

με τοποθέτηση ικριωμάτων.

Μελέτες και άδειες δεν υπάρχουν.

 

Πέρα από σχέδιο και φάκελο ασφάλειας και υγείας και ανάληψη ευθύνης

τι άλλο χρειάζομαι?

Θα πρέπει να αποδείξω παλαιότητα προ του '55? Νομιμότητα περιγράμματος?

Θα με στείλουν και από Σ.Α.?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντυπωση ότι πλέουν πιστοποιησεις νομιμου περιγράμματος για τα προ του 55 οι πολεδομίες δε δίνουν πλέον. Σίγουρα θα πρέπει να αποδείξεις τη νομιμότητα του υφιστάμενου και σίγουρα θα περάσεις από ΣΑ.

Ερώτηση: στο άρθρο 1 λέει κάπου για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά '' Εγκρίσεις των αρμόδιων υπηρεσιών και συλλογικών οργάνων (δασαρχείου, Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής κτλ) όπου αυτές απαιτούνται από τις κείμενες διατάξεις, κατά περίπτωση.". Εγώ θέλω να κάνω αντικατασταση στέγης σε εκτός σχεδίου κτήριο εξαιρούμενου κατεδάφισης (με νόμο 1337). Εκτός σχεδίου αρά κατα τις κείμενες διατάξεις απαιτούνται εγκρίσεις δασαρχείου και αρχαιολογίας. Ισχύει κάτι τέτοιο και για ΕΕΜΚ; Έχει κάνει κάποιος συναδελφος κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και συνεχιζουν οι ΥΔΟΜ να δίνουν το νόμιμο περίγραμμα σύμφωνα με την εγκύκλιο 55/2000 (από απάντηση του Καλαφάτη σε ερώτημα στη Βουλή)

 

Σε εκτός σχεδίου απαιτείται το χαρτί από δασαρχείο.Από αρχαιολογία, εξαρτάται αν είσαι μέσα σε κάποιο αρχαιολογικό χώρο ή όχι και τι είδους αρχαιολογία έχει την ευθύνη.Αρα  και αυτό χρειάζεται.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ερώτηση με την εξής λογική: αφου υφίσταται κτίσμα "νόμιμα" δεν μπορεί να βρίσκεται σε δάσος επομένως γιατί απαιτείς από τη δασική υπηρεσία να δώσει έγκριση; το ίδιο και για την αρχαιολογία. Δλδ πχ αν θέλω να βάλω θερμομόνωση στο εξοχικό μου, εκτός σχεδίου, πρέπει να εκδόσει πραξη χαρακτηρισμού το δασαρχείο; δεν ακούγεται κάπως χαζό;

Link to comment
Share on other sites

Στα, οταν ενταχθηκε στον νομο Τριτση, ηταν υποχρεωση να μην ειναι  δασικο. Μηπως υπαρχει ηδη εγκριση δασαρχειου για το χωραφι και δεν το θυμαται ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό, όπως και για τον 4014 και 4178 ισχύει το ίδιο, ωστόσο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε πράξη χαρακτηρισμού ώστε να δηλώσουμε ένα αυθαιρετο, δεν ξέρω τουλάχιστον εγώ κανέναν να το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.