Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίεργες ενδείξεις σε δοκιμαστικό !


mixalio

Recommended Posts

Παιδια κατ αρχας σας στελνω τη καλημερα μου

!Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια απορια μου και αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε!!Προσφατα εκανα αντικατασταση σε μια παλια ηλεκτρικη εγκατασταση,ενω αλλαζα ενα διπλο διακοπτη,δηλαδη ενα φως αποθηκης(πυρακτωσεως λαμπα) και ενα φως κουζινας (λαμπα φθορισμου) διαπιστωσα οτι στα τρια καλωδια οπου βρισκοταν συνδεδεμενος ο παλιος διακοπτης τα δυο μου εδειχναν ταση στο δοκιμαστικο!!!!Γνωριζω οτι το δοκιμαστικο δεν ειναι ο καταλληλος τροπος για ευρεση της φασης.Απλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τη μετρηση με το πολυμετρο...Πως γινετε δηλαδη....Καπου διαβασα για επαγωγικη ταση....!!!!Αν μου τα εξηγουσε καποιος σας παρακαλω πιο αναλυτικα....Συγγνωμη αν σας κουρασα....Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Σ ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση!!Το προβλημα ειναι οτι το σπιτι ειναι στο χωριο και απεχει μολις 80 χιλιομετρα απο εδω που ειμαι!!!!!!Για να σε κατατοπισω φαντασου ενα διπλο διακοπτη για φωτιστικα,με τρια μαυρα καλωδια συνδεδεμενα απανω του! Καλωδια 1,5mm.Θεωρητικα δυο φωτιστικα και μια φαση.Δηλαδη δυο καταναλωσεις!Αν τα λεω καλα....???

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα σου έχει να κάνει με παλιά γείωση αφού μου λες ότι όλα τα καλώδια είναι ένα χρώμα (μαυρο). Στις εγκαταστάσεις έχουν μπει και αλλά χρώματα κόκκινο, καφέ εδώ και μια 25ετια. Το δοκιμαστικό κατσαβίδι μην το επιστέφεσαι ποτέ ανάβει και με 20~v

Αλλαξε την γείωση με νέα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σας παρακαλεσω να μου το εξηγησετε το τελευταιο σεναριο..!!!!Δυο φασεις αν ειναι ξεχωριστες γραμμες???? και ενας ουδετερος????Κανονικα δεν ειναι μια φαση και δυο καταναλωσεις????Ουτε καν το χα σκεφτει ετσι...Δηλαδη στελνει δυο ξεχωριστες φασεις και χρησιμοποιει κοινο ουδετερο???Συγγνωμη ρε παιδια αν σας μπερδεψα κι εσας....

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια στον πίνακα πού μπαίνει; Στην φάση ή στον ουδέτερο; Το καλύτερο βέβαια που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο. Μια στις χίλιες να παίζει το σενάριο που λέει ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ σημαίνει ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα.

 

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ: εάν είναι παλιό το σπίτι παίζει να μην έχει καν γείωση ο διακόπτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο κιτίο που βρίσκεται η πρίζα έχεις 3 αγωγούς. Ο ένας αγωγός είναι ο αγωγός της φάσης που είναι ηλεκτροφόρος πάντα και οι υπόλοιποι δύο είναι οι αγωγοί που διακόπτονται από τον διακόπτη για να ηλεκτροδοτήσουν τα φωτιστικά. Είναι ξεκάθαρο. Εσύ λογικά βάζεις το δοκιμαστικό στην φάση και ανάβει. Οκ. Μετά λες ότι βάζεις το δοκιμαστικό στους άλλους δύο αγωγούς, και ενώ δεν πρέπει να δείχνουν κάτι, το κατσαβίδι ανάβει. Αυτό όταν το ακούς δεν είναι λογικό να συμβαίνει. Τώρα, όπως λες και εσύ το κατσαβίδι να μην το εμπιστεύεσαι πάντα. Αναλόγως και το κατσαβίδι βέβαια. Μήπως είναι πολύ "ευαίσθητο" και ανάβει; Η θεωρία λέει ότι ο ρευματοφόρος αγωγός δημιουργεί γύρω του ένα μεταβαλλόμενο μαγνητικό πεδίο, εναλλασσόμενο. Άρα ίσως επάγεται τάση στους αγωγούς λόγω του μαγνητικού πεδίου γύρω από τον αγωγό. Και αν ισχύει αυτό, η τάση αυτή είναι ελάχιστη αλλά κάνει το κατσαβίδι να ανάψει. Μπορεί να συμβεί στην πράξη;

 

Και κάτι ακόμα δεν μας είπες. Όταν σύνδεσες το νέο διακόπτη, ο φωτισμός λειτούργησε κανονικά;;;

Link to comment
Share on other sites

bowser υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούνται 2 διαφορετικές γραμμές ώστε εάν χρειαστεί να γίνει κάτι στον φωτισμό της αποθήκης να μην σβήνουν και τα φώτα στην κουζίνα;

Link to comment
Share on other sites

bowser υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούνται 2 διαφορετικές γραμμές ώστε εάν χρειαστεί να γίνει κάτι στον φωτισμό της αποθήκης να μην σβήνουν και τα φώτα στην κουζίνα;

 

Δεν βρίσκω λογικό να υπάρχουν δύο διαφορετικές γραμμές, δηλαδή δύο γραμμές που ασφαλίζονται με διαφορετικές ασφάλειες έκαστη και να καταλήγουν μέσα από τον ίδιο σωλήνα στο κιτίο του διακόπτη. Αυτό που μπορεί να ελέγξει είναι πάνω στο κιτίο διακλάδωσης που πηγαίνουν οι δύο αγωγοί. Αν πηγαίνουν στα φωτιστικά, τότε είναι εντάξει. Αν είναι βέβαια ευδιάκριτο αυτό πάνω στο κιτίο διακλάδωσης...

 

Το θέμα είναι ότι μετά την αλλαγή του διακόπτη, δούλευε κανονικά ο φωτισμός;;; Τι έγινε μετά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.