Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΕ για εργαστήριο χαμηλής όχλησης με το Ν4014/11


Recommended Posts

Ξέρεις κανείς τι γίνεται με τις ΜΠΕ για εργαστήρια χαμηλής όχλησης συμφωνα με τον νεο νόμο? Η δικιά μου περιπτωση αφορα εργαστήριο ηλεκτρολογικών κατασκευών (ηλεκτρ.πίνακες για βιομηχανία κλπ).

Απ ότι ξέρω η διαδικασία προκειται να απλοποιηθεί αλλα ακόμα δεν έχουν εκδοθεί τα σχετικά διατάγματα οπότε εξακολουθει να είναι απαραιτητη η ΜΠΕ.

 

Είναι έτσι ή κάτι μου έχει διαφύγει?

 

Αν τελικα είναι έτσι ξέρει κανείς αν η ΜΠΕ είναι το ερωτηματολόγιο που ορίζεται στην ΚΥΑ 69269/5387/90 (ΦΕΚ-678 Β')

http://www.geoteepk.gr/nomothesia/YA%2069269_90%20MPE%20EPM.pdf

 

Δηλαδή αν η ΜΠΕ είναι το ερωτηματολόγιο του πινακα 3 της παραπάνω ΚΥΑ ή κάτι ποιο συνθετο που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανένα νέο πάνω στο θέμα?

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει θετικά οτι ακόμα χρειάζεται Περιβαλλοντική μελέτη και ενδιαφέρεται για την συνταξή της ας μου στείλει μήνυμα για να συννενοηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αποφάσεις έγκρισης περιβαλλοντικών όρων από Ρέθυμνο και Λευκάδα.

 

Στα σχετικά έγγραφα αναφέρονται μία σειρά νόμοι και εγκύκλιοι, μεταξύ των οποίων και ο 69269 που αναφέρεις.

 

Ημερομηνία των αποφάσεων είναι Μάης και Ιούλης, λογικά λοιπόν πάνε με τα παλιά δεδομένα.

Στην πολεοδομία σήμερα μου είπαν ότι θέλω μελέτη περιβαντολογική.

 

Αν ψάξεις στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ θα βρεις και για την κατηγορία που ψάχνεις..

 

Και εγώ στο ψάξιμο είμαι για όλα αυτά, αν έχεις και εσύ κάτι νέο πες..

 

Χαιρετώ

ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΚΡΙΣΗΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ.pdf

APOFASH EGRISHS RETHYMNO.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποια μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων για εργαστήριο μελιού. Δε βρίσκω σαφή αριθμό ΣΤΑΚΟΔ και λεπτομέρειες.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά για τυποποίηση και συσκευασία μελιού υπάρχει η http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=932 , απόφαση που την κατατάσει στην 9η ομάδα με κωδικό ΕΣΥΕ 158,1

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νέο νόμο του Παπακωνσταντίνου, ΜΠΕ απαιτείται πλέον μόνο για Α1 και Α2 έργα.

 

Τα κατηγορίας Β θα παίρνουν πρότυπους όρους κατευθείαν και άμεσα από την αρμόδια υπηρεσία και οπότε δεν θα απαιτείται εκπόνηση μελέτης.

 

Με τις υγείες μας...

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος ισχύει από χθες. Βγήκε στον ίδιο νόμο με τα αυθαίρετα. Λογικά τώρα περιμένουμε το προεδρικό διάταγμα. Το πότε μόνο ο Παπακωνσταντίνου το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.