Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πολιτικός μηχανικός ή δομικών έργων ?


Recommended Posts

Φίλτατε stapa καταλαβαίνω οτι είναι απλά η γνώμη σου αλλά απο την άλλη τι να κάνουμε που υπάρχουν οι σχολές κσι βγάζουν αποφοίτους? Τι να κάνουμε που εξελίσσονται και έχουν δυναμική? Δηλαδή λές οτι κάποιος που σπούδασε 4 χρόνια και μετά έκανε και MSc και σε όλη αυτή τη πορεία ασχολήθηκε κυρίως με στατικά/οικοδομικά θα πρέπει να ξεχάσει αυτά που έμαθε για να ασχοληθεί με ανακαινίσεις και γυψοσανίδες επειδή το κράτος δεν ασχολήθηκε λίγο μαζί του να του δώσει λίγη περισσότερη επαγγελματική αξιοπρέπεια? Ξανασκέψου το λίγο.

Τώρα το αν οι σχολές μηχανικών είναι υπερβολικά πολλές τότε θα σου πω ναι. Είναι πολλές και στα Τει και στα Πολυτεχνεία. Τώρα οσον αφορά τα πάνω και τα κάτω που αναφέρεις αυτά είναι απλά για να γελάμε. Δεν με ενδιαφέρει όσο και πιο πάνω να θέλουν να πιστεύουν οτι είναι μερικοί. Εγώ καθημερινά βελτιώνομαι και προσφέρω υπηρεσίες υψηλού επιπέδου. Επικεντρωθείται λοιπόν και εσείς εκεί ώστε να έχετε δουλειά και αύριο που τα πράγματα θα πέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

@pappos Εγώ συμφωνώ. Το θέμα είναι αν με αυτό το τρόπο και ξεκαθαρίζεις τι υπηρεσίες μπορείς να προσφέρεις στον πελάτη και δεν χρησιμοποιείς τον τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια άλλα επαγγέλματα τα έχουν βολέψει καλά, δηλαδή μιά χαρά θα μπορούσαμε να έχουμε ΤΕΙ και για νομικούς με δικαίωμα παράστασης ας πούμε μόνο για πχ πρωτοδικείο ή ειρηνοδικείο, αλλά αδιανόητο κάτι τέτοιο..

 

ο νόμος επιτρέπει την ύπαρξη νομικών μη δικηγόρων στα ειρηνοδικεία που ονομάζονται δικολάβοι

Link to comment
Share on other sites

@apostol, τα "μία πάνω" και τα "μία κάτω" τα είπα για να καταλάβουμε πώς σκέφτεται ο ελληνάρας πελάτης..

Με μένα μπορείς να γελάς, με αυτόν όχι.

 

@nvel, δικολάβοι ?? έχω να τους ακούσω απ την εποχή του Παπαδιαμάντη..

και από ποιό ΤΕΙ βγαίνουν αυτοί ??

άστα φίλε μου, είναι γάτες, εδώ δεν υπάρχει σχολή ούτε για τους δικαστικούς επιμελητές..

 

παιδιά το είπα ότι δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, έβαλα μιά ιδέα για το από πού βγαίνει το χρήμα..

Link to comment
Share on other sites

Αν πεις ότι είσαι δικολάβος θα βαράς μύγες από πελάτες. Ασε άλλη περίπτωση οι δικηγόροι. Ολοι έχουν τον ίδιο τίτλο άσχετα αν ασχολείται κάποιος με αστικό, ποινικό και εγώ δεν ξέρω πως τα λένε..Η οι γιατρόι ο καθένας την ειδικότητά του. Αλίμονο στους μηχανικούς που έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας και δεν ξέρω πως θα τα ξεμπλέξουμε αν και ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου από ΤΕΙ (ή πιθανό από ΚΑΤΕΕ είναι πολλά τα χρόνια) αποφάσισαν αντί για το γραφειάκι να ανακατευτούν στα γράσσα των συνεργείων και τρελλάθηκαν στο χρήμα..

Κι αν ήμουν Δομικός (και νέος) αντί να κυνηγάω υπογραφές, θα κοίταζα να φτιάξω ένα οργανωμένο και ποιοτικό συνεργείο για εργασίες ανακαινίσεων..

Αυτό το κάνει και διπλωματούχος. Και οι διπλωματούχοι βαράνε μύγες και δεν έχουν δουλειά. Θα μπορούσανε να γίνουν εργολάβοι...ή επιβλέποντες...Εκτός αν εννοείς οι πτυχ. Μηχανικοί είναι για τα γράσσα. Χωρίς παρεξήγηση. Και όπως έχω πει...οι πτυχ. Μηχανικοί ειδικεύονται σε έργα της επιστήμης του Μηχανικού στα δομικά (ή έργων υποδομής, βλέπε οδοποιία, υδραυλικά, τεχνικά κ.τ.λ.) και οι συνάδελφοι διπλωματούχοι σε όλα τα έργα φύσης Μηχανικού.

 

Βέβαια άλλα επαγγέλματα τα έχουν βολέψει καλά, δηλαδή μιά χαρά θα μπορούσαμε να έχουμε ΤΕΙ και για νομικούς με δικαίωμα παράστασης ας πούμε μόνο για πχ πρωτοδικείο ή ειρηνοδικείο, αλλά αδιανόητο κάτι τέτοιο..
Οι δικηγόροι αν πήγαιναν στα ΤΕΙ θα είναι όπως είναι και αυτοί στα πανεπιστήμια, δηλαδή 4ετούς φοίτησεως. Οπότε τελείως άστοχο το παράδειγμά σου. Ο Μηχανικός όμως Δομ. Έργων εξειδικεύεται στα οικοδομικά έργα 4 έτη για να βγει στο επάγγελμα. Τα υπόλοιπα ακούγονται αστεία ως προκλητικά.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που θέλει να πει είναι ότι στις μελέτες τα καταφέρνουν καλύτερα γιατί έχουν καλύτερο υποβάθρο.

Όμως τα λεφτά δεν είναι στις μελέτες αλλά στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που θέλει να πει είναι ότι στις μελέτες τα καταφέρνουν καλύτερα γιατί έχουν καλύτερο υποβάθρο.
Αυτό είναι σχετικό. Το υπόβαθρο δεν στο κάνει το βιβλίο ή οι δύο ώρες εξεταστικής που χτύπησες ένα 8 στις μεταλλικές. Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι με το 8 είναι άριστος στις μεταλλικές ???

Υπόβαθρο αποκτάται από τον ίδιο και αυτό φαίνεται στις εργασίες τους και στις συνεργασίες του. Σαφώς και το υπόβαθρο έχει διαφορά γιατι πολύ απλά ο διπλωματούχος έχει ένα χρόνο παραπάνω. Αλλά δεν είναι χαώδες για να παει ο άλλος για γράσσα !!!

Υπάρχουν πτυχιούχοι Μηχανικοί που αχολούνται μόνο με στατικές μελέτες. Και υπάρχουν διπλωματούχοι Μηχανικοί που ασχολούνται μόνο με εργολαβίες. Όπως μπορεί ο καθένας και όπου νομίζει ότι είναι καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία και η προσωπική ενασχόληση είναι σημαντική αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει και δεν μπορεί να το κρίνει ο ιδιώτης.

Η διαφορά δεν είναι μόνο ο ένας χρόνος. Υπάρχει και ποιοτική και ποσοστική διαφορά στην ύλη και στα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.